Kara poprawczaka dla 15-letniego zabójcy

Niezależna Gazeta Obywatelska

temida [trybunalscy.pl]Mimo drastyczności zbrodni 15-letni sprawca powinien odpowiadać za swój czyn jak nieletni – uznał Sąd Okręgowy w Opolu i zastosował wobec Mateusza N. środek poprawczy do 21 roku życia.

Sąd Okręgowy w Opolu zakończył 23 czerwca 2015 r. trwający blisko 2 lata proces Matusza N. z Tarnowa Opolskiego, który odpowiadał za zabójstwo 84-letniego sąsiada. W chwili zdarzenia sprawca miał 15 lat.

84-letniemu mężczyźnie zadał kilkadziesiąt ran kamieniem, nożami oraz kamienną pokrywką. Potem ukradł butelki z alkoholem, papierosy i niewielką kwotę pieniędzy. Sąd rodzinny zdecydował w 2013 roku, że mimo młodego wieku nastolatek będzie odpowiadać za zabójstwo jak osoba dorosła.

Proces toczył się przy drzwiach zamkniętych. Sąd powołał w tej sprawie trzy opinie sądowo-psychiatryczne, przy czym kluczowe znaczenie miała ostatnia z nich, rozstrzygająca rozbieżności w dwóch poprzednich. Według biegłych Mateusz N, miał ograniczoną poczytalność z uwagi na wiek i stopień rozwoju. Zdaniem biegłych ma szansę na resocjalizację w warunkach zakładu poprawczego.

Prokurator wnosił o karę 15 lat pozbawienia wolności.
Wyrok jest nieprawomocny.

Ewa Kosowska-Korniak
Biuro Prasowe SO w Opolu

Komentarze są zamknięte