Sikorski zawinił, Sawickiego powieszą

Niezależna Gazeta Obywatelska21

Janusz SanockiWystarczył jeden dzień podsumowania ile będą nas kosztować rosyjskie sankcje, a polska telewizja zaczęła zmieniać ton. Już mogliśmy zobaczyć dramatyczne zdjęcia zbombardowanego – przez ukraińską armię – Doniecka, zburzone domy, poranionych, zrozpaczonych ludzi, których zabija własny rząd, już polski widz mógł zobaczyć ewakuowane, poranione dzieci ze zbombardowanego przez popieranych przez nas Ukraińców – przedszkola – ewakuowane do Rosji. Takich obrazków do tej pory w polskich mediach nie było, była tylko narracja o 100 ofiarach zabitych na Majdanie przez niecnego Janukowycza. Tymczasem liczba ofiar na wschodzie Ukrainy w wojnie rozpętanej przez Kijów sięga już kilku tysięcy. Straty materialne zaś idą w miliardy dolarów.

Polscy politycy i uzależnione od nich media do tej pory jak jeden mąż przedstawiały nam tylko jedna stronę medalu, a tu taka zmiana. Zmiana „narracji” (bardzo modne słowo) czymś została spowodowana. Ale czym? No rachunkiem zysków i strat. Już się mówi o miliardach strat polskich sadowników, mleczarzy, właścicieli firm transportowych. Skala strat spowodowanych rosyjskimi sankcjami jest dla Polski tak duża, że doprowadzi – jak przewidują ekonomiści – do stagnacji czyli zatrzymania tego i tak niewielkiego – wzrostu gospodarczego. Za tym idą mniejsze wpływy do budżetu, wzrost bezrobocia no i już zupełnie nie wiadomo co zrobi rząd, któremu jeszcze przed sankcjami brakowało dramatycznie pieniędzy (patrz nagrania rozmowy Sienkiewicza z Belką)?

W tej sytuacji oczywiście trzeba się będzie rakiem wycofywać z poparcia dla rozwalonej całkowicie, skorumpowanej Ukrainy, która – co tu dużo ukrywać zmarnowała w ciągu 24 lat swoją szanse na państwowość. Podejmować się popierania tego państwa w taki sposób jak zrobili to Polacy, pchać nas w konflikt z Rosją, szczuć w kraju i na arenie międzynarodowej za wprowadzaniem sankcji wobec Rosji – mógł tylko ktoś krańcowo głupi albo działający nie w naszym interesie. Reakcja Rosji była bowiem łatwa do przewidzenia. Nie trzeba było być wielkim prorokiem, żeby zrozumieć że Rosja nie może pozwolić na prześladowanie rosyjskiej pięciomilionowej mniejszości i że żadne państwo nie może tolerować geopolitycznej pustki, która właśnie tworzy się na Ukrainie. Putin po prostu MUSIAŁ zrobić to co robi i należało raczej zachęcać Ukraińców do umiarkowania, a nie podpuszczać ich do rewolucji i do atakowania rosyjskich interesów.

Tymczasem na Majdan jeździł nie tylko – kompletnie nieodpowiedzialny – Sikorski (kto tak niepoważnego człowieka mógł zrobić ministrem?), ale także Kaczyński, który swojego wściekłego antyrosyjskiego nastawienia nawet nie stara się ukryć. I oto teraz, kiedy ta „majdanowa” polityka i polskiego rządu i opozycji przyniosła swoje skutki w postaci rosyjskich sankcji, odcięcia nas od korzystnych kontraktów, wyparcia Polski z rosyjskiego rynku (bo to tym się skończy) trwa gorączkowe poszukiwanie winnego. Słucham telewizyjnej dyskusji z udziałem polityków wszystkich partii i ani słowa nie ma tam o tym, że sankcje zawdzięczamy idiotycznej polityce Sikorskiego, Tuska i lidera PiS, że to ich działania w efekcie ściągnęły na polską gospodarkę (czyli na Polaków) klęskę gospodarczą, ale nagle okazuje się, ze winien jest minister rolnictwa Sawicki z PSL, który nie zapewnił odpowiednio wcześnie zbytu na polskie jabłka, sery, wołowinę gdzie indziej.

