Przed weekendem na remontowanej autostradzie A4

Niezależna Gazeta Obywatelska1

W związku ze rozpoczynającym się wakacyjnym weekendem i zwiększonym natężeniem ruchu na drogach przypominamy, że na autostradzie A4 prowadzony jest remont nawierzchni na odcinkach jezdni południowej (jezdnia z Wrocławia w kierunku Katowic).

Remontowane odcinki znajdują się:

– woj. dolnośląskie – między węzłem „Wrocław Wschód” a węzłem „Brzezimierz” w km 169+178 – 178+300,

– woj. opolskie – między węzłem „Brzeg” a węzłem „Opole Zachód” w km 202+493 – 213+508.

Remontowane odcinki jezdni zostały wyłączone z ruchu, a ruch został przekierowany na jezdnię przeciwną, gdzie odbywa się dwukierunkowo.

Objazdy

Dla pojazdów o masie do 3, 5 tony zalecany objazd od węzła Wrocław Wschód, drogą wojewódzką 395 do miejscowości Polakowice, następnie drogą wojewódzką 346
do miejscowości Gaj Oławski oraz drogą wojewódzką 396 do węzła Brzezimierz.
Dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony nie wytyczono objazdów.

W województwie opolskim objazdów autostrady w związku jej remontem nie wprowadzono, ale w sytuacji, gdy dojdzie do zablokowania autostrady z powodu wypadku, kolizji bądź zatoru użytkownikom zaleca się zjazd z A4 i kierowanie się drogami alternatywnymi. Trasy te są oznakowane specjalnymi żółtymi tablicami, które pozwalają ominąć zakorkowany odcinek i powrócić na autostradę na kolejnym węźle.

Prosimy kierowców o zwracanie szczególnej uwagi na znaki zmiennej treści (tablice znajdujące się nad autostradą). Na znakach tych wyświetlane są bieżące informacje
o sytuacji na autostradzie, zalecanych objazdach oraz ostrzeżenia o zatorach.

Woda i WC

Na remontowanych odcinkach co kilometr wystawione są pojemniki z woda mineralną. Będzie można z niej korzystać jedynie w sytuacji, gdy na remontowanym fragmencie dojdzie do zatoru spowodowanego przez wypadek, kolizję bądź awarię jakiegoś pojazdu. Jeżeli na drodze szybkiego ruchu się odbywa to zatrzymywanie pojazdu
w podobnym celu jest zabronione.

Woda mineralna dostarczana jest przez patrole autostradowe także na odcinki sąsiadujące z remontowanym fragmentem, gdyż tam dochodzi okresowo do tworzenia się korków spowodowanych przewężeniem jezdni. Chodzi o miejsca, gdzie z dwóch jezdni ruch kierowany jest na jedną.

W woj. opolskim na dojazdach do remontowanego odcinka ustawione zostały także przenośne toalety (co 2 kilometry przy kolumnach telefonii alarmowej SOS). Mogą z nich skorzystać przy zachowaniu szczególnej ostrożności osoby, które utkną w zatorze. Toalety stoją w miejscach bezpiecznych, czyli osłoniętych barierami energochłonnymi pozwalającymi na bezpieczne zatrzymanie pojazdu przy pasie awaryjnym.

Wzmożone patrole

Sytuację na autostradzie stale monitorują patrole, których liczba – z powodu remontów – została zwiększona. Co za tym idzie, patrole służb drogowych jeżdżą tak często na ile tylko pozwalają zasoby ludzkie i sprzętowe.

Informacja Drogowa GDDKiA

Korzystający lub mający zamiar skorzystać z autostrady A4 mają możliwość przez całą dobę dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na trasie dzwoniąc pod ogólnopolski numer informacji drogowej 19 111. Informacji udzielają pracownicy Punktów Informacji Drogowej, które działają w każdym województwie (Wrocław – tel. 71 715 67 10, Opole – tel. 77 456 50 58).

gddkia

  1. Karina
    | ID: 3c901e46 | #1

    Masakra jest z tym remontem..nie wiem kto to taki mądry, żeby na wakacje to ustalać. TUTAJ powinni prędzej otworzyć bramki niż na A1. A skoro jednak nie ma na to pieniędzy to nie faworyzować jednej części Polski tylko dlatego, że rząd jest zbyt leniwy żeby upowszechnić elektroniczny pobór opłat na bramkach. Tragedia co się dzieje, ręce załamywać z takimi akcjami przedwyborczymi

Komentarze są zamknięte