Sprawiedliwa Polska chce pomóc „frankowiczom”

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Sprawiedliwa PolskaNa konferencji prasowej Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska posłowie Patryk Jaki, Andrzej Romanek i dr Jacek Czabański przedstawili projekt ustawy ws. pomocy frankowiczom. Projekt zakłada:

– Ograniczenie ryzyka finansowego konsumenta powodowanego zmianą kursu o 30 % w stosunku do kursu z dnia zawarcia umowy kredytowej,  powyżej tej granicy koszt wzrostu kursu ponosi bank.

– Banki nie będą mogły wypowiadać umów kredytowych z powodu pogorszenia się sytuacji finansowej kredytobiorcy, jeżeli kredyt jest zabezpieczony hipotecznie.

– Ustawę będzie się stosować do kredytów już udzielonych jak i tych zawieranych w przyszłości.

Przeciętny konsument nie mógł się spodziewać tak gwałtownego wzrostu kursu waluty obcej, w której indeksowany był kredyt. Przez wiele lat kurs np. franka szwajcarskiego  wahał się w granicach 20 %.  Biorąc tzw. kredyt walutowy mógł przewidzieć właśnie takie ryzyko wzrostu kosztów. Tymczasem banki oferujące kredyty nie przedstawiały przyszłym konsumentom symulacji możliwego wzrostu cen. Dlatego też konsument nie miał możliwości przewidzieć

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu cywilnego istnieje możliwość wniesienia pozwu do sądu z żądaniem ustalenia wysokości kredytu lub nawet rozwiązania umowy ze względu na nadzwyczajną i nieprzewidzianą zmianę stosunków. Niemożliwa do przewidzenia zmiana kursu waluty jest taką okolicznością. Tymczasem przedłożony projekt ustawy daje konsumentowi narzędzia do skorzystania z tych przywilejów z mocy prawa bez konieczności wszczynania długotrwałych, kosztownych i niepewnych co do rezultatu postępowań sądowych.

Projekt ustawy jest dostępny TUTAJ

solidarna.org.pl

 1. Eleonora
  | ID: 932d9f07 | #1

  To się porobiło!
  A może głąby z PIS, powinny słuchać tego, co im Komisja Nadzoru Bankowego pisała w 2006 roku?
  Amnezja partyjniaków staje się już plagą!

  „Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego:

  Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość z niepokojem przyjmuje zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego tzw. „Rekomendację S” wprowadzające ograniczenia w dostępności do kredytów walutowych, których głównym skutkiem będzie zmniejszenie możliwości nabywania przez obywateli (szczególnie przez młode osoby) własnych mieszkań.
  Klub Parlamentarny PiS podchodzi krytycznie do tego zalecenia z co najmniej kilku powodów:

  Całość:

  http://obiboknawlasnykoszt.blogspot.com/2015/01/amnezja-pis-i-kandydata-andrzeja-dudy.html

Komentarze są zamknięte