Ruszają spotkania promocyjne Festiwalu Niepodległości w Tarnowie

Niezależna Gazeta Obywatelska

FN-preludium_afisz_700W Tarnowie rozpoczyna się cykl spotkań zapowiadający jesienną, już trzecią, edycję Festiwalu Niepodległości. Tegorocznym tematem przewodnim festiwalu będzie polska tradycja powstańcza. Tradycyjnie już pod koniec października w Tarnowie planowane są koncerty, debaty, przegląd filmowy, wykłady…

Pierwszymi akcentami tegorocznej edycji będą jednak sierpniowe spotkania autorskie poświęcone w całości percepcji dwóch ostatnich polskich zbrojnych zrywów niepodległościowych, których pamięć przywracana jest nareszcie narodowej tożsamości.

We wtorek 19VIII gośćmi cyklu będzie Piotr Legutko, redaktor „Gościa Niedzielnego”, autor książki „Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”, a w czwartek 21 VIII – młody publicysta Kajetan Rajski, autor książki „Wilczęta.Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

Cykl zapowiadający „powstańczą” edycję Festiwalu Niepodległości zakończy 27 sierpnia multimedialna debata „Powstań sens czy bezsens?”. Organizatorzy podjęli się zadania uporządkowania i wprowadzenia słuchaczy-uczestników Festiwalu do zagadnień, związanych z historyczną i współczesną oceną motywów, sensu i realnego znaczenia kolejnych polskich powstań.

Wszystkie spotkania (kolejno 19-go, 21-go i 27-go sierpnia rozpoczynają się o godzinie 17:00 w Auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie przy ul. Narutowicza 38. Wstęp wolny.

Główny blok imprez festiwalowych przewidziany jest na koniec października i kolejne, jesienne tygodnie. Wśród propozycji nie zabraknie innych spotkań, wykładów, dyskusji z udziałem najwybitniejszych badaczy tematu przewodniego, przeglądu filmowego, spektaklu teatralnego, koncertu bardów i – rzecz jasna – kolejnego Tarnowskiego Marszu Niepodległości (30 X).

Festiwal Niepodległości to idea całkowicie oddolna i prawdziwie obywatelska, organizowana wolontaryjnie przez sygnatariuszy i sympatyków Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Data dorocznej kulminacji (koniec października) festiwalowych imprez  wybrana jest nieprzypadkowo. Organizatorzy odwołują się tym samym do wydarzeń z roku 1918, kiedy to tarnowianie – jako pierwsi  w kraju – zrzucili jarzmo zaborcze,  rozbrajając Austriaków,  po akcie poddania się przez tarnowską  Radę Miasta „rządowi w Warszawie”.

Impreza organizowana jest na zasadzie „non profit” przez społeczność miasta i regionu przy wsparciu organizacji pozarządowych, prywatnych sponsorów, nie finansowej pomocy instytucji publicznych oraz wartościowych mediów.

StronaFestiwalu:www.festiwal.intarnet.pl

facebook.com/festiwal.niepodleglosci

Komentarze są zamknięte