Ujazdowski: Rządem kierują media

Niezależna Gazeta Obywatelska4

WSieci ujazdowski Platforma traci kontakt z tradycją. Potrzebna jest głęboka zmiana polityczna.
Nie było jeszcze w III RP władzy tak bezwolnej, prowadzonej za rękę przez media, podatnej na naciski grup interesów, jak rząd Ewy Kopacz – mówi Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł PiS, minister kultury w latach 2005–2007, w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskim.

W rozmowie z byłym ministrem kultury na łamach tygodnika „wSieci” nie mogło oczywiście zabraknąć pytania o „Idę”. Co na temat obrazu Pawła Pawlikowskiego mówi Kazimierz Michał Ujazdowski? – Moim zdaniem ten film nie przyniesie Polsce niczego dobrego. W żadnym razie nie można więc mówić, że promuje on polską kulturę. Z pewnością to dzieło udane pod względem artystycznym, tego nie można negować. To swego rodzaju powrót do kina „starego”, a więc takiego, które nie atakuje widza mnóstwem efektów oraz zdarzeń i które ma swój wielki urok. W tym wypadku jednak te zalety schodzą na plan dalszy, bo to obraz po prostu całkowicie nieprawdziwy.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości pokazuje szeroki kontekst filmu i swoistej zapaści kulturowej, która skutkuje promocją półprawd i kłamstw. Wszystko odbywa się oczywiście za przyzwoleniem władz: – Powtarzam: brak własnej polityki historycznej jest przyzwoleniem na kłamstwo – mówi Kazimierz Michał Ujazdowski.

– Nie ma Muzeum Historii Polski, nie ma kar za „polskie obozy”, coraz mniej też dotacji dla poważnych pism i książek, zwłaszcza tych konserwatywnych i patriotycznych. Pieniędzy nie dostała m.in. „Teologia Polityczna”. Środki płyną za to do „Krytyki Politycznej” czy „Kultury Liberalnej” – zauważają bracia Karnowscy. Jak to zmienić? – Potrzebna jest głęboka zmiana polityczna. Zwłaszcza teraz, w epoce premier Ewy Kopacz, Platforma jest partią bez aksjologii, która całkowicie traci kontakt z tradycją. Górę w PO wzięli ludzie, którzy sprowadzają politykę do czystej techniki. Dla nowego pokolenia działaczy tej formacji świat wartości jest całkowicie obcy. Dochodzi do ustępstw tylko wtedy, gdy pojawia się presja społeczna – mówi Kazimierz Michał Ujazdowski.

Wywiad opublikowany w tygodniu „WSieci”, wydanie z dn. 9.03.2015 r.

T

 1. Eleonora
  | ID: 8cfd3acd | #1

  A, przepraszam za pytanie
  – czy bracia Karnowscy wiedzą co oznaczają słowa ” świat wartości”
  i jeżeli tak, to o jakie wartości im chodzi?!

 2. ely
 3. ely
 4. ely
Komentarze są zamknięte