Tymczasem Sawicki i jego partia znaleźli się w sytuacji Kowala co to go powiesili za Cygana na własne życzenie. Co prawda Sawicki ostatnio w radio miał powiedzieć, że to nie on stał z banderowcami na majdanie, ale PSL od początku akceptował szaloną, antyrosyjską politykę Tuska i Sikorskiego. Było się ministrze Sawicki przeciwstawiać, stawiać weto – jawnie i publicznie, a nie po cichu liczyć, że „jakoś to będzie”.

I tylko ciekawi mnie jak ci wszyscy bezczelni krzykacze, szczujący nas do wojny z Rosją wybrną z sytuacji, kiedy Zachód zawrze z Rosją (gospodarczy) pokój?

Janusz Sanocki

 1. z Niemodlina
  | ID: 525bf23f | #1

  „ale PSL od początku akceptował szaloną, antyrosyjską politykę Tuska i Sikorskiego. „, „Tymczasem liczba ofiar na wschodzie Ukrainy w wojnie rozpętanej przez Kijów sięga już kilku tysięcy” , „…ale także Kaczyński, który swojego wściekłego antyrosyjskiego nastawienia nawet nie stara się ukryć.”

  Wychodzi na to, że wszyscy dookoła to wściekłe rusofoby przed którymi biedna putinowska Rosja musi się bronić na wszystkich frontach.

  Może mi Pan dokładnie opisać jaka to była ta ” szalona, antyrosyjska polityka Tuska i Sikorskiego” przynajmniej do lutego bieżącego roku ???? Oddanie w całości stronie rosyjskiej najważniejszego w historii Polski śledztwa, a może brak reakcji na pomówienia i kłamstwa Gen. Anodiny która przed całym światem zhańbiła honor polskiego Generała i bezpodstawnie oskarżyła polskich pilotów ???

  Do tego te śmieszne pomówienia o rzekome antyrosyjskie nastawienie pana Kaczyńskiego, przecież to niepoważne.

  To putinowska Rosja w imię swoich interesów prowadzi nieobliczalną i cyniczną grę w której ofiarą może paść dosłownie każdy.
  To putinowska Rosja wprowadzała już niejednokrotnie politycznie umotywowane embarga na polskie produkty, to oni prowadzą agresywną politykę energetyczną budując z pominięciem Polski i krajów nadbałtyckich rurociąg gazowy, to w końcu rosyjskiemu Gazpromowi płacimy za gaz po Litwie najwięcej w całej Europie, to kto tu prowadzi wściekłą i szaloną politykę ??

  To strona ukraińska rozpętała wojnę ??? to w takim razie co stało się z Krymem i w wyniku jakiej wojny doszło do odebrania Ukraińcom Krymu ?? To w końcu co robią rosyjscy terroryści wspierani militarnie przez Moskwę na wschodzie Ukrainy???

  Teraz bierze Pan w obronę Sawickiego ??? a kto tkwi w różnych koalicjach od niemal 20lat i współrządzi Polską ??? a kto doprowadził do tego, że w większości sklepów w POlsce mnóstwo produktów spożywczych jest niepolskiego pochodzenia, podczas gdy polski rolnik egzystuje na granicy opłacalności, kto milczy gdy poprzez tzw. słupy obcokrajowcy wykupują masowo polską ziemię ??

 2. z Nysy
  | ID: 1a3eba6f | #2

  Panie Sanocki, skończ Pan z tą prorosyjską propagandą! Co się z Panem porobiło na stare lata? Wstyd i hańba!

 3. były
  | ID: cc124718 | #3

  Pana Sanockiego pamiętam jeszcze z czasów pierwszej „Solidarności”. Nie zdawałem sobie wóczas sprawy, że z niego taki rusofil. No cóż,”pożytecznych idiotów” ci u nas dostek, jak widać!

