Akcja Społeczna „Czytam w podróży… Herberta” również w Opolu [fotorelacja]

Autor Obywatelski2

Akcja w OpoluW dniu 24 marca w wielu miastach w Polsce odbyła się akcja społeczna „Czytam w podróży… Herberta”, organizowana już po raz trzeci przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz Klubu Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są: Biblioteka Narodowa oraz Instytut Adama Mickiewicza. Zaangażowani w akcję wolontariusze rozdawali zakładki do książek z fragmentami utworów Zbigniewa Herberta. W tym roku były to między innymi „Życiorys” i „Modlitwa Pana Cogito – Podróżnika”.

Akcja ma na celu nie tylko upowszechnianie twórczości Zbigniewa Herberta, ale także popularyzację czytelnictwa w ogóle. Jak przekonują organizatorzy, nawet krótka podróż, jak codzienny przejazd środkami komunikacji do pracy lub szkoły, to doskonała okazja do nadrobienia zaległości literackich. Do tego zachęcać ma akcja „Czytam w podróży… Herberta”.

W tym roku także w Opolu można było spotkać wolontariuszy –uczniów, studentów i działaczy społecznych- rozdających zakładki na ulicach miasta i przystankach. Do akcji promującej czytelnictwo przyłączył się również wiceprezydent Opola Janusz Kowalski. Zakładki można też znaleźć w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. E.Smołki.

Wolontariusze z wiceprezydentem Januszem Kowalskim

Wolontariusze z wiceprezydentem Januszem Kowalskim

Jak przypomina koordynator akcji Grzegorz Krukowski tego typu inicjatywy istotne są nie tylko ze względu na upowszechnianie wybitnej twórczości Zbigniewa Herberta czy innych twórców. Wciąż ponad połowa Polaków czyta tylko jedną książkę rocznie. Z badania TNS przeprowadzonego pod koniec 2014 roku na zlecenie Biblioteki Narodowej dowiadujemy się, że 41, 7% Polaków oświadczyło, iż w mijającym roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. Popularność słowa pisanego w naszym kraju jest wciąż niewielka, przekłada się to nie tylko na twórczość rodzimych autorów czy stan bibliotek i księgarni, ale także na kondycję intelektualną społeczeństwa. Dlatego warto podejmować wszelkie działania na rzecz promocji zarówno kultury wyższej jak i czytelnictwa.

autor: Lucyna Nowarska
fot. Grzegorz Krukowski

 1. Irena
  | ID: 680cdeb9 | #1

  Lubie poezje Huberta.Podoba mi się podjęta inicjatywa.A kto sfinansował te ulotki z wierszami?? Gratuluje pomysłu. A wolontariuszom dziękuje

  @NGO.Piękne dzieki za videa. Dobrej niedzieli..

 2. Irena
  | ID: 680cdeb9 | #2

  do pktu 1….ma być…Herberta..przepraszam pomyliłam sie.

Komentarze są zamknięte