Tylko 1,6 mln Polaków zostało w OFE. 10 proc. członków drugiego filara!

Niezależna Gazeta Obywatelska2
Debata NGO: Co z tą emeryturą?

Debata NGO: Co z tą emeryturą?

O północy z czwartku na piątek minął termin składania deklaracji ws. OFE. Polacy decydowali, czy chcą, by część ich składki emerytalnej nadal była przekazywana do OFE, czy wyłącznie do ZUS. Z ostatnich danych wynika, że na pozostanie w OFE zdecydowało się niecałe 1,6 mln osób. W całym tzw. drugim filarze było dotychczas 14 mln Polaków, co daje niewiele ponad 10 proc. uczestników.

Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie jest ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się kolejne czteromiesięczne okienko na ewentualną zmianę decyzji. Następne będą otwierane co cztery lata.

Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd zmianami w systemie emerytalnym na początku lutego OFE przekazały do ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów OFE. Środki te trafiły na subkonta w ZUS.

Zmiany w OFE przewidują, że minimalny poziom inwestycji OFE w akcje wynosi 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r. Zgodnie z ustawą do końca lipca obowiązywał też zakaz reklamy OFE, za złamanie którego groziła kara od 1 do 3 mln zł. Zakaz był związany z okienkiem transferowym.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, ale do Trybunału Konstytucyjnego skierował wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

wp, tk

 

  1. Bartek
    | ID: 4296a74b | #1

    A ja wolę ZUS! Jak Jacuś i Tusk!

  2. Irena
    | ID: 61463cad | #2

    @Bartek. Racja,powtórze za Toba.A ja wole ZUS ! Jak Jacuś i Tusk.! 10 procent ,bo bogacze, a 90 procent polskiej ludności to biedacy. Ja,nie mogę patrzeć na zusowskie ,olbrzymie,z marmurami domy, biura ze skóra, a takze wczasowe pensjonaty,w których odpoczywaja pracownicy zusu. pozdrawiam

Komentarze są zamknięte