 4. Irena
  | ID: c9c9fdea | #4

  @z Nysy. Witaj..Napisz Ty artykuł.. obojętnie na jaki temat..,chętnie skomentujemy,Ale Ty nie umiesz, A pan Sanocki swietny felieton napisał. I to nie pierwszy raz W kilometrach można zmierzyć zapisane przez pana Sanockiego strony kartki,artykuły,felietony i książki. Poki co dedykuje wierszyk na niedziele który,wyczytalam na forum i bardzo mi sie podoba .
  Chciała bym Ci życzyć
  Słoneczka na Niebie
  by życzliwi Dobrzy ludzie
  byli blisko Ciebie!
  by w Dni chłodne
  Wesoło Ci było Serdecznie pozdrawiam Rodaków,zyczac miłej niedzieli.
  i by Szczęście,to Prawdziwe
  Nigdy Cię nie opuściło.

 5. z Nysy
  | ID: 1a3eba6f | #5

  Irena :
  @z Nysy. Witaj..Napisz Ty artykuł.. obojętnie na jaki temat..,chętnie skomentujemy,Ale Ty nie umiesz, A pan Sanocki swietny felieton napisał. I to nie pierwszy raz W kilometrach można zmierzyć zapisane przez pana Sanockiego strony kartki,artykuły,felietony i książki. Poki co dedykuje wierszyk na niedziele który,wyczytalam na forum i bardzo mi sie podoba .
  Chciała bym Ci życzyć
  Słoneczka na Niebie
  by życzliwi Dobrzy ludzie
  byli blisko Ciebie!
  by w Dni chłodne
  Wesoło Ci było Serdecznie pozdrawiam Rodaków,zyczac miłej niedzieli.
  i by Szczęście,to Prawdziwe
  Nigdy Cię nie opuściło.

  Lepiej nic nie pisać niż wypisywać kilometry bzdur. Pan Sanocki uprawia wyjątkowo szkodliwą grafomanię.

 6. Eleonora
  | ID: cbeb5dec | #6

  Jak mozna zauwazyć, Ukraina jest w tymczasowym mam nadzieję, zarządzie
  – bandytów i psychopatów typu
  Jaceniuk czy Walzman- Poroszenko…

  Wyglada na to, że ci ludzie absolutnie nie liczą się z dobrem Ukrainy?
  Być może wykonują czyjeś rozkazy?
  Wesoły oberek dopiero się rozpoczyna, bo czytamy

  „„Ukraina gotowa jest do nałożenia sankcji polegających na zakazie tranzytu przez jej terytorium, w tym lotów i dostaw gazu do Europy”- takie słowa wypowiedział dziś premier Jaceniuk na spotkaniu z rządem.

  Decyzja o podjęciu sankcji zaproponowanych przez rząd ma być głosowana przez Wierchowną Radę w najbliższy wtorek”

  Europa bez gazu?
  toż to wojna gotowa…
  A nasze Kowale czy Kaczyńskie już klaszczą w tłuste łapki
  ( o morfinistach zmilczę)

  A patryjoci niech żrą jabłuszka i ględzą o Ras-Putinie i A-nodinie :))

 7. Irena
  | ID: c9c9fdea | #7

  Felieton rzeczowy. Takich mamy bezmyślnych ministrów i to w kazdej branży WIĘC, CZEGÓŻ OCZEKIWAĆ?? Zachód od zawsze miał dobry układ z Rosją.Miałam okazje zobaczyć ten układ w 1993 roku w spółce produkujacej lemoniady, pośrednikami w sprzedazy byli Niemcy i caly towar sprzedawali od ręki własnie na rynek rosyjski. Tak jest do dzisiaj. pozdrawiam Autora,zyczac dobrej niedzieli.

 8. | ID: f7d37c50 | #8

  Partycypacja w zmianie systemowej z cieniem agentów w tle nie jest możliwa.

 9. Irena
  | ID: c9c9fdea | #9

  @Tomasz Sokolewicz….To zdanie na pamięć sie już wyuczyłam…..Tak spowszedniałeś…..Daj cos ciekawszego.!!!!!!! A Ty byłes Agentem?? milego dnia

 10. Irena
  | ID: c9c9fdea | #10

  @z Nysy. Bardzo się mylisz.Lepiej pisać i odważnie poddać się krytyce. Trudno.Brak odwagi ,dyskwalifikuje Cię z dalszej dyskusji, nie mówiąc o staraniach na funkcje burmistrza pięknej Nysy. miłych chwil

