PGE chce odzyskać ECO dla Polaków

Niezależna Gazeta Obywatelska

imagePGE, powołując się na zainteresowanie rozwojem branży ciepłowniczej, zwróciła się do E.ON edis energia – akcjonariusza Energetyki Cieplnej Opolszczyzny – z pytaniami o pakiet akcji ECO, który E.ON chce zbyć. E.ON oświadczył, że jego akcje w ECO SA nie są na sprzedaż.

Chodzi o pakiet 282 tys. akcji z puli ponad 700 tys. należących do E.ON edis energia, które spółka ta, będąca mniejszościowym udziałowcem ECO SA (ma pakiet 45,7 proc. udziałów), chce sprzedać firmie SEC Energia ze Szczecina. W ub. tygodniu zarząd ECO SA wyraził zgodę na sprzedaż puli 282 tys. akcji ECO należących do E.ON. Większościowy udziałowiec ECO miasto Opole (53,2 proc. akcji) sprzeciwiło się tej zgodzie.

W skierowanym do E.ON edis energia w środę piśmie PGE dopytywało, czy decyzja E.ON ws. sprzedaży akcji spółce ze Szczecina „ma już charakter definitywny i nieodwołalny” i czy E.ON „w określonych warunkach biznesowych” byłby gotowy rozważyć możliwość zmiany tej decyzji.

„Intencją PGE (…) jako największego przedsiębiorstwa w sektorze elektroenergetycznym, jak również zainteresowanego rozwojem branży ciepłowniczej, jest rozwój tych gałęzi gospodarki w sposób racjonalny i zrównoważony, co może wiązać się potencjalnie z decyzjami PGE (…) w zakresie nabywania aktywów zwiększających potencjał PGE (…) w ww. obszarach” – napisało PGE.

Szybko odpowiedział E.ON, który przeciął spekulacje i wykluczył sprzedanie udziałów w ECO.

Sprzedaży akcji ECO SA jakiemukolwiek podmiotowi zewnętrznemu. E.ON edis energia od prawie 9 lat jest obecny w Opolu jako akcjonariusz ECO, jest wieloletnim partnerem ECO i Miasta Opole i zamierza na długie lata pozostać stabilnym akcjonariuszem ECO. Nic się w tej kwestii nie zmieniło” – napisali niemieccy akcjonariusze w komunikacie.

„Jeszcze raz podkreślamy, iż nie jest to sprzedaż akcji na zewnątrz koncernu, tak więc w żaden sposób nie zmienia to sytuacji w ECO SA, a grupa E.ON edis energia pozostaje blisko 47% akcjonariuszem w ECO” – przekonuje akcjonariusz.

Jutro na godz. 10 zaplanowane jest Nadzwyczajne Walne Zebranie Akcjonariuszy ECO, to będzie poważne starcie większościowego udziałowca miasta Opole z Niemcami, które są w konflikcie od pół roku.

T

Komentarze są zamknięte