Dni Dziedzictwa już w ten weekend w całej Europie

Niezależna Gazeta Obywatelska

edd - 20-09-201512 września w Skorogoszczy (gmina Lewin Brzeski) odbędzie się inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa. A to oznacza, że przez najbliższe dwa weekendy – 12-13 oraz 19 i 20 września – zwiedzać będzie można bezpłatnie niemal wszystkie opolskie zabytki. Nawet te na co dzień niedostępne.

Na konferencji prasowej Grzegorza Sawickiego, członka Zarządu Województwa, poinformowano, że hasło tegorocznych Dni brzmi: „Utracone dziedzictwo”. Janusz Wójcik, doradca marszałka ds. kultury, przekonywał, że hasło to wyjątkowo nawiązuje do historii naszego regionu, który na przestrzeni wieków był świadkiem ścierania się różnych kultur – polskiej, śląskiej, kresowej, niemieckiej, czeskiej, morawskiej.

Wójcik i SawickiTegoroczne Dni, w których Opolszczyzna uczestniczy od 2008 roku, mają ponad 40 partnerów. Są to instytucje kultury, stowarzyszenia, parafie. W Skorogoszczy, gdzie odbędzie się inauguracja EDD, organizatorzy przygotowali m.in. wystawę zatytułowaną „Uroki mojej gminy”, zwiedzanie kościoła parafialnego, przejażdżki bryczkami, pokazy strojów historycznych, inscenizację żydowskiego wesela.

W Byczynie, w weekend 19-20 września, odbędzie się nocne zwiedzanie miasta, kościołów, murów obronnych, ratusza, wieży widokowej. W Nysie, w oba weekendy, zwiedzać będzie można multimedialną trasę oraz Izbę Muzealną w Bastionie Św. Jadwigi. Z kolei w Opolu czekają na zwiedzających muzea Śląska Opolskiego oraz Wsi Opolskiej ze wszystkimi wystawami czasowymi i stałymi, a także wieża ciśnień, Wieża Piastowska, kościoły ojców Franciszkanów i pod wezwaniem Sebastiana. To tylko kilka przykładów.

– Z badań Eurostatu wynika, że zajmujemy w Unii Europejskiej dalekie miejsce, gdy idzie o zwiedzanie zabytków. Tymczasem piękne miejsca są obok nas, a zupełnie ich nie znamy. Dlatego ważne, by te niedostępne ciekawostki udostępnić zwiedzającym – mówił Grzegorz Sawicki.

W roku ubiegłym w EDD uczestniczyło 10 tysięcy osób. Organizatorzy mają nadzieję, że z roku na rok zainteresowanie zabytkami będzie rosło.
Na 5 listopada zaplanowano w Opolu ogólnopolskie podsumowanie tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Informacje nt. wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na stronie: http://edd.nid.pl/ oraz specjalnym profilu Facebook.

Opolskie.pl

T

Komentarze są zamknięte