RAŚ mąci dalej w głowach narodem śląskim

Niezależna Gazeta Obywatelska31

Autonomia do 2020 tego chce RAŚ fot. T.KwiatekRAŚ zaprasza na spotkanie „Czy istnieje narodowość śląska?”. Na to pytanie postarają się odpowiedzieć zaproszeni gości w czasie spotkania, które odbędzie się w najbliższą środę, 16 kwietnia o godzinie 18:00 w pszczyńskim ratuszu w sali sesyjnej, dzięki wsparciu burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola.

W spotkaniu weźmie udział poseł Marek Plura, Tomasz Jakubiec – przewodniczący Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej w Katowicach i Jacek Tomaszewski – główny koordynator akcji Godzina Ś.

 

* * *

Poseł Plura jest współautorem obywatelskiego projektu opracowanego razem z Ruchem Autonomii Śląska i Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej zmiany w ustawie o mniejszościach narodowych. Jej celem jest nadanie Ślązakom statusu mniejszości etnicznej. W czasie spotkania omówione zostaną zalety tego rozwiązania dla śląskiej społeczności. Będzie to także okazja dla wszystkich chętnych do dyskusji na temat tożsamości Ślązaków.

 

Poseł mówi o powodach jego powstania: Przez kilka lat starałem się w Sejmie o wsparcie dla naszej śląskiej mowy poprzez nadanie jej statusu języka regionalnego. Niestety z powodów politycznych nie udało mi się tego osiągnąć, dlatego tak bardzo potrzebny jest projekt obywatelski, nie związany z żadną partią. Jestem członkiem stowarzyszenia osób narodowości śląskiej. Dla mnie osobiście decydującym impulsem do napisania tego projektu był absurdalny wyrok Sądu Najwyższego, który w grudniu 2013 r. nakazał delegalizację naszej organizacji, mimo iż ponad 800 tysięcy obywateli Polski potwierdziło swoją śląską narodowość w narodowym spisie powszechnym. Upomina się o nasze prawa Rada Europy, a nasz własny kraj nas nie szanuje. Tak dalej być nie może!

Przypomnijmy poseł Plura należy do Platformy Obywatelskiej, czyli PO popiera odśrodkowe działania. Dziwne, że nie wspiera Rosjan na wschodzie Ukrainy.

tk

 1. Piotr
  | ID: 3da33c1b | #1

  Tak sobie myślę że dążenie do oderwania śląska jest już zdradą i należałoby gromadzić dane imię nazwisko adres zamieszkania wszystkich RAŚowców … kiedyś NSZ karały zdrajców…

 2. kominiarz
  | ID: 1d9c1b83 | #2

  @Piotr
  Wszystko to prawda, tylko po co gromadzić dane zaprzańców? Tym z automatu powinna zajmować się prokuratura, bez żadnego doniesienia o popełnieniu przestępstwa. To nie jest rodzaj przestępstwa, kiedy ściganie odbywa się na wniosek pokrzywdzonego. Organy ścigania powinny w tym przypadku obowiązkowo podjąć czynności z urzędu.
  Nie tylko NSZ ale całe niepodległościowe podziemie zbrojne karało zdrajców, no ale wtedy praktycznie państwo nie istniało i ktoś musiał zastąpić sądy. Hmm… w sumie w tym przypadku organy ścigania dzisiaj też są nieskuteczne… ;)

 3. Pejter
  | ID: c50abb4b | #3

  Jak można zdradzić naród, którego nie jest się członkiem? :)

 4. kominiarz
  | ID: 1d9c1b83 | #4

  @Pejter
  Piotruś…. jak dla mnie, to ty możesz być nawet i Eskimosem. Z tym, że nie ma czegoś takiego jak narodowość śląska i jest to jedynie twór chorych umysłów. No ale zostawmy to psychiatrom, a zajmijmy się stroną prawną, bo jak domniemam nie zamieszkujesz na Alasce, a w Polsce i skoro o zdradzie mowa, to KK jasno określa przestępstwa przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej:
  Art. 127.
  § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  Art. 128.
  § 1. Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  Tak, że w swoim chorym mniemaniu możesz być nawet Eskimosem czy potomkiem Azteków, a skoro mieszkasz w Polsce, jesteś obywatelem Polski, to podlegasz polskiemu wymiarowi sprawiedliwości (chociaż nawet jako obywatela Krasnolandii można cię skazać za popełnienie przestępstwa na terenie RP). Zatem podaję ci definicje przestępstwa, które kwalifikują się pod Art.127 i Art.128 KK.
  Zdrada stanu – przestępstwo, zbrodnia godząca w najistotniejsze interesy państwa, jak udział obywatela w działaniach przeciw własnemu krajowi, próba obalenia jego rządu poprzez zamach stanu, uczestnictwo w działalności zmierzającej do uszczuplenia terytorium państwowego, próba zabójstwa głowy państwa.