 11. z Nysy
  | ID: 1a3eba6f | #11

  Irena :
  @z Nysy. Bardzo się mylisz.Lepiej pisać i odważnie poddać się krytyce. Trudno.Brak odwagi ,dyskwalifikuje Cię z dalszej dyskusji, nie mówiąc o staraniach na funkcje burmistrza pięknej Nysy. miłych chwil

  Nikt Cię nie upoważnił do nadawania medali za odwagę ani do odbierania mi prawa głosu w dyskusji. Co to za odwaga pisać bzdury w internecie? Śmiechu warte. Lepiej nic nie pisać niż pisać głupoty. Nie musisz ze mną dyskutować. Sama się wyłącz jeśli Ci ta dyskusja nie odpowiada.

 12. Irena
  | ID: c9c9fdea | #12

  @z Nysy,To żegnaj.

 13. Janusz Sanocki
  | ID: 6467842e | #13

  z Nysy
  To ty dyskutujesz?
  to ty wypadaj bo nie masz nic do powiedzenia.

  co do meritum:
  Stawiam nast. tezy:
  1) Rosja na,m nie zagraża, sanckje ze strony Rosji sa reakcja na idiotyczną politykę Kaczynskich (pro-amerykanską) i wscieklle antyrosyjską;
  2) Sikorskiego i Tuska w r. 2010 byla pro-rosyjska bo i Obama oglosil wowczas reset w stosunkach z Rosją. Byly mu potrzebne bazy kolo Afganistanu.
  3) Ameryka zdestabilizowala sytuacje na Ukrainie probujac przejac Krym i uzyskać kontrole nad Morzem Czarnym co pozwoliloby zaatakowac Iran i zwyciezyc w Syrii. TEn manewr okazal sie chybiony – Rosja odzyskala Krym. I chwala Bogu! Po co Ukraincom Krym? My sobie tyle lat radzimy bez Lwowa, oni będą musieli sobie radzić bez Krymu.
  4) Ameryka zmierza do wojny bo jest bankrutem. W dodatku Rosja przygotowuje manewr de-dolaryzacji transakcji walutowych (ropa, gaz) juz z Chinami bedzie sie rozliczac w juanach, a z UE w euro. Za chwile dolar bedzie mial wartośc papieru.
  5) Niemcy nie palą sie do atakowania Rosji i cene głowną zaplaci Polska bedzie to cena za glupote tzw. „klasy politycznej” a raczej za jej lajdactwo. Powtarza sie uklad z konca XVIII w. kiedy krol pruski gwarantowal Rzeczpospolitej sojusz, a potem namawial Rosje do rozbiorów.
  Glupie narody musza upasc.
  6) Ukraina jest panstwem upadlym. Jest do cna rozgrabiona, bez żadnych perspektyw. Ucieka wiec w okrutna wojne bombardując miasta na wschodzie. To tez banderowska polityka. Tak jak wyrzynali „Lachow”, tak teraz wyrzynaja „Moskali”. To oszalaly z nacjonalizmu i glupoty tlum. Żadne panstwo ukrainskie sie nie utrzyma bo nie ma glupich, ktorzy beda dawac im miliardy euro do rozkradzenia. Owszem oni moga na chwile sluszyc jako destabilizator i to sie wlasnie dzieje. Potem beda przekllinac tych, ktorzy ich do tego podszczuli.
  7) I na koniec – wnioski: Polska nie prowadzi żadnej własnej polityki. spoleczenstwo jest otumanione propagandą czego objawem są tu wypowiedzi roznych odurnionych z Nysy, Niemod;lina i in. ktorzy paplaja co im ta slina na jezyk przyniesie. Szcegolnie szkodliwa rolę w otumanianiu Polakow odgrywają polączone silu PO-PiSu i Kaczynski, ktory zagospodarowal prawa, patriotyczna czesc sceny.
  Polecam świetny wywiad z prof. Anna Raźny z UJ zamieszczony w Mysli Polskiej.

  @Irena

 14. Irena
  | ID: a99ee6cc | #14

  Dziękuję @pan Sanocki Janusz. Niezawodny w merytorycznych komentarzach,pozdrawiam..

