Radio Wnet objeżdża Śląsk

Niezależna Gazeta Obywatelska2

skowronski Radio WnetLato 2015, to kolejne podróże warszawskiego radia po Śląsku. Tym razem ekipa Krzysztofa Skowrońskiego zawitała do niewielkiego miasta niedaleko granicy z Republiką Czeską. Dlaczego właśnie tam?… Pszów to miasto naznaczone symbolami zarówno historii jak i wiary, a jednocześnie trapią mieszkańców tego miasta problemy które są zmorą całego regionu (bezrobocie, życie w ciągłym zagrożeniu utratą pracy, emigracja młodych za chlebem).
A jednak;
Ciągle uważa się, że jest to miasto pogodnych, życzliwych ludzi. O tych wszystkich sprawach, historii, kulturze dniu dzisiejszym, o radościach i problemach mieszkańców i nie tylko, była mowa na antenie warszawskiego radia w dniu 9 lipca.
W audycji zabrali głos nie tylko sami mieszkańcy. Wielu gości przyjechało z odległych miast i miejscowości na Śląsku po to, by mieć możliwość wypowiedzenia się na antenie . Przyjechali do Pszowa z okolic Pszczyny, Rybnika, Rogowa, Gierałtowic, Knurowa, bo Śląsk i Ślązacy to jeden dom i jedna rodzina, a dziś w niezrozumiały sposób prowadzi się politykę zmierzającą do poróżnienia Ślązaków z Ślązakami – o tych problemach również była mowa w audycji…
komu potrzebne jest tworzenie polityki nienawiści?… Na to pytanie nie zdoła odpowiedzieć dziś pewnie nikt, za to można przedstawić i pokazać to wszystko co dzieje się dobrego, można także wskazać przykłady godne naśladowania a także to wszystko co spędza sen z oczu mieszkańców, dziś nie tylko Pszowa.
Radio Wnet – jako ,,pogodne” radio prawdy, daje możliwości wypowiedzenia się bez wygładzania i koloryzowania, dlatego wielu mieszkańców regionu pospieszyło do miejsca związanego z Kultem Maryjnym by tym razem nie tylko w modlitwie uprosić łaski u Matki Bożej Uśmiechniętej, ale móc tym razem wypowiedzieć swoje zdanie na antenie radia.
O sytuacji na terenie miasta wypowiadała się pani Burmistrz Katarzyna Sawicka Mucha, oraz Anna Buban. Dyrektor MOK – wspomniał o ważnej kwestii zachowania tradycji i gwar; ,,Ważne jest aby przypominać dawne, zapomniane już, lub mało używane zwroty gwarowe, by nic nie zostało zapomniane z naszej tak bogatej kultury”.

O działalności drużyn harcerskich działających na terenie miasta wypowiadali się harcerze pszowskiego szczepu ,,Smoki”. Druhna Ewelina Grosman zapytana o to czy jest Ślązaczką dumnie stwierdziła; ,,Tak; moje korzenie są na trwałe wrośnięte w tą ziemię, jestem dumna z tego, że jestem Ślązaczką i moim zdaniem nie powinniśmy się wstydzić swojej gwary, na co dzień powinniśmy rozmawiać ze sobą naszom godkom, nie zapominając przy tym, o ojczystym języku.

Naszym zadaniem jest opieka nad młodszymi kolegami zuchami, prowadzimy wiele akcji pomocy, bierzemy udział w obozach i zawodach sprawnościowych. Wykonujemy zadania które nie różnią się niczym od zadań wykonywanych przez harcerzy w całym kraju. Harcerstwo, to służba ludziom. Ślubując, dajemy wyraz przynależności do Wielkiej Sprawy którą jest Ojczyzna i wszystko co jest z nią związane. Zadania które zostały przed nami postawione, realizujemy w całości, tu nie ma miejsca na odkładnie czegoś na potem. Związek Harcerstwa Polskiego to Wielki Obowiązek; Obowiązek wobec ojczyzny i jej mieszkańców, jesteśmy gotowi – Czuwamy”, kończąc dodaje Ewelina Grosman… (więcej na facebook. com/ szczepsmoki www.naszwodzisław.com/pszowski szczepsmoki).
O trudnych spawach polskiego górnictwa wypowiadali się mgr. inż. Marek Adamczyk oraz przedstawiciel Związku Zawodowego NSZZ Solidarność KWK Rydułtowy Anna pan Piotr Glenc. Pani Ewelina Kwiatkowska nauczycielka dziś w stanie spoczynku, opowiadała o zmianach mentalnych uczniów na Śląsku na przestrzeni lat, a także o zmianach w programie nauczania.