 5. svatopluk
  | ID: 25e0cc7b | #5

  Polscy nacjonaliści to wierni uczniowie Lenina i Stalina.
  Nie ważne jaką narodowość ludzie podawali w spisie. Ważne jak oni to sobie policzyli.
  A kto się z nimi nie zgadza to go do psychuszki.

 6. anonim
  | ID: 163c122d | #6

  Żaden nie chce oderwania Śląska od Polski!
  Czujemy się Ślązakami i na to nic nie poradzicie ale cóż, niektórzy w Rosji też myślą że Polacy to Rosjanie.

 7. anonim
  | ID: 163c122d | #7

  Znasz kominiarczyk parę paragrafów ale niestety żaden Ślązaków nie dotyczy, jeszcze coś?

 8. kominiarz
  | ID: 1d9c1b83 | #8

  anonim :
  Znasz kominiarczyk parę paragrafów ale niestety żaden Ślązaków nie dotyczy, jeszcze coś?

  A od kiedy to przestępca decyduje o tym, czy jakiś paragraf go dotyczy, czy nie? O tego są organy ścigania, a sądy od karania. To,że w chwili obecnej są one nieudolne, to nie znaczy, że zaprzańcy mogą spokojnie spać :) Jeszcze coś? -:)

 9. Piotr
  | ID: 9de3541a | #9

  Prawda jest taka że przy „imprezach” raś przychodzi kilkunastu wieśniaków napędzanych kilkoma gosciami którzy chcą się dostać do koryta w sejmie – i posługują się liczbami ze spisu jak jednak dochodzi do wyborów … ci „ślązacy” głosują na MN Mieszkam na wsi i rozmawiam z nimi … Wszyscy wiedzą że ras chce dotacji jak MN czyli dostać sie do korytka ;) a zbieranie adresów i nazwisk ma służyć temu samemu co służyło Niemcom przed II wś zbieranie list inteligencji Polskiej na Śląsku. Ale przepraszam nie ma sensu zbieranie listy nazwisk inteligencji „śląskiej” dlatego ze z wyższym wykształceniem moze być ich może kilku reszta to robotnicy pracujący za pare euro w Niemczech z wykształceniem zawodowym… Naród :) wolne żarty…

 10. svatopluk
  | ID: 1457eb4b | #10

  Naród polakowski nie prawem stoi.
  Inaczej Piotr by wiedział że RAŚ nie jest organizacją jakielkolwiek narodowości

  @kominiarz: jeżeli masz takie dowody na przęstępstwa Ślązaków przeciw RP to dlaczego nie donosisz na prokuraturę?
  A może już doniosłeś a oni cie z tym wysłali do Branic?

 11. kominiarz
  | ID: 1d9c1b83 | #11

  @svatopluk
  Spokojnie dolnopłuk…. przyjdzie na wszystko czas.

 12. Probus
  | ID: 8a8476da | #12

  A co nie ma miejsca w polskich więzieniach dla kilkaset tysięcy osób?
  Dużo godki mało roboty!
  Bla bla bla)))))))))

 13. Kazik
  | ID: 7f64bd91 | #13

  Ojojoj, tajoj, inteligencja z kresów pluje jadem. Dla repatriantów i ich potomków Ślązak to „wieśniak”, trochę przygłupawy, któremu trzeba wytłumaczyć kim jest lub czuć się powinien. A jak to nie wystarczy to pogrozić zaprzańcowi i zdrajcy „milicją”, prokuratorem, egzekucją NSZ. RAŚ chce jedynie realizacji obietnic z przed plebiscytu w 1921, co też na terenie przyłączonym do Polski zostało zrealizowane i z powodzeniem funkcjonowało do wybuchu II w. św. Autonomia =Zdrada? Śmieszne, ale jak widać tożsame dla co poniektórych potomków Piasta Popiela. Gdyby nie obietnica autonomii nigdy żaden Ślązak nie uczestniczył by w żadnym z tzw. „Powstań Śląskich” panowie. W maju kolejna rocznica i obchody na Górze św. Anny, ale o Autonomii Ślązaków na terenach przyłączonych do Polski w wyniku powstań śląskich raczej nikt nie wspomni, nie byłoby to politycznie poprawne.

