NGO Kraków: Teatr Golgota

Niezależna Gazeta Obywatelska1

imageW Starym Teatrze w Krakowie, to ten, w którym niedawno Globisz kopulował z trupimi czaszkami, zaplanowano pokaz spektaklu „Golgota Picnic”. Prawdopodobnie w ten sposób Teatr chciał o sobie przypomnieć, bo wiadomo było, że przedstawienie wzbudzi więcej oburzenia i protestów osób wierzących, niż przyciągnie widzów. Nikt chyba się jednak nie spodziewał aż takiego zainteresowania, ponieważ pod budynkiem Teatru zgromadziło się około pół tysiąca osób, które wyrażało swoje oburzenie pokazem.

​Protestujący modlili się, śpiewali pieśni religijne i przemawiali. Obyło się bez nieprzyjemnych sytuacji i szczególnych interwencji policji. Na marginesie, krakowianie, patrząc na policję w telewizji, wyjątkowo doceniają tutejszych stróży prawa, którzy niejednokrotnie dostają wyrazy uznania za swoją postawę.
​Podobno jakaś część spragnionych „kultury” weszła do środka bocznym wejściem, więc ciężko określić ile osób było na sali, bo głównym dostała się zaledwie garstka. Druga garstka, która nie chciała wzbudzać zainteresowania, jakiś czas stała w oddali bolejąc nad faktem, że nie udało im się dopchać do drzwi, gdzie pod eskortą policji mogliby przekroczyć próg placówki.
​Kard. Stanisław Dziwisz zaapelował o bojkot spektaklu. Szkoda tylko, że honoru duchowieństwa bronili chyba jedynie ks. Marek Oczkowski i ks. Józef Jakubiec oraz kilka sióstr zakonnych.
​Całe zajście musiało wywrzeć duże wrażenie na młodym dziennikarzu, który chcąc zadać ks. Oczkowskiemu kilka pytań aż wstydził się przyznać jakie reprezentuje medium i zaczął od tego, że jest z gazety lokalnej, która z czasem okazała się lokalnym dodatkiem „Gazety Wyborczej”.
​Teatr, mimo wielu lat istnienia, potrafi nadal wywoływać wielkie emocje. Szkoda, że spektakle nie są skierowane do ludzi, którzy przychodzą przeciwko nim protestować, bo wtedy na pewno byłby komplet widzów. Amen.

Jan Lorek

  1. ely
    | ID: 7dbb132e | #1

    Na film „Smoleńsk” w rezyserii A.Krauzego platformiane Ministerstwo Kultury i Sztuki nie przyznało dotacji, ale na dzieła opluwajace Polaków.historię , wiarę, : „Pokłosie”. „Golgota picnic” , antypolskie książki PO zawsze znajdzie pieniądze. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarze są zamknięte