Większa kolekcja pamiątek Jana Cybisa

Autor Obywatelski

Jan_Cybis_Polish_painterO trzy obrazy, szkice oraz pamiątki po Janie Cybisie -malarzu, rysowniku oraz krytyku sztuki- powiększyła się kolekcja Muzeum Śląska Opolskiego, dokumentująca jego życie i twórczość.

Cybis urodził się w miejscowości Wróblin k. Głogówka na Opolszczyźnie. Był czołowym reprezentantem nurtu kolorystycznego (kapizmu) w malarstwie lat 30-tych i sztuce powojennej. Muzeum Śląska Opolskiego ma obecnie największą w Polsce kolekcję jego prac. Obecnie w skład kolekcji wchodzi 90 obrazów i ponad 800 innych prac i pamiątek.

Zdaniem kierownik Działu Sztuki opolskiego muzeum, nowe obrazy są niezwykle cennymi eksponatami. Dwa z nich pochodzą z paryskiego okresu twórczości Cybisa, trzeci natomiast to autoportret z ostatniego okresu twórczości malarza. Powstawał on sukcesywnie przez ostatnie sześć lat życia Cybisa, do śmierci w roku 1972, reprodukowany m.in. w 10 tomie polskiego wydania „Sztuki świata”, ma stać się częścią wystawy stałej. Pozostałe dwa obrazy będą eksponowane sukcesywnie- poinformowała kierownik Działu Sztuki.

Poinformowała również, że są one wraz z dwoma szkicami węglem na płótnie i akcesoriami malarskimi (kasety na farby, pędzle, tkaniny i przedmioty używane przez Cybisa do układania martwych natur) darem od syna artysty pana Jacka Cybisa. Nie był to pierwszy raz, już wcześniej ofiarowane przez niego pamiątki i prace po jego ojcu znacznie wzbogacały kolekcję opolskiego muzeum.

Obecnie muzeum dysonuje obrazami dokumentującymi wszystkie okresy twórczości Cybisa, najstarszym obrazem olejnym jest studium malowane w 1925 roku w Paryżu, a najpóźniejsze obrazy powstały w roku śmierci artysty-tłumaczy Filipczyk

G.K

Komentarze są zamknięte