W niedzielę spod upadłej Stoczni Gdańskiej ruszy Tour de Pologne. Kto da sygnał startowy…

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Lech Wałesa niczym NapoleonW niedzielę 3 sierpnia o godzinie 13 nastąpi start honorowy pierwszego etapu 71. Tour de Pologne UCI World Tour. W 25. rocznicę wolnych wyborów kolarze wystartują z symbolicznego miejsca – spod historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Wyścig uroczyście otworzy Patron Honorowy startu i otwarcia wyścigu Lech Wałęsa.

Na Plac Solidarności w Gdańsku zapraszamy już przed południem. O godzinie 11:20 rozpocznie się oficjalna prezentacja ekip startujących w wyścigu, a także podpisywanie list startowych. Około godziny 12:30 rozpocznie się uroczyste otwarcie wyścigu. Wezmą w nim udział Lech Wałęsa, Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Dyrektor Generalny Tour de Pologne Czesław Lang. Po uroczystości goście, a także kolarze złożą kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Następnie Lech Wałęsa da sygnał do startu. Po dziesięciu kilometrach od startu honorowego na ul. Trakt Św. Wojciecha nastąpi start ostry.

Pierwszy etap 71. Tour de Pologne liczy 226 kilometrów. Już po 2,5 km kolarze będą walczyć na pierwszej Premii Specjalnej w Pruszczu Gdańskim. Kolejna Premia Specjalna usytuowana jest na 47,5 km w Malborku. Na 86 km trasy znajduje się Lotna Premia LOTTO w Kwidzynie, a na 172 km Lotna Premia LOTTO w Unisławiu. Metą pierwszego etapu jest Bydgoszcz, w której kolarze będą mieli do pokonania trzy rundy o długości 7,2 km. Tu także znajduje się Górska Premia TAURON III kategorii. Finisz nastąpi na ulicy Ogińskiego.

Na oficjalnej liście startowej 71. Tour de Pologne znalazło się wielu znakomitych kolarzy. W wyścigu wystartują między innymi Pieter Weening i Michael Matthews z grupy Orica GreenEDGE, Edvald Boasson Hagen oraz Ben Swift z grupy Sky, Fabio Aru z Astany, Tyler Farrar i Ryder Hesjedal z Garmin Sharp, Damiano Cunego z Lampre-Merida, Thor Hushovd z BMC Racing Team, Moreno Moser z Cannondale, czy Robert Gesink z Belkin.

Zobaczymy także polskich kolarzy z Rafałem Majką z Tinkoff-Saxo na czele. Zwycięzca klasyfikacji górskiej Tour de France jest uznawany za jednego z faworytów Tour de Pologne. Oprócz niego wystartują między innymi Przemysław Niemiec z Lampre-Merida, Paweł Poljański z Tinkoff-Saxo oraz Sylwester Szmyd z Movistar, a także kolarze Reprezentacji Polski oraz CCC Polsat Polkowice z Markiem Rutkiewiczem, dla którego będzie to dwunasty start w naszym narodowym wyścigu.

Główną nagrodą 71. Tour de Pologne jest samochód Fiat 500L Trekking. Otrzyma go zwycięzca klasyfikacji generalnej SKANDIA. Poza tym kolarze będą walczyć w klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, klasyfikacji punktowej LANG TEAM oraz klasyfikacji premii Najlepszy Polak LOTOS.

informacja prasowa TdP

  1. Irena
    | ID: d6ff37ee | #1

    Nie był to szczęśliwy etap.Burza,deszcz i grad, połamane drzewa, towarzyszyly kolarzom. Nie widzialam strażaków,policji aby zabezpieczali zawodników,Bezmyślność organizatorów – totalna. Ale pan Wałesa dał sygnał do startu.Grunt -to znow pokazać tego, co nas w skarpetkach puscił. !!!!!!!!!!!!!!!ł

Komentarze są zamknięte