Złoty pociąg do nieruchomości w Wałbrzychu

Niezależna Gazeta Obywatelska

Wałbrzych Ratusz wikipediaWiedza o tajemnym tunelu na 61 kilometrze linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych jest już powszechna, ale o tym, że ceny mieszkań w Wałbrzychu należą do jednych z najniższych w Polsce wiedzą nieliczni. Z analizy serwisu Morizon.pl wynika, że gotową do wprowadzenia się kawalerkę nad Pełcznicą można kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zaledwie 200 000 złotych wystarczy by stać się właścicielem ponad 100-metrowego mieszkania w przedwojennej kamienicy. Czy zainteresowanie świata gorączkowymi poszukiwaniami wagonów wypełnionych skarbami pomoże w ożywieniu wałbrzyskiego rynku tak atrakcyjnych cenowo nieruchomości?

Wieść o domniemanym zlokalizowaniu tzw. Złotego pociągu przyniosła w ostatnim czasie niebywały rozgłos Wałbrzychowi. O tym drugim pod względem oficjalnej liczby mieszkańców mieście Dolnego Śląska, pięknie położonym wśród gór i jak mało które długim na ponad 20 km, przeczytał lub usłyszał już cały świat. Chyba wszyscy w Polsce już wiedzą o działających tu w czasie wojny zakładach zbrojeniowych i o wykutych w skałach sztolniach. Jednak mało kto wie, że Wałbrzych jest miastem, w którym można kupić nieruchomości – często bardzo okazałe – po cenach zdecydowanie niższych niż w wielu innych polskich miastach. Średnia cena m2 używanego mieszkania w Wałbrzychu wynosi dziś 2200 zł. To prawie cztery razy mniej niż w Warszawie, blisko trzy razy mniej niż we Wrocławiu i o ponad ¼ mniej niż w najtańszym mieście wojewódzkim – Gorzowie Wielkopolskim.
Ceny najtańszych ofert sprzedaży mieszkań w mieście nad Pełcznicą wystawionych w serwisie Morizon.pl zaczynają się już od ok. 30 000 zł. Taka kwota wystarczy na zakup małej, wymagającej remontu kawalerki. Ale już za 50 000 zł można znaleźć niewielki lokal w dobrej lokalizacji, gotowy do wprowadzenia się.

Poszukujący mieszkań 2-pokojowych znajdą w Wałbrzychu ponad 200 ofert, za które zbywcy oczekują średnio 2300 zł/m2.

Z danych serwisu Morizon.pl wynika, że koszt zakupu przeciętnego M3 to ok. 113 000 zł. Godząc się na niższy standard i gorszą lokalizację znajdziemy oferty już za połowę tej kwoty. Lokale z wyższej półki – nowocześnie wykończone i wyposażone, o większych powierzchniach – wyceniane są nawet na ponad 200 000 zł.

Tylko o 30 000 zł wyższa jest średnia cena mieszkania 3-pokojowego; wynosi ona w Wałbrzychu niecałe 150 000 zł. Dla porównania w stolicy średnia cena ofertowa za lokal z tego segmentu to 605 000 zł, we Wrocławiu 380 000 zł, a w nieodległej Jeleniej Górze – 235 000 zł.
Amatorzy mieszkań dużych i przestronnych – z minimum 4 pokojami – muszą się liczyć wydatkiem średnio 2000 zł za każdy m2 lokalu. Jednak i w tym przypadku kolosalne znaczenie ma lokalizacja i standard mieszkania. Część wystawianych do sprzedaży ofert stanowią bowiem mieszkania przedwojenne z rozmaitymi mankamentami – zaniedbane, bez własnej łazienki czy w budynkach – nierzadko pięknych kamienicach – bez podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu oraz potencjalnie wysokie, przyszłe opłaty za energię znacząco obniżają wartość takich lokali. Dlatego w Wałbrzychu bez trudu można znaleźć nawet ponad 100-metrowe mieszkanie za mniej niż 200 000 zł, tj. mniej niż trzeba wydać na małą kawalerkę w Warszawie.
Legendarny tzw. Złoty pociąg to bez wątpienia magnes dla przedstawicieli mediów i poszukiwaczy szczęścia, ale też szansa dla Wałbrzycha. Skuteczne wykorzystanie tego niespodziewanego rozgłosu w różnych dziedzinach może zaowocować wzrostem zainteresowania wałbrzyskim rynkiem nieruchomości. Bo to kusząco niskie ceny mieszkań, ale także domów czy całych kamienic, mogą się okazać wałbrzyskim „złotem”, którego wcale nie trzeba szukać pod ziemią.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w Wałbrzychu.
typ średnia cena zł za m2 i za mieszkanie

1-pokojowe 1800 60500
2-pokojowe 2300 113000
3-pokojowe 2250 147000
4-pokojowe 2000 205000

Pozdrawiam,
Marcin Drogomirecki | Morizon.plT

Komentarze są zamknięte