Czy warto głosować 16 listopada?

Niezależna Gazeta Obywatelska5

Jerzy Czerwinski, Radny Sejmiku Opolskiego na sesji 16 listopada wybierzemy władze samorządowe. To wyjątkowo ważne wybory,Mgdyż władze gminy, powiatu i województwa decydują w sprawach, które najbardziej wpływają na Twoje życie. W tej kadencji sejmiki wojewódzkie rozdzielą też 40% ostatniej, największej transzy środków UE. Ale to nie jedyny powód, by dobrze się przygotować. Po raz pierwszy prawie w całej Polsce wybierzemy radnych w okręgach jednomandatowych. Sprawdź, co to oznacza dla wyborcy.

Dlaczego te wybory są ważne?

Samorządy decydują o wydatkowaniu prawie 172 miliardów złotych rocznie. To właśnie władze gminy, powiatu i województwa decydują w sprawach, na których Ci zależy, takich jak przychodnie i szpitale, drogi, komunikacja publiczna, bezpieczeństwo w okolicy, domy kultury, biblioteki, muzea i teatry. Dla przykładu to od nich zależy jakie szanse ma Twoje dziecko na miejsce w przedszkolu lub żłobku i czy Twój 6-latek będzie chodził do szkoły na drugą zmianę.

Co więcej, w tej kadencji Polska dostanie ostatnią dużą pulę środków z Unii Europejskiej (82,5 mld euro). To sejmiki wojewódzkie rozdzielą 40% z tych pieniędzy. A to, jak je wydamy, zdecyduje w dużej mierze o kolejnych dziesięcioleciach naszego kraju. To właśnie teraz będą zapadały w samorządach decyzje o tym, czy w Twojej okolicy potrzebny jest basen, nowa droga, czy stadion. Jeśli chcesz mieć wpływ na te decyzje, na to, jak będzie się żyło w Twojej miejscowości, głosuj w wyborach 16 listopada.

„W logo koalicji Masz Głos, Masz Wybór nie bez powodu jest biało-czerwona wstążeczka, symbol Polski i patriotyzmu. Dziś miłość do Ojczyzny oznacza zaangażowanie w sprawy wspólnoty, m.in. udział w wyborach i pilnowanie, by Polska była jak najlepiej rządzona. Warto o tym przypomnieć tuż przed Świętem Niepodległości” – mówi Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego.

Dlaczego te wybory są inne?

Najbliższe wybory są nie tylko ważne, ale też inne niż do tej pory. Po raz pierwszy prawie w całej Polsce (we wszystkich gminach poza 66 największymi miastami w kraju na prawach powiatu), wybierzemy radnych w okręgach jednomandatowych. Przygotuj się, sprawdź na czym polega głosowanie w okręgach jednomandatowych.

W najbliższych wyborach gmina zostanie podzielona dokładnie na tyle okręgów wyborczych, ilu jest radnych. Jeżeli w gminie wybieranych będzie 15 radnych, gmina podzielona będzie na 15 okręgów wyborczych. W każdym z nich komitety wyborcze zgłoszą po jednym kandydacie. Wyborcy też zagłosują tylko na jedną osobę. Mandat uzyska kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów. Nie musi to być więcej niż połowa, wystarczy najwyższa liczba głosów spośród wszystkich kandydatów, nie obowiązuje również próg wyborczy.
To oznacza, że w wyborach samorządowych wygrywają osoby, na które rzeczywiście głosowało najwięcej osób, nie przedstawiciel najbardziej popularnej partii, czy komitetu.
„Wybory w okręgach jednomandatowych ułatwiają start w wyborach małym, lokalnym komitetom. Żeby uzyskać mandat nie trzeba już walczyć o przekroczenie progu wyborczego w skali całej gminy. Wystarczy zmobilizować się choćby w jednym okręgu. – mówi dr Dawid Sześciło, ekspert koalicji Masz Głos, Masz Wybór – Z drugiej strony doświadczenia z ogólnokrajowych wyborów w okręgach jednomandatowych (np. ostatnich wyborów
do Senatu) wskazują raczej, że prowadzi on do systemu dwubiegunowego – władza
i opozycja, a nie zapewnienia w składzie wybieranego organu szerokiej palety poglądów.” – dodaje.
Każdy powód, by głosować jest ważny. Sprawdźmy, którzy kandydaci w naszej okolicy, chcą realizować cele, na których nam zależy. Zapytajmy kandydatów o ich plany i pomysły
na rozwój naszych miejscowości. W ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór pomagamy wszystkim zainteresowanym organizować przedwyborcze debaty z udziałem kandydatów różnych opcji. To doskonała okazja, żeby przepytać przyszłych radnych i „nie kupować kota w worku”.