 15. z Nysy
  | ID: 661c55b3 | #15

  Janusz Sanocki :
  z Nysy
  To ty dyskutujesz?
  to ty wypadaj bo nie masz nic do powiedzenia.

  No proszę, jeszcze nie dorwał się do władzy a już się zachowuje jak Putin czy Łukaszenko!
  Chciałby decydować kto ma prawo głosu a kto nie. Broń Boże go krytykować. Może wprowadzisz cenzurę na forach? Strach myśleć co by się działo gdyby nie daj Boże znowu został burmistrzem! Może kazałby mi „wypadać” z miasta? Na szczęście nie ma takiego niebezpieczeństwa bo ludzie już się poznali na tym panu i nie będą na niego głosować. Sam wypadaj z polityki arogancie! Z takim stosunkiem do ludzi nie masz czego szukać w tym fachu.

 16. z Niemodlina
  | ID: cb955b52 | #16

  @Janusz Sanocki

  1. Oooo no tak, sankcje to znowu wina Kaczyńskich, czyli pewnie tego od ponad 4 lat nieżyjącego też, a co na to opozycjoniści Donald z Radkiem ?? A choćby nawet proamerykańska ta polityka była, to co w tym złego ?? Ponoć jesteśmy suwerennym państwem i możemy prowadzić sobie politykę jaka nam się podoba, a nie Moskwie, te czasy zdaje się już minęły. Oczywiście, że Rosja nam zagraża, tak długo jak nieobliczalny bandyta z KGB będzie sprawował w tym kraju władzę.

  2. To,że polityka Zdradka i Donalda była zdecydowanie prorosyjska wiemy przynajmniej od końca 2007r. W kwietniu 2010r i w kolejnych latach mogliśmy się o tym przekonać już ponad wszelką wątpliwość.

  3. :) nie no to już jest śmieszne :) Wychodzi na to, że Ukraińcy pod osłoną nocy zamienili się w Amerykanów i wyszli na Majdan!!! :)
  Do kontroli nad Morzem Czarnym i ewentualnych ataków na Iran czy Syrię, Krym w ogóle nie jest Amerykanom potrzebny, choćby dlatego, że to Turcja należąca do NATO ma najdłuższą linie brzegową z Morzem Czarnym. Przecież teraz na Morzu Czarnym znajdują się amerykański niszczyciel USS Truxtun i lotniskowiec. Poza tym po co Amerykanom Krym do ataków na Syrię czy Iran, jak posiadają oni dwie bazy lotnicze w Turcji, w Izmirze i Incirlik, który znajduje się raptem może jakieś 100km od turecko-syryjskiej granicy ????

  4. Ameryka bankrutem , Rosja mocarstwem z potężną gospodarką i mocnym rublem :) tak zdaje się również uważali towarzysze moskiewscy na krótko przed upadkiem ZSRR.

  5. Niemcy to silny gracz w UE, a pułkownik KGB liczy się tylko z silnymi, to proste, kim dla niego jest taki Donald czy choćby Radek ??? :)

  6. Ten opis Ukrainy równie dobrze pasuje do putinowskiej Rosji, do cna skorumpowana i zacofana, władza w rękach oligarchów i mafiozów powiązanych z politykami, 30km od Moskwy brud, smród i ubóstwo, kilka milionów bezdomnych, wśród nich dziesiątki tysięcy dzieci, które zmarłyby z głodu i chorób gdyby nie działalność międzynarodowych organizacji charytatywnych. Tak ogromny kraj, z dostępem do takich ogromnych zasobów naturalnych jest tylko kolosem na glinianych nogach.

  7. To rząd PO-PSL i Donald T. nie są zdolni do prowadzenia polityki zgodnej z polską racją stanu, to zgraja cwaniaków współpracująca z POstkomunistycznym tzw. establishmentem dzięki któremu udało im się wspiąć na najwyższe szczeble władzy.

 17. Eleonora
  | ID: 0c89c4bb | #17

  @Janusz Sanocki

  Nawet nie chce się rozwijać Pańskich punktów
  Bo czy nasi patryjoci wiedzą czym jest BRICS?
  A czy aby znają się na mapach?
  Podobnie do złotoustych amerykanów, którzy nie wiedzą nawet gdzie ta Ukraina Poroszenki leży?!

