Olimpiada zdrowego stylu życia PCK

Niezależna Gazeta Obywatelska1

krewW dniach 22-24 maja 32 finalistów etapów wojewódzkich wzięło udział w finale XXII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża. Finaliści musieli wykazać się nie tylko rozległą wiedzą z wielu dziedzin, ale też praktyczną umiejętnością udzielania pierwszej pomocy, zdolnościami organizacyjnymi oraz altruistyczną postawą. Organizatorem Olimpiady jest Polski Czerwony Krzyż, a partnerem w tegorocznej edycji Coca-Cola HBC Polska.

W tegorocznej XXII edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia udział wzięło ponad 31 tys. uczniów z 1695 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Po raz pierwszy na wstępnym (szkolnym) etapie Olimpiady jej uczestnicy mieli możliwość wypełnienia testów online. Z tej możliwości skorzystało ponad 1000 uczniów ze 108 szkół. Przeniesienie wstępnych etapów do internetu to przyszłość Olimpiady. Dedykowana konkursowi aplikacja została opracowana dzięki wsparciu Coca-Cola HBC Polska, partnera Olimpiady.

Mamy nadzieję, że w następnych edycjach Olimpiady będziemy mogli rozwinąć tę formę wypełniania testów. Uczniowie i nauczyciele, którzy korzystali z aplikacji, byli zadowoleni z prostoty jej obsługi. Cieszy nas ta informacja, bo dzięki niej wiemy,
w jaki sposób unowocześnić naszą Olimpiadę, aby była atrakcyjna dla młodych uczestników – komentuje Elżbieta Tymczewska, Koordynator ds. Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża.

W tym roku główną nagrodę – indeks na wybrany kierunek studiów Wydziału Nauk
o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – otrzymała w tym roku Agnieszka Węclewska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
W kategorii gimnazjalnej zwyciężył Michał Mazuchowski z Gimnazjum nr 24
w Olsztynie. Kolejne miejsca w kategorii ponadgimnazjalnej zajęli: Konrad Bardecki
i Maciej Krzyżak. Natomiast miejsca drugie oraz trzecie w kategorii gimnazjalnej przypadły Natalii Dąbrowskiej i Aleksandrze Sławińskiej.

Badania prowadzone od 1990 r. przez naukowców Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Wychowania Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego wskazują m.in. na zbyt małą aktywność ruchową młodzieży, niedobory żywieniowe oraz nadużywanie substancji psychoaktywnych*.

Zmiana zachowań i kształtowanie pozytywnych nawyków jest procesem długotrwałym i wymagającym wielokierunkowej edukacji. Obowiązek ten spoczywa dziś głównie na szkołach. Jedną z najstarszych i najbardziej zaangażowanych
w działalność prozdrowotną instytucji wspomagających szkoły w tym zakresie jest Polski Czerwony Krzyż, organizator Olimpiady.

Od 22 lat Olimpiada propaguje zdrowy styl życia, aktywność fizyczną oraz praktyczną znajomość zasad pierwszej pomocy. Jej uczestnicy muszą wykazać się wiedzą na temat zachowań prozdrowotnych i profilaktyki uzależnień. Program Olimpiady uzupełnia tematyka ekologiczna oraz zadania praktyczne związane z aktywizacją lokalnych społeczności. Tylko w latach 2003-2014, odkąd prowadzone są statystyki, w tym szczególnym, interdyscyplinarnym konkursie uczestniczyło niemal 430 tys. osób.

Gratuluje PCK tej wspaniałej inicjatywy, która tak skutecznie upowszechnia wśród młodzieży wiedzę oraz postawy prozdrowotne i prospołeczne. Właśnie te – mocno zaakcentowane w programie Olimpiady – wątki zrównoważonego stylu życia, świadomej konsumpcji i propagowania prozdrowotnych postaw są bliskie zarówno PCK jak i Coca-Cola HBC Polska. Gratulując sukcesu tegorocznym laureatom, pragnę również podziękować za zaangażowanie wszystkim uczestnikom Olimpiady. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z naszą firmą i ciągle ulepszanej wspólnie formule Olimpiady kolejne edycje będą się cieszyły jeszcze większym powodzeniem – mówi Grzegorz Moskal, Kierownik ds. Zrównoważonego Rozwoju Coca-Cola HBC Polska.

info prasowa

  1. Irena
    | ID: 93491b66 | #1

    Wszelkie Olimpiady pobudzaja do nauki i działania w kierunku zdobycia nagrody w róznych postaciach.Zastosowanie internetu jest praktyczne i umozliwia wiekszej ilosci uczniów do wstepnej kwalifikacji.Właczenie sie sponsorów, zabezpiecza nagrody, a jest motywujace do nauki. Indeks,jako nagroda główna jest trafna.

Komentarze są zamknięte