Jerzy Strzelecki: Według prognoz ONZ w 2100 roku w Polsce będzie poniżej 20 mln ludzi

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Jerzy Strzelecki [nttg.pl]Pakiet klimatyczny to jest największe oszustwo w historii nauki światowej” – z Jerzym Strzeleckim, wiceministrem Przekształceń Własnościowych RP, socjologiem, absolwentem Uniwersytetu Stanforda rozmawia Bartosz Stemplewski.

Jakie są skutki polityki Baracka Obamy dla naszego kraju?

Jeżeli chodzi o politykę ekonomiczna, to sądzę, że niedobrą. To wszystko jest kwestią, że im słabsza jest ekonomicznie Ameryka, tym większe jest ryzyko dużego kryzysu światowego. Polska na tym na pewno nie zyska, tak jak nie zyskała na tym w okresie wielkiej depresji w latach 30-tych.

Jaki ma wpływ na nasze górnictwo i węgie ma pakiet klimatyczny?

Pakiet klimatyczny to jest największe oszustwo w historii nauki światowej.

Kupujemy taniej węgiel z Australii, importujemy węgiel z Rosji po cenach dumpingowych, co jest tego przyczyną? Jak się wyrwać z tego uścisku?

Jak się wyrwać z tego uścisku? To pewnie bym mnóstwo pieniędzy zarobił gdybym wiedział, natomiast na pewno moim zdaniem Polska powinna stać na czele europejskiej walki z jakimikolwiek formami pakietu klimatycznego, raz że CO2 nie mam żadnego wpływu na temperaturę na ziemi, a dwa, że jest w ogóle podstawowym gazem życia, gazem fotosyntezy i Zieloni powinni zmienić zdanie, że to jest trucizna i zrozumieć, że im więcej CO2 jest w atmosferze, tym szybciej rosną wszystkie rośliny.

Barack Obama w Stanach Zjednoczonych optuje za EPA – Environmental Protection Agency, założoną za czasów Prezydenta Nixona, czy to nam przeszkadza?

No na pewno przeszkadza, natomiast wie Pan Japończycy nie podpiszą żadnego drugiego Kioto, Indie i Chiny to samo powiedziały, Steven Harper czyli premier Kanady też nic nie podpisze, więc żadnego porozumienia w Paryżu moim zdaniem nie będzie, bez względu na to co Obama będzie robił. Tak naprawdę jego decyzje polityczne nie mają (no być może akurat z wyjątkiem EPA, bo tam jeszcze rządzi przy rozporządzeniach) zależności, jeżeli republikanie 6 listopada zdobędą Senat, a najprawdopodobniej zdobędą to Obama może pojechać na wakacje.

Co Pan sądzi o naszej walce z Rosją, czy nam służy gospodarczo i jakie ma dla nas skutki?

Fatalne, w niczym nam nie służy gospodarczo i jest kompletnie bez sensu.

Jak odbiła się reforma zdrowia wprowadzona przez Obamę na społeczeństwo amerykańskie oraz na ich kondycje finansową?

Katastrofalnie, nacjonalizacja 12% gospodarki. Dodatkowych 500 miliardów dolarów rocznie po stronie wydatków rządowych.

Do opieki zdrowotnej zalicza się teraz ubezpieczenie od  aborcyji, sterylizacji, antykoncepcji i bez względu na wiarę, każdy musi się od tego ubezpieczać. Jaki to ma wpływ na rozkład społeczeństwa i kultury?

Konserwatyści w tym również i Ja, bo w jakimś stopniu jestem konserwatystą, powiedzą na to, że cała ta zabawa polega na zielonych, lewice, nazistów, komunizm, wszystko można analizować w kategoriach ataku na niekoniecznie kościół, ale na cywilizacje mieszczańska, na cywilizację zachodu i na kulturę mieszczańską, na wolny rynek, na kapitalizm, na religię, na kościół.

Rożne strony, rożne części tego atakują, mogą być tacy którzy są zwolennikami wolnego rynku i jednocześnie nie znoszą kościoła, więc to nie jest relacja jeden do jednego. Ja uważam, że jeżeli Państwo się przyjrzą komunizmowi, socjalizmowi, a powinno się dużo czytać, żeby zrozumieć, to trzeba zacząć od lektur z końca XIX wieku. Jednym z podstawowych źródeł ataku na wolny rynek jest częściowo chrześcijańska myśl społeczna.

Polska jako kraj powoli się wyludnia, zostaną tutaj sami starsi ludzie, nastąpi masowy przypływ uchodźców zza wschodniej granicy, czy taki wizja jest realna? Jaki to ma wpływ na rozkład państwa?

Według prognoz ONZ na 2100 rok to w Polsce będzie poniżej 20 mln ludzi, przy projekcji tak zwanych trendów, te trendy oczywiście mogą się zmieniać, natomiast to nie dotyczy tylko Polski, to dotyczy całej Europy, nie ma kraju w Europie, który by czymś się różnił co do tego. W Rosji ekipa Putina jest przerażona tak zwanym wyludnianiem się Rosji, gdzie znowu im grozi zdaje się rozpad grubo poniżej 100 mln, gdzieś w tych projekcjach na 2100 rok.

Co z tym zrobić?
To jest bardzo trudne pytanie. Są trzy teorie najpoważniejsze. Jedna opowiada, że demografia zależy od poziomu urbanizacji, jak mieszka się w mieście i ma się zbyt dużo rozrywek to się nie rodzą dzieci.

Druga mówi że to zależy od państwa socjalnego. Dzieci są ubezpieczeniem rodziców i jak maja państwo socjalne, które im będzie płaciło emerytury itd., to wcześniej czy później przestają rodzic dzieci.

Trzecia jest taka, że dzieci rodzą tylko ci. którzy wierzą w przyszłość, a głęboko wierzą w przyszłość tylko ludzie religijni i jeżeli Pan Bóg z głowy wyparowuje to dzieci znikają.
Statystyki np. na populacje żydowskie w Nowym Jorku, gdzie Żydzi lewicowy czy liberalni rodzą 1,2 lub 1,3 dziecka na kobietę, Żydzi konserwatywni którzy codziennie chodzą do synagogi rodzą około 3,5 czy 4 dzieci na kobietę i to się we wszystkich religiach powtarza, tak jest wszędzie. Tu pytanie jest o szybkość laicyzacji społeczeństwa.

Czy mamy szansę zjednoczyć się jako naród Polski?

Ja w ogóle nie uważam żebyśmy się musieli jednoczyć jako naród, taka wizja jednoczenia się jest wizja dla mnie w jakimś stopniu fundamentalnie błędna. Nie ma czegoś takiego jak jedność narodowa i w ogóle wszyscy pod jedną flaga tak samo myślący, tak samo mówiący są fatalni.
Zanim się powie jedność narodowa, proszę sobie przypomnieć, kto używał takiego jednego z podstawowych haseł w historii 20-stego wieku i jak to nam bokiem wyszło i nie tylko nam „Ein Volk, Ein Fuhrer” i tak dalej. Chodzi o sensowna debatę, wielki rynek, demokracja i nauka to są systemy debaty miedzy ludźmi, a nie jedności.

Dziękuję za rozmowę.

 

  1. Piotr Polak
    | ID: 7f911086 | #1

    zakłamany idiota. Jego wypowiedź o CO2 to czysta bzdura, nie wiem na czyje zamówienie szerzona.

Komentarze są zamknięte