LIst otwarty w sprawie Mariusza Kamińskiego [złóż podpis]

Niezależna Gazeta Obywatelska2

Mariusz Kamiński /fot: goverSkazanie Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników (Macieja Wąsika, Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendela) czyli byłego kierownictwa CBA na kary więzienia i zakaz pełnienia funkcji publicznych za to, że aktywnie walczyli z korupcją pokazuje w jakim stanie znajduje się wymiar sprawiedliwości w III RP. Trzeba pamiętać, że ten sam Sąd w innym składzie umorzył to postępowanie z braku cech przestępstwa. Wydanie wyroku skazującego podczas trwającej kampanii wyborczej ma cechy zemsty na wiceprzewodniczącym największej partii opozycyjnej.

Ten wyrok ostatecznie podcina zaufanie obywateli do sądów w Polsce.

Jeśli skazano Mariusza Kamińskiego, to znaczy, że w III RP można skazać każdego za cokolwiek, w myśl stalinowskiej zasady „Dajcie mi człowieka, a znajdzie się paragraf”. Jak istotny jest to problem pokazuje fakt, że istnieją w Polsce ruchy społeczne w których grupują się obywatele poszkodowani przez sądy i organy wymiaru sprawiedliwości. Wśród obywateli panuje przekonanie, że wyroki sądowe mają niewiele wspólnego ze sprawiedliwością i, jak pokazują badania, 63% Polaków nie wierzy w niezawisłość sędziów, a tylko 14% ma zaufanie do polskich sądów (CBOS 2013).

Żadne nowoczesne państwo demokratyczne nie może istnieć bez sądów cieszących się powszechnym zaufaniem obywateli. Sędzia nie stoi ani ponad prawem, ani ponad osądem obywateli, ani – w końcu – ponad moralną oceną swojego postępowania.

Wzywamy wszystkich do aktywnych działań w celu przywrócenia praworządności w Polsce. Tak dalej być nie może!

Podpisali:

dr Barbara Fedyszak – Radziejowska, socjolog, red. Krzysztof Czabański – publicysta, były prezes Polskiego Radia, prof. Piotr Gliński – Polska Akademia Nauk, prof. Stanisław Mikołajczak – przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Poznaniu, prof. Andrzej Nowak – historyk, Uniwersytet Jagielloński, dr Józef Orzeł – prezes Klubu Ronina, Maciej Świrski – Reduta Dobrego Imienia, red. Tomasz Terlikowski – redaktor naczelny Telewizji Republika, red. Marcin Wolski – prezes warszawskiego oddziału SDP, Piotr Skwieciński – publicysta „wSieci”, red. Jacek Karnowski – redaktor naczelny tygodnika „wSieci”, red. Michał Karnowski – członek zarządu Wydawnictwa Fratria

UWAGA! List można podpisać TU

  1. ely
    | ID: 399819d8 | #1

    Pan Mariusz Kamiński były szef CBA jeden z najuczciwszych ludzi w Polsce, człowiek opozycji solidarnościowej. Wyrok w obecnej chwili, w trakcie kampanii wyborczej ma podtekst polityczny i pokazuje, że aferzyści, łapówkarze moga spać spokojnie. A afer w III RP -rządów PO i PSL bez liku : hazardowa,autostradowa,stadionowa,Amber Gold, info afera, Pendolino, podsłuchowa itd.

  2. | ID: c4ffa2fc | #2

    Sąd Niesprawiedliwy – co tu zrobić, aby ubekom nic nie zrobić?
    http://www.ubezpieczenie.biz.pl/2015/04/05/sad-niesprawiedliwy/

Komentarze są zamknięte