O czym jutro piszą lewicowe tygodniki Wprost i Newsweek

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Jedynki TygodnikówWPROST: PIR ZNIKNIE. Jak pisze Cezary Bielakowski: “Według informacji ‘Wprost’, los Polskich Inwestycji Rozwojowych, sztandarowego przedsięwzięcia rządu Tuska, jest już przesądzony. Spółka zostanie podzielona. Dlaczego rząd zmienia koncepcję funkcjonowania PIR? – To względy wizerunkowe – twierdzi osoba związana 
z Ministerstwem Skarbu Państwa. Winny jest były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. W słynnej nagranej przez kelnerów rozmowie z prezesem NBP Markiem Belką określił PIR dosadnie: ‘Chuj, dupa i kamieni kupa’. Powiedzonko weszło do słownika polityki. Nie tylko jako określenie tego pomysłu premiera, ale szerzej, jako określenie efektów jego rządów. – PIR jako kamieni kupa będą wracały przy każdej okazji i kampanii wyborczej. To jest nie do odczarowania – mówi nasz rozmówca”. http://wprost.pl/ar/471474/PIR-czyli-kamieni-kupa-zniknie/

– AGNIESZKA BURZYŃSKA O TUSKU W BRUKSELI: “Dom nie musi być wielki, ale koniecznie z ogrodem. – To jedyny warunek, który postawił szef – mówi dyplomata z Brukseli. (…) Budżet przewodniczącego Rady Europejskiej na wynajęcie lokum wynosi prawie 4 tys. euro. Najbardziej odpowiednia dzielnica to okolice Avenue de Tervueren. Pojawia się też druga możliwa lokalizacja, podbrukselskie miasteczko nad jeziorem Genval. Mieszkań w Brukseli powinni też poszukać ci, którzy wyjeżdżają w ślad za byłym szefem rządu. To Piotr Serafin, były minister ds. Unii Europejskiej, Paweł Graś, sekretarz generalny PO i były rzecznik rządu, oraz Łukasz Broniewski, szef gabinetu Tuska. Serafin będzie harował, zatopi się w papierach, bo to uwielbia. Broniewski będzie odpowiadał za kalendarz Tuska i nosił za nim teczkę, czyli to samo, co robił przez siedem lat. A Graś? Graś będzie do towarzystwa – ironizuje polityk Platformy”.

– WPROST: CÓRKA IWONY SULIK W PGE – pisze Anna Gielewska: “Magdalena Sulik zaczęła we wrześniu pracę w PGE – wynika z informacji ‘Wprost’. Do działu marketingu państwowego koncernu energetycznego trafiła kilkanaście dni przed tym, jak Iwona Sulik została formalnie rzecznikiem rządu Ewy Kopacz (Sulik była już od kilku lat prawą ręką Kopacz w Sejmie)”. http://wprost.pl/ar/471481/Corka-rzecznik-rzadu-w-panstwowej-spolce/

– NEWSWEEK. KOPACZ NIE CHCE GRASIA – pisze Michał Krzymowski. “Jak twierdzą nasi rozmówcy, Kopacz zamierza wskazać nie tylko nowego sekretarza generalnego, ale także skarbnika i dyrektora biura krajowego”.

– NEWSWEEK. MICHAŁ KRZYMOWSKI I RAFAŁ KALUKIN O KRYZYSIE W RELACJACH TUSK-KOPACZ: “(…) Układanka zaraz się jednak rozsypała, bo prezydent zablokował kandydaturę Jacka Rostowskiego na szefa MSZ i trzeba było szybko znaleźć nowego kandydata. Kopacz wpadła w popłoch i zaczęła wydzwaniać po ratunek, ale Tusk już nie odbierał. (…) Kiedy kilkadziesiąt godzin później nowa pani premier przyjechała na ulicę Parkową, gdzie mieści się siedziba szefa rządu, z informacją, że nowym ministrem spraw zagranicznych zostaje Schetyna, Tusk zaoponował. Jak opowiada znający przebieg tego spotkania polityk Platformy, rozmowa była burzliwa i zakończyła się tym, że oboje zostali przy swoich zdaniach. Kopacz powiedziała, że decyzja jest już podjęta i ona nie zamierza jej cofać: – Kiedy ja potrzebowałam pomocy, to ciebie nie było, więc teraz nie miej pretensji”.

– WSPÓŁPRACOWNIK KOPACZ O SŁOWACH TUSKA NAGRANYCH PRZEZ FAKTY: “Tusk zrobił to z premedytacją, przecież to oczywiste. Ewa uważa, że to zemsta za wzięcie na pokład Schetyny i tekst wygłoszony podczas prezentacji rządu. Takie bezinteresowne okrucieństwo, czyli klasyka w wykonaniu Donalda”.

– POLITYK PO O RELACJACH TUSKA Z KOPACZ: “Jakie relacje? Tusk jest już myślami gdzie indziej. Kilka dni temu prosiliśmy go o interwencję w jednym z ministerstw, ale odmówił: ‘Chłopaki, odczepcie się. Ja mam teraz inne sprawy na głowie’”.

– FRAGMENT TEKSTU MAŁGORZATY ŚWIĘCHOWICZ O TERESIE PIOTROWSKIEJ: “Trzeba sporo pokopać, żeby znaleźć ją na liście kandydatów w wyborach w 1988 r. (…) Teresa Piotrowska startuje w Bydgoszczy Śródmieście, okręg 4. Jest po studiach w Akademii Teologii Katolickiej, działa w PAX. ‘Dziennik wieczorny’, popularna bydgoska popołudnikówka, przedstawia sylwetki kandydatów. Piotrowską też – że historyj, że członek Zarządu Wojewódzkiego PAX, członek Rady Miejskiej PRON”.

300polityka.pl, tk

Komentarze są zamknięte