„Zielone ludziki” w akcji?

Redaktor2

pomnik1-300x220Wczorajszy protest na rzecz usunięcia symbolu chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu przynosi smutne konstatacje. Po pierwsze. Prezydentem Nowego Sącza jest Ryszard Nowak z PiS i został ostatnio ponownie „namaszczony” przez partię Jarosława Kaczyńskiego w nadchodzących wyborach samorządowych,

mimo że odmawiał realizacji uchwały Rady Miasta w Nowym Sączu z 1992 roku o usunięciu monumentu. Po drugie. Nowosądecka policja na swojej stronie internetowej zamieściła oświadczenie, w którym informuje o postawieniu zarzutów trzem zatrzymanym m.in. z art. 261 i 288 Kodeksu karnego, cyt.

Art. 261. Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Art. 288. § 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5″.

 

Tymczasem powszechnie w Nowym Sączu wiadomo, że monument wdzięczności Armii Czerwonej zbudowano w 1945 pod przymusem i na polecenie wojskowych władz radzieckich na koszt mieszkańców. Tuż po odsłonięciu wysadzili go w powietrze żołnierze podziemia niepodległościowego. Szybko odbudowano jednak monument. Chroniony był potem przez UB i MO.  Całkiem niedawno warszawski sąd uznał przecież w sprawie „Czterech Śpiących”, że radzieckie symbole na naszym terytorium na prawną ochronę nie zasługują.  Nie wiadomo też w jaki sposób policja uzyskała zawiadomienie o przestępstwie z art. 288 kk … albowiem jeszcze tow. płk KGB prezydent Federacji Rosyjskiej takiego nie złożył – a przynajmniej nic o tym nie wiadomo. Warto przy tym dodać, że na Ukrainie w tym roku zburzono blisko 1000 obcych pomników sławiących protoplastów „zielonych ludzików”.

Reakcje rodzimych apologetów komuny można obserwować w komentarzach na portalu Onet.pl

 

Wychowawcze postawienie w sprawie protestu zarzutów 16-latkowi i skierowanie sprawy do sądu rodzinnego potwierdza tylko państwowe kpiny z własnej historii.

 

(pac), Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

ngo-BB-270x123

  1. Irena
    | ID: fc9ac0e3 | #1

    Jeżeli się pomnik nie należy,czego historycy dowiedli .to oznacza,że powinien zniknąć z terenu .Skoro PiS rządzi w mieście i nie dąży do usuniecia symbolu chwały Armii Czerwonej, to oznacza,że to inna formacja podszyla sie pod płaszczyk prawicowców. Uchwały Rady miasta ZA – sa lekcewazone. A Policja zastrasza paragrafami.Ale nie tylko w Nowym Saczu.

  2. kamil
    | ID: 5a14954b | #2

    no widzicie do czego doprowadzą rządy PiSu macie przykład na Nowym Sączu, a tak chcecie na nich głosować jako jedyną i słuszna siła narodu, no chyba zaczynacie PiS uwarzac jako dawną PZPR jako przewodnią siłę narodu, ludzie obudzcie się co wy robicie. Widac efekty okrągłęgo stołu nadal pokutuje i pokutowac bedzie jeszcze ze 40 lat. Czego nie zainicjuje Kaczynski to jest bebe I PiS na takich nasyła policje. Więc trzeba to zmienic nie głosowac na PiS nie głosowac na PO tylko na KPN i Ruch Narodowy. Dosc tego tumanienia ludzi ze PiS taki dobrym nie jest taki dobry, jest taki sam jak PO bo ludzie PiSu byli przy Okrągłym Stole wespoł z PO jako uczestnicy Komitetow Obywatelskich.

Komentarze są zamknięte