Biografia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

NDSC_0551akładem wydawnictwa M ukazało się kolejne piąte uzupełnione wydanie 336 stronicowej biografii Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Miłość i śmierć Krzysztofa Kamila”.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921, zginął 4 sierpnia 1944. Jego ojciec był działaczem PPS, legionistą, oficerem wywiadu II RP. Matka poety była nauczycielką i autorką podręczników, katoliczką z rodziny żydowskiej.

W liceum chodził do jednej klasy z Tadeuszem Zawadzkim „Zośką”, Janem Bytnarem „Rudym” i Maciejem Aleksym Dawidowskim „Alkiem”. Miał kiepskie oceny. Działał w harcerstwie i młodzieżowej organizacji socjalistycznej „Spartakus”, pisywał w piśmie tej organizacji „Strzała”. Chciał studiować na ASP.

W czerwcu 1942 zawarł związek małżeński Barbarą Drapczyńską. Studiował na tajnym Uniwersytecie Warszawskim i pracował. Studnia porzucił dla konspiracji w AK. Poległ w walkach z Niemcami w czasie Powstania Warszawskiego, po miesiącu zginęła też jego żona. Baczyński jest autorem ponad 500 wierszy, kilkunastu poematów i około dwudziestu opowiadań.

Pięć lat po śmierci poety, już pod komunistyczną okupacją, poszukiwała go bezpieka. Działo się to w ramach likwidacji ocalałych z powstania żołnierzy AK. Bezpieka podejrzewała, że poeta się ukrywa. Gdyby żył poeta – żołnierz – patriota był by dla komunistów zbyt niebezpieczny.

Jan Bodakowski

Komentarze są zamknięte