Tadeusz Galisz, mieszkaniec Rybnika wypowiadał się o RAŚ i zagrożeniach z tym związanych, ,,komuś zależy na tym, by poróżnić Ślązaków ze Ślązakami”?… Tym pytaniem zakończył swoją wypowiedź.
Alicja Owczarska studentka architektury z Knurowa opowiadała o roli ojca w rodzinie śląskiej; ,,To nie tylko prawa ale i bardzo duże obowiązki spoczywały na ,,głowie” śląskiej rodziny. Dziś wszystko jakby ulega wymieszaniu, rola ojca zeszła w cień, oboje, mąż i żona wykonują te same czynności. Oboje pracują, zarabiają, prześcigają się w zdobywaniu kariery i częstokroć zapominają przy tym, o tych owocach które zostały wydane na świat z ich miłości – to smutne dodaje Alicja, a trzeba tak niewiele by wszystko było jak dawniej, po naszemu – po Bożemu – po ślonsku”.

Maksymilian Myśliwiec, 13 letni mieszkaniec Rogowa wspomniał na antenie radia o jednym dniu wakacji który zapamiętał i opisał jako jedną z wielu rodzinnych lekcji historii, której tematem była (pońć do Świynty Any) a przy tym wspomnienia o powstańczej bitwie w której brał udział jego pradziadek. Wszystko to zapisał w gwarze a w audycji również godkom ślonskom opowiedział… – Bo to jest dla nas bardzo ważne zakończył tymi słowami swoje opowiadanie Maks z Rogowa.

Przedstawiciel Rady Miasta – Kazimierz Nawrat opowiadał o historii swojej rodziny, Jako lekarz, wspomniał o trudnej sytuacji w zakresie opieki zdrowotnej. ,,Troska o moich pacjentów pochłania mnie całkowicie. Staram się być z nimi nie tylko w gabinecie ale wszędzie gdzie tylko potrzebna jest pomoc, nie tylko lekarska”.
Spacer uliczkami Pszowa to odkrywanie historii Śląska;

W programie wizyty warszawskiego radia był spacer po mieście a także zwiedzanie Izby Pamięci. Gości z Warszawy oprowadzała Prezes Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Pszowie pani Stanisława Kazimiera Łazarczyk. (więcej na www.pszow.pl/ portal3 )

Cele i zadania jakie stawiają przed sobą radiowcy z Warszawy;
Zadaniem warszawskiego radia jest przybliżenie spraw związanych ze Śląskiem, mieszkańcom stolicy i Mazowsza. Otwarte rozmowy z mieszkańcami dają możliwość poznania prawdziwej nie przekłamanej prawdy. Audycje tego typu mają na trwałe utworzyć most wzajemnego zrozumienia. Przekonać mieszkańców obu regionów, że Polacy to jedna rodzina, podziały nie są potrzebne a wręcz stają się niebezpieczne. Wydaje się, że droga jest słuszna i cel właściwy. Aby zrozumieć siebie nawzajem trzeba wzajemnie się poznawać, więc słuchajmy rozgłośni ,,Radia Wnet”…
Słówka wybrane:
Pońć ————————— Pielgrzymka.
Ana —————————- Anna

autor: Tadeusz Puchałka

  1. maria
    | ID: 232d4abd | #1

    bredzisz Puchała podobnie jak piszesz

  2. Irena
    | ID: a7d89db9 | #2

    Red.NGO,Dzieki za videa m.in. Wiadomości RTO ciekawie przekazal pan Miłkowski.Z przyjemnościa obejrzałamrówniez elegancki garnitur.

Komentarze są zamknięte