Solidarna Polska przedstawia Konstytucję Polskiej Rodziny

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Marsz dla Życia i Rodziny (15) (640x426)Dziś w Opolu została zainaugurowana Opolska Karta Rodziny i Seniora, jako jedna z propozycji Marszałka Województwa Opolskiego walki z katastrofą demograficzną w naszym regionie. Sami przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego mówią, że Karta pozwoli zaoszczędzić w portfelu opolskiej rodziny niewiele, a służyć ma raczej promocji kultury, wspólnego spędzania czasu, rodzinnego wyjścia do filharmonii, czy teatru.

Sytuacja demograficzna w woj. opolskim jest katastrofalna. Według danych GUS w ubiegłym roku liczba urodzin na Opolszczyźnie spadła o 10 % w stosunku do roku 2012, o tyle samo wzrosła liczba zgonów. W regionie są gminy, gdzie liczba zgonów w ubiegłym roku była 2-3 razy większa niż liczba urodzeń (Branice, Prudnik). Jeżeli tych tendencji nie zatrzymamy to za 50 lat liczba mieszkańców naszego województwa zmniejszy się o połowę.

Jutro przypada Międzynarodowy Dzień Rodziny, a dziś Solidarna Polska przedstawiła Konstytucję Polskiej Rodziny i rozpoczęła w 50. miastach akcję zbierania podpisów poparcia pod 5 postulatami:
1. 500 zł na każde dziecko miesięcznie,
2. Bezpłatne żłobki i przedszkola,
3. Minimalna emerytura za wychowanie 2 i więcej dzieci,
4. Darmowe podręczniki i lekarz w szkołach,
5. Zakaz zabierania dzieci z powodu biedy.
Solidarna Polska uważa, że jeśli gdzieś potrzebny jest wysiłek finansowy polskiego państwa to w pierwszej kolejności powinien być on skierowany w stronę polskiej rodziny. Postulujemy, żeby na każde dziecko w rodzinie zostało przeznaczone świadczenie pieniężne w wysokości 500 zł – taka pomoc dla rodzin to standard w UE. Ponadto chcemy, żeby w Polsce działały bezpłatne żłobki i przedszkola, a każda kobieta, która poświęci się wychowaniu dwojga lub więcej dzieci miała zapewnioną minimalną emeryturę od państwa. Solidarna Polska uważa także, że każde dziecko powinno mieć zapewniony dostęp do darmowego podręcznika i bezpłatną opiekę lekarską w szkole. Środki dla rodziny to nie wydatek a inwestycja! Ponadto, niedopuszczalne jest, by w Polsce dzieci były odbierane rodzicom z powodu ich trudnej sytuacji finansowej.

Info pras.

 

  1. Irena
    | ID: 872a9110 | #1

    Propozycje warte zastanowienia.Ale, czy nie nastapi zderzenie z rzeczywistoscia. czyli brakiem funduszy na sfinansowanie zamierzen??

Komentarze są zamknięte