Będzie dużo wyższa rata kredytu dla frankowiczów

Niezależna Gazeta Obywatelska1

senator grzegorz biereckiWczoraj wszyscy którzy wzięli kredyty głównie hipoteczne we franku szwajcarskim mogli przeżyć zawał. Chwilę przed południem frank szwajcarski kosztował ponad 5 zł, a jeszcze przedwczoraj kosztował 3,5 zł. Ostatecznie kurs się zakończył na 4.20.

To oznacza, że te setki tysięcy Polaków, którzy mają kredyty we frankach szwajcarskich będą musiały zapłacić dużo wyższą najbliższą ratę, a może i wiele kolejnych rat. Pewnie należałoby już teraz ograniczyć pewne wydatki, żeby było dość środków na spłatę przynajmniej tej najbliższej raty.

Z tego wydarzenia płynie następująca lekcja. Jest naganną praktyką, jeżeli ktoś dokonuje dużych zakupów, np. domu czy mieszkania, na kredyt w walucie obcej, dlatego że mogą przyjść takie dni, miesiące czy lata, kiedy taki kredyt okaże się potwornie drogi.

Konkretny plan ratunkowy dla kredytobiorców zgłosił senator Grzegorz Bierecki z PiS. W wywiadzie dla wgospodarce.pl podaje:

Po pierwsze trzeba znieść bankowy tytuł egzekucyjny, tak aby uniknąć nadużyć, których jesteśmy świadkami. Dziś kredytobiorcy w kontakcie z bankami są pozbawieni skutecznej ochrony sądowej. Banki rzucają się ludziom do gardła, wypowiadają umowy i licytują nawet wówczas, gdy dojdzie do niezapłacenia jednej raty. To jest nadużycie, i ten instrument powinien być zniesiony, to jest relikt komunizmu, to coś, co istnieje tylko w Polsce.

Po drugie należy ułatwić przeprowadzanie tzw. upadłości konsumenckiej, znieść możliwość eksmisji na bruk. Należy rozwinąć budownictwo socjalne przy wykorzystaniu prywatnych inwestorów, od których mieszkania wynajmowałyby gminy. W ten sposób uchronimy ofiary banków przed bezdomnością i nie dopuścimy do powstania w Polsce slamsów.

Po trzecie wprowadzić limit roszczeń z tytułu kredytu hipotecznego, maksymalnie do wartości nieruchomości, która jest kredytowana. Chodzi o to, by człowiek, który odda dom, nie był już zadłużony z tytułu kredytu hipotecznego. To jest rozwiązanie, które funkcjonuje na rynku amerykańskim, i ono chroni słabszą stronę. A więc limit roszczeń z tego tytułu.

tk

  1. Irena
    | ID: 620bf992 | #1

    Calkowicie legalnie kurs franka wzrósł
    To mozna było przewidzieć…..Ale, polskie – SKOK STEFCZYKA
    to dranie,postepuja nieuczciwie. Tutaj przewidzieć ,co spotka kredytobiorce,spłacajacego na biezaco raty – trudno przewidzieć Słuze konkretnym przykładem. A pan senator Bierecki niech dopilnuje dobrych ustaw.Wiedzial od dawna co spotka kredytobiorcow polskich pobranego we frankach kredytu.. Więc, lepiej zrobi,gdy sie nie bedzie wypowiadał w tej kwestii, bo jemu nie wierze ani krzty.

Komentarze są zamknięte