Kartka z kalendarza: dziś mija 123. rocznica ogłoszenia przez papieża Leona XIII encykliki Rerum novarum

Niezależna Gazeta Obywatelska9

15 maja 1891 r. papież Leon XIII (1810-1903) ogłosił encyklikę Rerum novarum (łac. rzeczy nowych), którauważana jest za cezurę w rzymskokatolickiej nauce społecznej. Powyższe stwierdzenie odnosi się przede wszystkim do novum encykliki w jej historycznym uwarunkowaniu. Encyklika była reakcją Kościoła Rzymskiego na rosnące wpływy ruchów socjalistycznych i komunistycznych wśród katolickich robotników. Ogłaszając Rerum novarum papież Leon XIII zyskał sobie przydomek „papieża robotników.” Encyklika opowiedziała się za chrześcijańską polityką społeczną, przy jednoczesnym odrzuceniu socjalizmu w wydaniu marksistowskim i ślepego kapitalizmu. Głównymi wątkiem encykliki było przekonanie, że ani Kościół, ani państwo nie są w stanie samodzielnie rozwiązać trudności społecznych. Obydwa organizmy muszą ze sobą współpracować dla wspólnego dobra. Według Leona XIII zadaniem Kościoła jest wspieranie dzieła pojednania między pracodawcami i pracownikami poprzez nieustanne przypominanie praw i obowiązków wszystkich zainteresowanych.Według Rerum novarum obowiązkiem państwa jest ochrona pracownika poprzez zapewnienie mu niedzielnego odpoczynku, minimalnej płacy, a także trwałości zatrudnienia. Dokument papieski poruszył także kwestię katolickich związków pracowniczych, podkreślił znaczenie własności prywatnej i jako „magna carta” katolickiej etyki społecznej ukonstytuował się jako chrześcijańska alternatywa między „bezbożnym socjalizmem” a „krwiożerczym liberalizmem.” Rerum novarum piętnuje niepohamowany pęd za zyskiem kosztem innych, potępia wszelkie przejawy gospodarczego imperializmu, ale jednocześnie ostrzega katolików przed pozornymi podobieństwami między chrześcijaństwem, a tzw. socjalizmem.

Rerum novarum podkreśla, że socjalizm jako nauka i fenomen historycznych procesów nie jest zgodny z „prawdami wiary Kościoła katolickiego”. Wynika z tego żelazna reguła, że dobry katolik nie może być jednocześnie prawdziwym socjalistą. Leon XIII z wielkim zapałem zwraca się przeciwko socjalistycznemu formowaniu nowego człowieka, ostrzegając, że ojcem takiego socjalizmu kulturowego jest niepohamowany liberalizm, który prowadzi nieuchronnie do utraty wiary. Społeczna odnowa jest w myśl Rerum novarum możliwa jedynie poprzez moralną odnowę, a ta z kolei zakłada powrót do Ewangelii. Ironią historii jest fakt, że dzisiaj szerokie spektrum polityczne odnajduje w Rerum novarum „moralne uzasadnienie” własnego programu politycznego. Do wizji Leona XIII przyznają się tradycyjnie nie tylko politycy chadecji, lecz także socjaldemokraci, a nawet liberałowie.

Ciekawym elementem Rerum novarum było wskazanie na konieczność wprowadzenia ulepszeń w kształceniu przyszłych duchownych, którzy powinni być zapoznawani z zagadnieniami problematyki społecznej. Stopniowa afirmacja encykliki Rerum novarum powodowała zadziwiające zmiany w myśleniu Kościoła rzymskokatolickiego o jednostce. I tak z okazji 50-lecia Rerum novarum papież Pius XII powiedział w przemówieniu radiowym w Święto Zesłania Ducha Świętego (1 maja 1941 r.), że ludzka godność osobista musi być chroniona. Encyklika Rerum novarum została przyjęta w Kościele rzymskokatolickim z euforią. O ponadczasowości dokumentu przekonywali kolejni papieże: z okazji 40-lecia Rerum novarum papież Pius XI przypomniał w encyklice Quadragesimo anno z 15 maja 1931 r. o aktualności Rerum novarum, przestrzegając wiernych przed niebezpieczeństwem marksistowskiego socjalizmu.

Oprac. TK

 1. Piotr Rubas
  | ID: f516ac6a | #1

  Papiez ten pisal w jednej ze swojej encyklik, ze Polacy w Wielkopolsce powinni ufac cesarzowi niemieckiemu, poniewaz on (Wilhelm II Hohenzollern) mial papieza zapewnic, iz pragnie tylko szczescia dla Polakow w zaborze pruskim. Papiez wydal odezwe by Polacy byli wiernymi i podporzadkowanymi obywatelami zjednoczonych bismarckowskich Niemiec. Mialo to miejsce pare miesiecy po utworzeniu w 1894 r. Hakaty – skrajnie polakozerczego zwiazku majacego wynarodowic i wywlaszczyc Polakow.

  Naiwnosc czy glupota Leona XIII..?

