Tadeusz Puchałka: Pilchowice – Tajlandia

Niezależna Gazeta Obywatelska

NGO Pilchowice Ruszyła 9 odsłona Projektu Szkolna Ekspedycja. W poniedziałek 22 czerwca tuż po odprawie która odbyła się w Zespole Szkół w Pilchowicach, młodzi podróżnicy pod kierownictwem Adama Ziai wyruszyli na kolejną wyprawę, tym razem odwiedzą Tajlandię.

Grupę młodych podróżników w składzie Liwia Szafruga, Jakub Werwiński, Łukasz Wilk, Magdalena Hrynyszyn, Magda Kupka, Kamil Bogacki, Patrycja Honysz, Justyna Reginek, Karolina Wieczorke ( Młodzieżowy kierownik wyprawy), Katarzyna Gorywoda (opiekun) oraz Adam Ziaja (kierownik wyprawy, nauczyciel geografii), pożegnał dyrektor szkoły Łukasz Kwiotek, życzył jak zwykle szczęśliwej drogi, powodzenia, pięknych niezapomnianych wrażeń i Bożej opieki. ,,Czeka mnie wiele nieprzespanych nocy, jak zwykle liczył będę każdą godzinę do czasu waszego powrotu, niech was Pan Bóg prowadzi, szczęśliwej drogi”.

W odprawie brali udział również rodzice. Ostatnie podpisy stosownych dokumentów, ostatnie pełne niepokoju spojrzenia, krótka wypowiedź kierownika wyprawy – i w drogę…

Pierwszy etap podróży to przejazd z rodzinami do czeskiego Bohumina, tam pożegnanie i dalej podróż Leo Expres do Pragi, dalej krótka podróż metrem i autobusem w kierunku praskiego lotniska.
Następnego dnia planowany wylot o godz. 14;45 do Istambułu, stamtąd po 6 godzinach przerwy, lot do stolicy Tajlandii. Planowo w Bangkoku, grupa powinna się zameldować 24 czerwca o godz 14.15. Tego samego dnia planowany jest przejazd pociągiem do leżącego na północy oddalonego od stolicy około 700 km Chiang Mai. Plan na kolejne dni ekspedycji to etapowy powrót w kierunku Bangkoku, po drodze zwiedzanie i odwiedzanie ciekawych miejsc.

W planach jest odwiedzenie jednej z tajskich wysp, wszystko to jednak uzależnione jest od stanu naszego konta, informuje Ziaja i czasu który podczas wypraw biegnie szybciej aniżeli życzyliby sobie tego członkowie wyprawy. Los także lubi pisać swoje scenariusze dodaje, więc wszystko może ulec zmianie tam na miejscu. Każda z ekspedycji w której uczestniczą podróżnicy z Pilchowic ma wyraźny cel, tym razem, zadaniem które sobie wyznaczyli jest uczestnictwo w ,,Festiwalu Świec” w Ubon Raczatani.
Powrót 10 lipca drogą lotniczą z Bangkoku do Istambułu, tam doba przerwy. 11 lipca godz16.40 lot do Pragi, tam planowane jest nocne zwiedzanie stolicy Czech. Godz 8.00 pociągiem do granicy z Polską.
Trochę o nas; Pomysł na Projekt Szkolna Ekspedycja zrodził się w Zespole Szkół w Pilchowicach, był to rok 2011. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży Gminy Pilchowice turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności.

Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji, każda z wypraw to kolejna lekcja życia, młodzi ludzie uczestniczący w wyprawach przygotowani są na wszelkie ewentualności. Pomagają sobie wzajemnie, potrafią udzielić pierwszej pomocy, są zdyscyplinowani, tworzą zwartą wzajemnie się wspierającą grupę, przygoda, chęć poznawania to ich cel. wypoczynek pozostawiają na lata emerytury.

Młodzi podróżnicy odwiedzili do tej pory; Maroko, Norwegię, Gruzję, Sri Lankę, Armenię, Saharę Zachodnią, Indie oraz Turcję.
Relacje z wyprawy na bieżąco można śledzić na www.fb.com/ekspedycja

Tadeusz Puchałka

Komentarze są zamknięte