 14. kominiarz
  | ID: 1d9c1b83 | #14

  @Kazik
  Pogodali sobie? No i na tym kończy się ta wasza suwerenność i narodowość, której nigdy nie było i nie będzie. Chyba, że w propagandzie goebbelsowskiej o obecnie w zachciankach RAś-u.
  Chyba Kazik sądzisz,że zostałeś obdarzony telepatią, ale muszę cię rozczarować. Twój zmysł cię zawiódł i nie to nie „potomkowie repatriantów plują tutaj jadem” (jak się wyraziłeś). Na terenie całej Polski tacy zaprzańcy postrzegani są jednakowo, a w moim przypadku (czego nigdy nie ukrywam) wywodzę się z Podhala. Co zaś do Kresów , czy naszych obecnych wschodnich terenów, to właśnie tam najbardziej zachowały się najwartościowsze nasze wartości narodowe i nie dziwi mnie,że osoby te są atakowane i opluwane przez zakały narodu polskiego.

 15. Probus
  | ID: bb389b98 | #15

  Przykłady kominiarzu przykłady, kłamco!
  Do teraz takie zakały jak ty plują na Ślązaków.

 16. Kazik
  | ID: 17768521 | #16

  Telepatia? Przecież cała ta dyskusja sprowadza się do tego że my to my a wy to wy. My jesteśmy u siebie, i to wy próbujecie nam coś narzucać. Durne epitety też tego nie zmienią, sory. A ile w waszym pięknym, walecznym, 40-milionowym narodzie jednostek wartościowych, a ile zakał czy zaprzańców nie wiem, nie wnikam i nie interesuje mnie to. Wasza sprawa.

 17. kominiarz
  | ID: 1d9c1b83 | #17

  @Kazik
  Kazik, my wszyscy jesteśmy u siebie – w POLSCE. A jeśli jakimś oszołomom wydaje się, że jest inaczej i próbują stworzyć jakąś odrębność i swoją wymyśloną narodowość, to po prostu trzeba im uświadomić czym jest taka wywrotowość i sprowadzić ich na ziemię. Nic więcej…
  To co dla ciebie jest durnymi epitetami, dla kogoś innego jest nazwaniem po imieniu. I jeszcze jedno…. w jakim „waszym 40-milionowym narodzie” ??? W jakim waszym? !!! Usiłujesz jednak przekonywać, że jesteś Eskimosem i na Alasce żyjesz? :))
  Nikt nikomu nie próbuje niczego narzucać. Pewne normy i wartości obowiązują wszystkich bez wyjątku. Będziesz Niemcem, będziesz mieszkał w Niemczech i składał przysięgę służąc w Bundeswehrze, to wtedy będzie inna bajka. Wtedy możesz za przeproszeniem pieprzyć takie głodne kawałki jak teraz.
  No a co do zaprzańców, to są w każdym regionie. Tak było, jest i zawsze się to piętnowało, Nie ważne czy ktoś jest ślązakiem, góralem czy kaszubem. Zdrajca, to zdrajca.

 18. Pejter
  | ID: c50abb4b | #18

  Kominiarczyk nie zawodzi – dalej w starym kiepski stylu puszcza pianę :)
  Podasz jakieś przykłady rzekomego łamania prawa? Czy tradycyjnie konkret Cię przerasta.
  Tak łopatologicznie: nie staramy się w Polsce o uznanie narodowości, bo co Polsce do naszej narodowości? Staramy się zarejestrować tylko stowarzyszenie. Nie chcecie po rycersku, to Wasza strata :)