  „5 sierpnia osławiona już gafami rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki nazwała „prowokacyjnymi” ćwiczenia wojsk rosyjskich „koło granicy z Ukrainą” w obwodzie astrachańskim. Obwód astrachański nie graniczy z Ukrainą, a sam poligon leży w odległości tysiąca kilometrów od jej terytorium”

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,wojskowosc?zobacz/rosyjscy-generalowie-zatroskani-poziomem-wiedzy-jen-psaki#

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Obw%C3%B3d_astracha%C5%84ski

  I jeszcze jeden cytat świadczący o tępocie rządzących USA

  „Barack Obama, podczas przemowy w Brukseli, próbował podkreślić bezprawny charakter działań Rosji dotyczących aneksji Krymu. Prezydent USA powołał się przy tym na przykład Kosowa, co doprowadziło do poważnej pomyłki. Obama powiedział bowiem, że Kosowo odłączyło się od Serbii w drodze referendum, czyli zgodnie z normami prawa międzynarodowego, „poprzez współpracę z ONZ oraz sąsiednimi państwami”. – A w przypadku Krymu nic takiego nie miało miejsca – dodał. Tymczasem referendum w Kosowie, o którym mówił Obama, w ogóle się nie odbyło”

  … no ale skoro jedyny poległy patryjotyczny prezydent dbał o nasze interesy jak nikt dotąd…?!
  ( sprawa zakupu Możejek, np)
  to dlaczego amerykanie mają mieć lepiej :))

  Pozdrawiam ” ruskiego agenta”:))))

 18. Anonim
  | ID: 8e38c64f | #18

  Żenująco niski poziom tej ruskiej agentury. Propozycja dla Sanockiego i Eleonory – wstąpcie ponownie do PZPR.

 19. Eleonora
  | ID: 45590466 | #19

  @z Niemodlina

  Pan jednak uważa na to rytualne w GP picie cydru.
  Bo zamiast pisania filipek w pańskim stylu, może spotkać pana przykrość na miarę młodego Wilsteina:)

  „Podczas wczorajszej antywojennej demonstracji pod ambasadą ukraińską w Warszawie do grupy prostestujących podeszła grupa prominentnych fanów tzw. Majdanu ze środowiska „Gazety Polskiej”. Grupkę prowadził Dawid Wildstein

  Jak zauważyli uczestnicy naszego pokojowego protestu koryfeusz tego trzyosobowego chórku wydawał się być mocno zamroczony. Nie wiemy co tak niekorzystnie wpłyneło na i tak nadszarpnięty swoistym zachowaniem wizerunek felietonisty GazPola. Pojawiły się opinie, że mógł być pijany. Chcielibyśmy w to nie wierzyć i założyć, że młody Wildstein po prostu cały dzień „na złość Putinowi” jadł jabłka, które jak wiemy fermentują i wytwarzają gazy. Powstałe w wyniku tej dość oryginalnej diety substancje chemiczne w organiźmie mogły wywołać efekty zbiżone do halucynogennych a na pewno mocno nadwyrężyć i tak dość wątły organizm.

  http://kronikanarodowa.pl/images/stories/nowiny/at9b0216.jpg

  całość:

  http://kronikanarodowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1726:defensywa-gazpol-a-wildstein-pijany-ski-z-mandatem

 20. z Nysy
  | ID: 585192fb | #20

  Anonim :
  Żenująco niski poziom tej ruskiej agentury. Propozycja dla Sanockiego i Eleonory – wstąpcie ponownie do PZPR.

  Czym skorupka za młodu nasiąknie…

 21. Eleonora
  | ID: 45590466 | #21

  Anonim :
  Żenująco niski poziom tej ruskiej agentury. Propozycja dla Sanockiego i Eleonory – wstąpcie ponownie do PZPR.

  Ale po co?!
  Z takimi durnymi ” opozycjonistami” to i bez PZPRu sobie poradzimy:)

  … spokojnie…. sami Polacy was wykopali!
  Gdzie pan znikł?
  Pod pomnikami coś nie widać…. wyrzucili za burtę?!

Komentarze są zamknięte