TdP ruszył spod upadłej Stoczni Gdańskiej. Wyścig otworzył „Bolek” [fotorelacja]

Niezależna Gazeta Obywatelska

Tour de Pologne z Gdańska (21)Jauheni Hutarowicz (AG2R) wygrał pierwszy etap 71. Tour de Pologne i zdobył żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Najaktywniejszym Polakiem był Maciej Paterski (CCC Polsat Polkowice), który uciekał niemal przez cały wyścig.

Zanim kolarze wyruszyli w trasę pierwszego etapu 71. Tour de Pologne kibice tłumnie zebrali się na Placu Solidarności w Gdańsku, by uczestniczyć w uroczystym otwarciu wyścigu. Tour de Pologne nawiązuje do najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju, w tym roku włączamy się w obchody 25 rocznicy wolnych wyborów i chcemy przypomnieć, że to w Stoczni Gdańskiej narodziła się Solidarność – ruch, który zmienił oblicze Polski i Europy – zaznaczył Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang. W uroczystości otwarcia wziął udział Honorowy Patron startu, legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa. To było wielkie zwycięstwo, o którym musimy przypominać. To piękna sztuka łączyć sport z tamtymi wydarzeniami, z uszanowaniem historii – mówił Wałęsa. Po krótkiej uroczystości Lech Wałęsa, Czesław Lang, a także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Rafał Majka złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Punktualnie o godzinie 13 Lech Wałęsa dał sygnał do startu, a nad Placem Solidarności przeleciało pięć samolotów Zespołu Akrobacyjnego „Biało – Czerwone Iskry”. Chwilę później kolarze wyruszyli spokojnym tempem na trasę pierwszego etapu, a po dziesięciu kilometrach nastąpił start ostry. Od razu uformowała się kilkuosobowa czołówka, w której znalazło się dwóch Polaków – Kamil Gradek z Reprezentacji Polski, a także Maciej Paterski z CCC Polsat Polkowice.

Początek wyścigu to wielki upał, potem przyszła wielka burza i nie było wesoło. Padał grad, drzewa leżały na ulicach. Ale na szczęście burza przeszła i można było jechać dalej – mówi na mecie Paterski. Burza rozpętała się na mniej więcej 50 kilometrów przed metą. Zerwał się potężny wiatr i padał grad. W peletonie doszło do kilku kraks. W jednej z nich, już bliżej mety, ucierpieli także uciekinierzy. Paterski pozbierał się najszybciej i dzięki temu wygrał Premię Górską TAURON i jest jej liderem.

Peleton doścignął Polaka na niecałe dwa kilometry przed metą, a najlepszym finiszem z grupy popisał się Jauheni Hutarowicz. Białorusin odebrał żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej SKANDIA, a także prowadzi w klasyfikacji punktowej LANG TEAM. W klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO prowadzi Jimmy Engoulvent, a w klasyfikacji Najlepszy Polak LOTOS Paterski.

Główną nagrodą 71. Tour de Pologne jest samochód Fiat 500L Trekking. Otrzyma go zwycięzca klasyfikacji generalnej SKANDIA. Poza tym kolarze będą walczyć w klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, klasyfikacji punktowej LANG TEAM oraz klasyfikacji premii Najlepszy Polak LOTOS.

Info Prasowa TdP

Fot. NGO

Komentarze są zamknięte