Więcej o organizatorach Remontu Małżeńskiego

Niezależna Gazeta Obywatelska

ks. Eugeniusz PlochTegoroczny remont poprowadzi ks. prof. Piotr Morciniec. Znany teolog, bioetyk będący jednocześnie blisko rodziny, zafascynowany dzieckiem i jego postrzeganiem świata.

Członek Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw bioetyki oraz kierownik Katedry Bioetyki i Etyki Społecznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Dyrektor Instytutu Nauk o Rodzinie UO. Jego prace dotyczą m.in. transplantacji, eutanazji, godności nienarodzonego dziecka, problemów etyki seksualnej czy bioetyki dotyczącej ludzkich zwłok.
Prywatnie ciepły człowiek o wielkim poczuciu humoru, wrażliwy na drugiego człowieka.
Wielbiciel żółwi (zebrał ich kilkaset) oraz podwodnego świata. Nie ma wprawdzie już akwarium, ale pasja wciąż pozostała. Podróżnik, wielki miłośnik gór.

Współorganizatorem i jednym z pomysłodawców „Remontu małżeńskiego” jest wielki przyjaciel rodzin ks. Eugeniusz Ploch. Bije z niego optymizm, stale traci czas dla innych, szczególnie dla tych owiec zabłąkanych, potrzebujących prawdziwego duchowego wsparcia.
Zaangażowany w liczne dzieła ewangelizacyjne i duszpasterskie. „Przy nim wiele spraw staje się prostszych” – mówią jego współpracownicy.
Ks. Gienek to także wieloletni ojciec duchowny seminarium w Opolu, znany opolski duszpasterz akademicki, inicjator i współorganizator „Koncertu Uwielbienia”, koordynator Odnowy w Duchu Świętym, dr teologii pastoralnej.

Małżeństwa, które organizują Remont

Asia i Piotr Dulakowie, Grzesiu i Ania Spaleniakowie, Monika i Leszek Adamczykowie, Ania i Tomek Chyrowie – to ich pięć lat temu zainspirował ks. Eugeniusz Ploch, by wspólnie zorganizowali adwentowe rekolekcje dla małżeństw.

Poznali się siedem lat temu na rekolekcjach ewangelizacyjnych dla małżonków. Ks. Gienek – jak o nim mówią – był wówczas w ojcem duchowym seminarium. Zaprzyjaźnili się. Potem padł pomysł, by latem pojechać razem na wakacje i tam omówić pomysł adwentowych rekolekcji o nazwie Remont Małżeński. Ale czasu zabrakło. Siedli więc we wrześniu 2009 roku i tak powstał plan. Spotykali się u Asi i Piotra (twórca strony internetowej Remontu). Tam powstał słynny już plakat z pędzlami, to tu wymodlili temat pierwszych rekolekcji.

I tak w grudniu 2009 roku zapełnił się po brzegi małżeństwami opolski kościół seminaryjny. – Byliśmy zdumieni liczbą osób, które odpowiedziały na nasze zaproszenie – mówi Monika. Potem dołączyli do nich Marysia i Krzysztof Kowalowie. Oni wzięli na siebie trud zapraszania podopolskich parafii.- Jesteśmy małżeństwami o różnym doświadczeniu życiowym, z różnymi charakterami i temperamentem. To jednak ta różnorodność powoduje, że uzupełniamy się, uczymy od siebie wzajemnie i inspirujemy do działania – mówią o sobie.

RM

Komentarze są zamknięte