O kampanii

Pod hasłem „Każdy powód jest ważny” ruszyła społeczna kampania profrekwencyjna zachęcająca do udziału w wyborach samorządowych. JejSejmik Opolski, wikipedia pomysłodawcą i organizatorem jest koalicja organizacji pozarządowych Masz Głos, Masz Wybór. Cel to zachęcanie Polaków do licznego i świadomego udziału w wyborach 16 listopada 2014 roku. Więcej na www.glosuj.org.pl

W czym możemy pomóc?

• Umożliwić kontakt z ekspertami i prawnikami
• Dostarczyć dane dotyczące samorządów i wyborów samorządowych w Polsce
• Udostępnić infografiki na temat kompetencji władz samorządowych i wyborów samorządowych
• Wskazać ciekawe przykłady działań porfrekwencyjnych z całej Polski

 

 1. Irena
  | ID: b84d16ff | #1

  To jest obowiazek obywatelski.Trzeba głosować. !!!!!!!

 2. mmx
  | ID: fad92619 | #2

  akcja w Opolu ” STOP DLA DZIAŁALNOSCI GOSPODARCZEJ NA TERYTORIUM POLSKI SZEMRANYCH FROLKSDOICZY ”

  http://www.24opole.pl/1009092,Praca-f._Ewiko_pikieta_Urzad_Marszalkowski_Konsulat_R.F.N_w_OPOLU,ogloszenie.html

 3. ely
  | ID: 5a5b5c6a | #3

  Kto rządzi dziś Polską , że z pieniędzy milionów biednych Polaków obecne władze promują książkę szkalującą Polske i Polaków ???
  Po katastrofie smoleńskiej przybrało na sile !

  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzeczpospolita-szabrownik-opowie-o-polsce/0ken5

  Najnowsza piosenka Pawła Kukiza

  http://vod.gazetapolska.pl/8337-kukiz-spiewa-samokrytyka-dla-michnika-radiowa-trojka-nie-puszcza

 4. Eleonora
  | ID: 59e65469 | #4

  Ale nie ma na kogo głosować!
  Od kiedy patryjotyczny PIS, w osobie pana posła Kłosowskiego wyrzucił na zbitą twarz kandydata, pana Jaroszewskiego!

  „Łukasz Jaroszewski z listy PiS startował na radnego Opola. – Tańczyłem na wieczorach panieńskich. Może wydaje się to głupie, ale wtedy nie było innego sposobu, chciałem zapracować na chleb – tłumaczył.”

  Jasne… jasne…
  W takiej Biedronce na chlebek zarabiają ciężcy frajerzy, którym obce jest hasło
  – Bóg, Honor i Ojczyzna
  ( hasełko przewodnie patryjotów z PIS)_

  I tak pan poseł pozbawił nas możliwości przeżycia ciekawego wieczoru wyborczego:))
  … a fe….nieładnie panie Sławku… nieładnie…
  Co na to przyjaciele z GP?

 5. | ID: fcb889d5 | #5

  Duzo obiecuje sie przed wyborami a potem macie to wszystko gdzies.Nawet w miescie w ktorym mieszkam nie ma przychodni onkologicznej wraz szpitalem.Mam raka piersi nie mam gdzie sie leczyc.Nie bede caly czas kogos wynajmowac by zawiozl mnie do Opola

Komentarze są zamknięte