Europoseł Ujazdowski zajmie się szlakiem św. Jakuba

Niezależna Gazeta Obywatelska1

UjazdowskiW Parlamencie Europejskim w nowej kadencji wznawia swoje prace intergrupa ds. dróg św. Jakuba. Grupa zrzesza posłów różnych partii, grup politycznych i narodowości. Jej zadaniem jest promocja szlaków pielgrzymkowych prowadzących ze wszystkich zakątków Europy do Sanktuarium w Santiago de Compostella w Portugalii. Pracować w grupie będą m.in. parlamentarzyści z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Francji. Kazimierz Michał Ujazdowski, poseł do PE z Dolnego Śląska i Opolszczyzny wybrany został wiceprzewodniczącym grupy.

Szlaki św. Jakuba to jedna z najstarszych dróg pielgrzymkowych w Europie. Jej korzenie sięgają średniowiecza. Kazimierz Ujazdowski podkreśla, że grupa jest doskonałym miejscem do promocji dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska i Ziemi Opolskiej. Przez południe Polski prowadzi Via Regia, jeden z głównych szlaków handlowych i kulturalnych średniowiecza łączący Kijów, Kraków, Opole i Wrocław z Zachodnią Europą. Także pierwszy z odcinków drogi św. Jakuba w Polsce został odtworzony na Dolnym Śląsku. Prowadzi z kolegiaty Głogowskiej, przez sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, do granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu.

Andrzej Kofluk to wrocławianin, który przeszedł całą trasę liczącą 3,5 tys. kilometrów z Wrocławia do Santiago de Compostela. – Cieszę się, że poseł z naszego województwa, Kazimierz Michał Ujazdowski został wiceprzewodniczącym integrupy ds. Dróg Św. Jakuba. Szlaki są ważne, ma to znaczenie dla wspólnego, europejskiego dziedzictwa – mówi pielgrzym, który niedawno przemaszerował z Wrocławia do Rzymu właśnie szlakami św. Jakuba.

BD

  1. Irena
    | ID: ff86ee4e | #1

    Pracuś, ten posel. Szlak piękny.

Komentarze są zamknięte