Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska2

1 marca_plakatZ okazji zbliżającego się święta upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych Opole przygotowało szereg interesujących wydarzeń upamiętniających i upowszechniających bohaterstwo polskich żołnierzy walczących z okupantem sowieckim po 1945 r. Będzie m.in. I Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, gra miejsca „Tropem Wilka”, pokazy filmów, konferencja naukowa. Nie zabraknie też oficjalnych uroczystości, Mszy Świętej i Apelu Poległych. Posadzimy także tzw. „drzewo pamięci” niedaleko wiaduktu im. Żołnierzy Wyklętych w Opolu.

Jednym z głównych organizatorów tegorocznych uroczystości w Opolu jest Fundacja „Dla Dziedzictwa” w partnerstwie z Instytutem Historii Uniwersytetu Opolskiego, Miejskim Domem Kultury przy ul. Strzelców Bytomskich w Opolu, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Opole, Delegaturą IPN w Opolu oraz hufcami sekcji żeńskiej i męskiej ZHR.
Opole to wyjątkowe miejsce na polskiej mapie walki o pamięć o Niezłomnych. Dlaczego? Bo to w Opolu wszystko się zaczęło… To w Opolu ówczesny wiceprezydent miasta Arkadiusz Karbowiak wyszedł z inicjatywą ustanowienia ogólnopolskiego dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
1 marca 2009 r. w Opolu odbyły się po raz pierwszy uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na placu Wolności. W tym samym roku prezydent R. Zembaczyński wystosował pismo do wszystkich posłów (oprócz SLD), aby podjęli inicjatywę i ustanowili dzień 1 marca świętem żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Niestety pomimo wielu odpowiedzi wspierających opolską inicjatywę żaden z klubów nie wystąpił z konkretnym projektem ustawy. Wtedy po kolejnej rozmowie Arkadiusza Karbowiaka z prezesem IPN uzgodniono, że wystosują wspólny apel do śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby to on wystąpił z projektem ustawy. Apel poza prezydentem Zembaczyńskim i prezesem IPN podpisali również: Artur Zawisza prezes Związku Kombatantów NSZ, Jerzy Woźniak były minister ds. kombatantów żołnierz AK-WIN skazany przez komunistów na karę śmierci, prezes ŚZŻAK śp. Czesław Cywiński, prezes opolskiego ŚZŻAK pani W. Nowak. Efektem tego apelu była inicjatywa ustawodawcza złożona przez Prezydenta RP do sejmu 1 marca 2010 r. Później Arkadiusz Karbowiak przeprowadził jeszcze rozmowy z marszałkiem Bronisławem Komorowskim, który ocenił ową inicjatywę za godną poparcia. W efekcie Sejm RP stosunkiem głosów 406 za, przy 8 głosach sprzeciwu i 3 wstrzymujących się ustanowił dzień 1 marca świętem Żołnierzy Wyklętych.

Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Opolu

Piątek, 27.02.2015 r.
godz. 10.00 – konferencja naukowa w Bibliotece Miejskiej Publicznej im. Jana Pawła II przy ul. Minorytów 4;
godz. 14.00 – I Opolski Test Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych w Sali im. Karola Musioła w Ratuszu;
godz. 18.00 – projekcja filmów dokumentalnych o „Żołnierzach Wyklętych” – MDK przy ul. Strzelców Bytomskich 1.

Sobota, 28.02.2015 r.
godz. 12.00 – gra miejska „Tropem Wilka” – start w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II przy ul. Minorytów 4 (finał w MDK)
godz. 15.30 – inscenizacja historyczna na terenie MDK przy ul. Strzelców Bytomskich 1
godz. 18.00 – projekcja filmów dokumentalnych o „Żołnierzach Wyklętych” – MDK przy ul. Strzelców Bytomskich 1.

Niedziela, 1.03.2015 r.
godz. 12.00 – Uroczystość Oficjalna pod pomnikiem Podziemia Antykomunistycznego na Placu Wolności w Opolu
godz. 13.30 – uroczyste zasadzenie „drzewa pamięci”
godz. 16.00 – Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w Katedrze Opolskiej;
godz. 17.00 – Apel Pamięci Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego;
godz. 19.00 – projekcja filmów dokumentalnych o „Żołnierzach Wyklętych” – MDK przy ul. Strzelców Bytomskich 1.

Regulamin I Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

Regulamin_konkursu_ZW_2015-3

  1. kominiarz
    | ID: 92809df9 | #1

    Jestem jak co roku! Oczywiście nie na tej uroczystości wcześniejszej dla prominentów, tylko o 17-tej. Szkoda tylko, że jak na jedyne większe miasto w okolicy przybywa jedynie ponad setkę osób i to nie z samego Opola, ale i z okolicznych miejscowości. Nie wiem, czy w tym regionie ludzie tacy drętwi, za mało propaguje się w mediach tą uroczystość, czy jeszcze coś innego wchodzi w grę…. Bo chwilami, to zastanawiam się, czy ten region nie czci po cichu swoich bohaterów, ale tych z Wehrmachtu….

  2. Henryk Rossmann
    | ID: 5f9c1267 | #2

    To absolutny skandal w jaki sposób ratusz potraktował narodowców. A także inne środowiska społeczne.

Komentarze są zamknięte