 19. Kazik
  | ID: 7f64bd91 | #19

  Pogodali sobie z kominiarzem :)
  W sumie temat rzeka, można było by się rozpisywać, polemizować i nawzajem opluwać się zarzutami, pretensjami i durnymi epitetami, ale po co? Nie ma sensu, bo gość pisze w większości nie na temat. Nie rozumie nas Ślązaków, bo sam nie jest jednym z nas, a jego wiedza na nasz temat jest z drugiej ręki, tzn. poczynając od „propagandy” szkolnej poprzez filmową, literacką i czysto polityczną, która zawsze coś „udowadniała”, bo widocznie istniała potrzeba udowadniania i przekonywania. Dlaczego? Niech sobie każdy sam dopowie. Może kominiarz nawet żyje wśród nas, ale w ten sposób że nas być może codziennie widzi i obserwuje, ale nie rozumie. Bo sobie błędnie coś założył, a swoich założeń nie chce zmieniać bo uważa że ma przecież rację, a w poczuciu tej racji z kolei umacnia go wsparcie propagandy politycznej i decyzje organów i instytucji państwowych. No ale jego rybki, jego akwarium :) Nasz przekaz dotarł.

 20. kominiarz
  | ID: 1d9c1b83 | #20

  @Pejter
  Pogadałeś sobie Piotruś? :) No to ciesz się ze swojej narodowości i opowiadaj te banialuki, ale przy grillu z opą i z gośćmi z Dortmundu, a tutaj w Polsce możesz się zarejestrować co najwyżej w Toszku albo w Branicach :))

 21. anonim
  | ID: 2a786d3e | #21

  Oj dzieciaku dzieciaku, coś za dużo patrzysz na czterech pancernych.
  Chwyć się chłopcze roboty aby w tej twojej Polsce lepiej się żyło, a twój chory patriotyzm wsadz sobie gdzieś.
  Gumowy młotek i w pałę!
  Ludzi w tym kraju takie bzdury nie interesują.

 22. Anonim
  | ID: 566c9f79 | #22

  @Kazik

  Co znaczy, że was nie rozumie? Wy jesteście tak naprawdę prości jak budowa cepa i nie umiecie nic robić tylko biernie służyć. Ot i cała wasza „tajemnica”

 23. Pejter
  | ID: c50abb4b | #23

  Kominiarczyk, gdzie te przykłady łamania prawa? :)

 24. Anonim
  | ID: 566c9f79 | #24

  @Pejter

  Odpowiem za niego bo to jednak cienki bolek. Obecnie formalnie nigdzie. No ale jakby wybuchła wojna to w warunkach prawa wojennego w łeb by wam się strzeliło jak V kolumnie.

 25. Pejter
  | ID: c50abb4b | #25

  V kolumnie czego/kogo? Bo nie widzę obecnie na mapie świata państwa śląskiego. I kto by strzelał? Broniący czy atakujący? ;-)

 26. Kazik
  | ID: 7f6a43ca | #26

  @kominiarz i ten drugi „Anonim” toż to dwa buraki, słoma z butów wyłazi. Ile chłopcy macie lat? Temu drugiemu jak się wojenka marzy to za najemnika do Syrii albo na Ukrainę, jak się rok szkolny skończy. Ale tam się nie strzela z klawiatury. Generacja wyrosła na propagandzie, filmach wojennych i grach komputerowych udaje patriotów, żenada.

 27. anonim
  | ID: 197abdf7 | #27

  Jakby wybuchła wojna?
  Stalin już nie żyje i kto by tą Polskę ratował?
  Szkoda słów, następnemu dzieciakowi strzelać się zachciało.

 28. Anonim
  | ID: 566c9f79 | #28

  @Pejter
  Nie udawaj kretyna większego niż jesteś. Wystarczy oglądać telewizję – kto ma dzisiaj agresywne zamiary i kto ich wspiera.

 29. Anonim
  | ID: 566c9f79 | #29

  @Kazik

  Założenie, że może wydarzyć się najgorsze i powstrzymywanie tego nie jest bynajmniej sprawą infantylną ale jest nią właśnie ignorowanie takich wariantów.

 30. Pejter
  | ID: c50abb4b | #30

  „Wystarczy oglądać telewizję”… no tak :) Teleranek czy M jak Miłość? :)

 31. Anonim
  | ID: 566c9f79 | #31

  @Pejter

  „Oj Miećka, Miećka. Mądremu wystarczą dwa słowa a głupiemu to i referatu mało”

Komentarze są zamknięte