Zapowiedzi wydarzeń w Diecezji Opolskiej

Niezależna Gazeta Obywatelska

diecezjaopole1. Przeniesienie trumny z prochami śp. bpa Józefa Nathana z Opawy do Branic. W dniach 7- 8 listopada br. w Opawie i Branicach odbędą się uroczystości przeniesienia trumny z prochami śp. bpa Józefa Nathana, wielkiego duszpasterza oraz założyciela i budowniczego „Miasteczka Miłosierdzia” w Branicach. Biskup Nathan zmarł w Opawie w styczniu 1947 r., zaledwie kilka tygodni po wysiedleniu go przez władze komunistyczne z Branic do ówczesnej Czechosłowacji. Listopadowe uroczystości są więc nie tylko pośmiertnym oddaniem czci dziełu jego życia, ale także towarzyszeniem mu w jego „powrocie do domu”, w którym do dziś pozostaje duch jego pasterskiej troski o ludzi najbardziej potrzebujących – chorych psychicznie. Uroczystości rozpoczną się w piątek 7 listopada o godz. 15.00 wystawieniem trumny z prochami bpa Józefa Nathana w konkatedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Opawie i Mszą św. na pożegnanie o godz. 16.00. Po Mszy św. trumna zostanie przewieziona do Branic, gdzie o godz. 19.00 w kościele Wniebowzięcia NMP zostanie odprawiona Msza św. na powitanie, a po niej wieczorne czuwanie przy trumnie. W sobotę natomiast o godz. 11.00 odbędzie się centralna część uroczystości: Msza św. w kościele św. Rodziny w Branicach oraz złożenie trumny z prochami bpa Józefa Nathana do sarkofagu. Mszę św. poprzedzi procesja z kościoła Wniebowzięcia NMP do kościoła pw. Świętej Rodziny o godz. 10.30. Wszystkie szczegóły uroczystości zostały zamieszczone na plakacie w załączniku 1. Biskup Opolski i duszpasterze braniccy serdecznie zapraszają kapłanów i wiernych całej diecezji do udziału w tym historycznym wydarzeniu.

2. W odpowiedzi na Apel Prezydium Episkopatu Polski, Biskup Opolski, podobnie jak biskupi innych diecezji w Polsce, zwraca się w krótkim komunikacie do pasterzy i wiernych całej diecezji z prośbą o duchowe i materialne wsparcie dla diecezji sosnowieckiej po tragicznym pożarze katedry w Sosnowcu w nocy 28/29 października.

3. 6. Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym. W niedzielę 9 listopada będziemy przeżywać 6. Dzień Solidarności z Kościołem prześladowanym, który poświęcony jest Syrii. Syria to miejsce, gdzie chrześcijanie są obecni niemal od samego początku chrześcijaństwa. To tereny nawrócenia i działalności św. Pawła. Damaszek do dziś jest miejscem, gdzie obecna jest jedna z największych wspólnot chrześcijańskich. Wyrazem naszej solidarności będzie modlitwa podczas Mszy św. i nabożeństw oraz przeprowadzenie zbiórki przed kościołami całej diecezji.

4. Kurs dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Szkolenie kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej odbywać się będzie w Diecezjalnym Ośrodku Formacyjnym w Opolu (ul. Kard. B. Kominka 1a) w następujące soboty: 8 listopada, 15 listopada, 22 listopada, 29 listopada. W niedzielę 7 grudnia o godz. 14.00 w katedrze nastąpi uroczyste upoważnienie biskupie do posługi. Msza św. i zajęcia w podane wyżej dni odbywać się będą od godz. 9.45 do 14.00.

5. Plan peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży w diecezji opolskiej. Zapowiedź. Jednym z istotnych etapów przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. jest peregrynacja Krzyża ŚDM po polskich diecezjach. W naszej diecezji Krzyż będzie peregrynował od niedzieli 14 grudnia 2014 r. do 3 stycznia 2015 r. Krzyż zostanie przekazany nam z Czech 14 grudnia 2014 r. na Kopie Biskupiej, natomiast nasza diecezja przekaże krzyż diecezji katowickiej 3 stycznia 2015 r. W załączniku 9 zamieszczamy szczegółowy plan peregrynacji, szerzej dostępny na stronie: http://sdmopole.pl/index.php/pl/http-sdmopole-pl-index-php-component-k2-itemlist-category-35-aktualnosci/peregrynacja-krzyza-sdm-w-diecezji.

6. Europejskie Spotkanie Młodych Taize w Pradze. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w tym roku dniach od 29 grudnia 2014 do 2 stycznia 2015 roku w pięknej Pradze. Zgromadzi ono dziesiątki tysięcy młodych ludzi pragnących uczestniczyć w kolejnym etapie „Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię”, zainicjowanej przez Brata Rogera w końcu lat siedemdziesiątych. Młodzi ludzie z całej Europy i z innych kontynentów zostaną przyjęci przez parafie, wspólnoty i mieszkańców regionu. Na spotkanie w Pradze można się zapisać tylko za pośrednictwem jednego z punktów przygotowań w Polsce. Zapisów dokonuje się po wspólnych przygotowaniach, które rozpoczynają się 1 października. Zainteresowanych prosimy o jak najszybsze skontaktowanie się z najbliższym miejscu zamieszkania punktem przygotowań. Szczegóły w załączniku 10.

Łączę wyrazy szacunku,

Hanna Honisz

Asystentka Biura Prasowego Diecezji Opolskiej

 

Komentarze są zamknięte