 2. Piotr Rubas
  | ID: f516ac6a | #2

  dokladny cytat z encykliki Caritatis z 1894 r.:
  „Wam, którzy zamieszkujecie prowincję Poznańską i Gnieźnieńską, zalecamy
  ufność w wielkoduszną sprawiedliwość Cesarza, o jego bowiem względem was
  przychylności i życzliwym usposobieniu osobiście od niego samego
  powzięliśmy wiadomość.”

 3. milcarianin
  | ID: d57fff7a | #3

  @Piotr Rubas : Chciałbym Panu przypomnieć, że Państwo Papieskie jako jedyne, oprócz Turcji, nie uznało nigdy zaborów. Temat, który Pan poruszył jest dość ciekawy i godny pogrzebania w książkach, do czego zachęcam :).

 4. Piotr Rubas
  | ID: f516ac6a | #4

  Oczywiscie, ja temu nie przecze. Kosciol Katolicki odegral decydujaca role przy utrzymaniu swiadomosci nardowej Polakow i w ogole w powstaniach narodowych (rola bernardynow w 1863 r.). Zaslugi Watykanu dla Polski moznaby dlugo wyliczac. Mi chodzilo o to ze niektorzy Papieze opowiadaja sie po niewlasciwej stronie jak to mialo miejsce z poparciem najwiekszego despoty i bandyty europejskiego Karola V Habsburga w jego agresywnej polityce z Francja w pierwszej polowie XVI w. – Gdy Watykan zmiarkowal sie jakie buty Kosciolowi szyje Karol V Habsburg bylo juz za pozno i skoczylo sie Sacco di Roma – Zlupieniem Rzymu w 1527 r

  Tak samo Leon XIII przzy calej madrosci w walce o pozycje Kosciola opowiedzial sie po niewlasciwej stronie – prusactwa skrajnie antykatolickiego i amoralnego.
  Podobnie madry Benedykt XVI popelnia duzy blad gdy obecnie milczy w zwiazku z odebraniem kosciola polskiego w Wiedniu i przekazaniu go serbskim schizmatykom (sic!), czyli tzw. „prawoslawnym” jak ich szerzej niezorientowany ogol okresla. Pisal o tym ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

 5. Bartłomiej Gajos
  | ID: dfa5e3b7 | #5

  @ Piotr Rubas. Co za bzdury Pan wypisuje. Papieże, nie uznali rozbiorów, domagali się poszanowania prawa katolików w zaborze rosyjskim, wiele przysług wyświadczyli polskim katolikom. A to, że nakazywali posłuszeństwo wobec władz zaborczych to akurat wyraz najwyższego rozsądku i troski o dobro dusz Polaków. Bardzo dobrze, że i Grzegorz XVI i Pius IX potępili inspirowane przez karbonariusze, loże i innych bezbożników romantyczne powstania narodowe, które przyniosły tylko klęskę, emigrację i odebranie resztek swobód. Bardzo dobrze, że Leon XIII i św. Pius X nakazywali lojalność wobec władzy, nawet jeśli była ona zaborcza.
  A czcigodny x. Isakowicz, to – z całym szacunkiem – zaczyna upodabniać się do x. Ściegiennego i opowiada skrajnie modernistyczne brednie jak np. o zniesieniu celibatu.

 6. Piotr Rubas
  | ID: 58109e78 | #6

  @Bartłomiej Gajos

  Niech Pan lepiej idzie do Pana Wielomoskiego i Jana Engelgara – sowieckiej i postsowieckiej agentury.

  Posłuszeństwo wobec zaborców a jakim prawem?

  To Pan opowiada bzdury?

 7. kominiarz
  | ID: 2c52e531 | #7

  Sory za sformułowanie ,ale powiem tak: każden h… na swój strój i tyle w temacie. Odnieśmy to wszystko co napisali tutaj opluwający zrywy narodowe i będzie to wygladało tak: Putin i Angela ,ale nie ta Joli z Tomb Raider tylko ta ze swastyką ,zrobili z Polską to samo co ich praprzodkowie ,a panujący nam miłosiernie w Watykanie nakazuje nam posłuszeństwo, lojalność wobec szubrawców. Zaś następni szubrawcy w kraju opluwają tych ,którzy na tą sprzedajną lojalność się nie godzą i chcą przy każdej nadarzajacej się okazji pokazać Putinowi conajmniej gest Kozakiewicza i zachować minimum przyzwoitości i dumy mając w d… odrery Putina i Merkel za „zasługi”. Tak to właśnie wygląda w oczach innych Panie Gajos.

 8. Bartłomiej Gajos
  | ID: a80ef1fa | #8

  Takim, że każda władza jest dana z Góry.

  Widzę, że po roku doszedł Pan do wniosku, że jestem agentem:)

 9. foxmann
  | ID: c8a9989d | #9

  @Piotr Rubas I słusznie, ponieważ każda władza pochodzi od Boga i posłuszeństwo jest uniknięciem większego nieszczęścia. Papież natomiast nie powiedział, że Polacy nie mogli pracować na rzeczy odbudowy własnego państwa i państwowości. Taka jest prawdziwa doktryna Kościoła, także posłuszeństwo wobec cara nakazywał papież i potępił tym samym m.in. bezsensowne powstanie styczniowe

Komentarze są zamknięte