Książka, na której krajowe wydanie czekaliśmy 37 lat…

Niezależna Gazeta Obywatelska3

książkaPo raz pierwszy Czarna księga cenzury PRL ukazała się w 1977 roku i było to jej jak na razie jedyne wydanie. W tzw. wolnej Polsce, której 25. rocznicę tak hucznie obchodziliśmy, nie znalazł się ani jeden wydawca, który chciałby ją ponownie wydać. W 2007 roku umowę na wydanie książki podpisało z autorem Narodowe Centrum Kultury, które po 2 latach przygotowań zakończyło prace nad jej wydaniem bardzo znamiennym komunikatem, że „wykonanie zamówienia [wydanie Księgi cenzury] może istotnie zagrozić interesowi publicznemu z uwagi na wrażliwą społecznie tematykę publikacji”. W rzeczywistości NCK chciało ocenzurować Wstęp Autora, który -€“ jak przeczytają Czytelnicy – jest jednym z najważniejszych tekstów demaskatorskich ostatnich dekad w Polsce.

* * *

Wszyscy podejmujemy decyzje i dokonujemy wyborów w zależności od tego, co się wedle naszej wiedzy wokół nas dzieje. Gdy ktoś wprowadza nas w błąd, stajemy się jego niewolnikiem. Zniewolenie to jest silniejsze od zniewolenia fizycznego, gdyż człowiek wprowadzony w błąd nie jest świadom tego stanu. Ocenzurowany przekaz medialny wprowadza w błąd czyli zniewala masowego odbiorcę. Oznacza to zniewalanie całego społeczeństwa. Wyprowadzanie więc z tego błędu jest aktem wyzwalania, czyli walką o wolność dla nas wszystkich. Gdy sobie to w sierpniu 1975 roku uświadomiłem, podjąłem decyzję, której rezultatem jest ta książka.

Tomasz Strzyżewski

 

 1. kominiarz
  | ID: cc0470de | #1

  Warto już teraz myśleć nad wznowieniem uzupełnionego wydania tej książki. Może kiedyś w Wolnej Polsce uda się ją wydać w całości. Jak doczekamy tej Wolnej…. Rozdział zawierający te uzupełnienie proponuję zatytułować „Cenzura w PO PRL owskiej Polsce po roku 1989”.

 2. szczotka
  | ID: 93a4d5fc | #2

  Pytanie w kwestii formalnej. Od kogo mamy uwolnić Polskę, żeby była Wolna?

 3. | ID: 3a284adb | #3

  Wspaniała książka. Przemycałem ją bodajże w wydaniu”aneksowym” do PRL. Warto przeczytać!

Komentarze są zamknięte