LOS protestuje przeciwko uznaniu Ślązaków za mniejszość etniczną

Autor Obywatelski4

losW związku z proponowanymi przez Ruch Autonomii Śląska zmianami w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, a także z prowadzoną akcją zbierania podpisów pod projektem tych zmian Zarząd Główny Ligi Obrony Suwerenności wystosował oświadczenie, w którym czytamy m.in.:

RAŚ chce doprowadzić, po fiasku rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, do uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. Według definicji zawartej w ustawie: mniejszość etniczna odróżnia się w sposób istotny od pozostałych obywateli polskich językiem, kulturą i tradycją. Ślązacy zaś, pomimo krzykliwej separatystycznej propagandy, nie spełniają tego kryterium. Próby sztucznego stworzenia nowej mniejszości etnicznej, podobnie jak wcześniej nowej mniejszości narodowej, mają wyłącznie na celu stworzenie mylnego wrażenia o odrębności Ślązaków od reszty Polaków. Takie działania mogą jedynie doprowadzić do niepotrzebnych antagonizmów i zatargów w przyszłości, co uporczywie lekceważą polityczni awanturnicy z RAŚ. Próbują oni realizować swoje ambicje polityczne oraz osiągać partykularne cele kosztem skłócania Polaków, nie myśląc jednocześnie o możliwych negatywnych skutkach takich działań.

W oświadczeniu LOS odnosi się również do poparcia akcji zbierania podpisów przez Związek Górnośląski:

Ubolewamy nad tym, że organizacja tak wielce zasłużona dla Śląska wspiera swoim dobrym imieniem separatystów działających w rzeczywistości na szkodę polskości Śląska.

oraz zwraca się z apelem o rezygnację z pomysłu zawarcia koalicji i wystawienia wspólnych list wyborczych z Ruchem Autonomii Śląska w zbliżających się wyborach samorządowych.

W ramach protestu przeciw działaniom RAŚ już w najbliższą sobotę 12 lipca w Katowicach odbędzie się manifestacja patriotyczna w obronie polskości Śląska. Protest, jak co roku, związany jest z odbywającym się równolegle tzw. Marszem Autonomii, organizowanym przez separatystyczny Ruch Autonomii Śląska. Manifestacja zaplanowana jest na godz. 11.00 na Placu Bolesława Chrobrego. Organizowany jest wspólny wyjazd na manifestację z Opola i Wrocławia. Zapisy na wyjazd z Opola pod numerem telefonu: 606 214 401. (wyjazd o godz. 7.30.). Informacje i zapisy na wyjazd z Wrocławia pod numerem telefonu: 695 222 679.

mw

 1. Pejter
  | ID: 918960b8 | #1

  A to dożyliśmy czasów: LOS będzie protestował przeciwko ONR :)))))))

 2. bruno
  | ID: eb510139 | #2

  Ten cały LOS niech zbiera lepiej podpisy przeciwko tym baranom w Warszawie, nie oglądają telewizji albo co?

 3. | ID: 5fea63ca | #3

  I może jeszcze WielkoPolanie czy Kujawianie to też niePolacy? Nie róbmy sobie jaj.

 4. Jarek
  | ID: 0e94c37e | #4

  Skoro Kaszubi są oficjalnie mniejszością etniczną to tym bardziej Ślązacy zasługują na takie samo prawo. Inaczej wyjdzie na to, ze wszyscy Ślązacy to Niemcy (Mniejszość Niemiecka) a to przecież jawne kłamstwo!

Komentarze są zamknięte