Opolska ośmiornica sięgnęła mackami PO szpital ginekologiczny

Niezależna Gazeta Obywatelska2

ośmiornica327 marca br. decyzją komisji konkursowej dyrektorem Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu został Łukasz Radwański. Na czele komisji konkursowej stał Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buła z Platformy Obywatelskiej, a w skład komisji weszli w większości przedstawiciele tej formacji politycznej m.in. radny Sejmiku Województwa Opolskiego, sekretarz Urzędu Marszałkowskiego, czy skarbnik regionu. Nowo wybrany dyrektor szpitala jest prywatnie zięciem sekretarza Platformy Obywatelskiej w województwie opolskim – Edwarda Gondeckiego, przewodniczącego Rady Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wypowiadając się publicznie na temat wyników konkursu, przewodniczący komisji konkursowej nie potrafił wymienić kompetencji i doświadczenia choćby jednego z sześciu pozostałych kandydatów na stanowisko dyrektora opolskiej placówki , w tym m.in. kierownika działu marketingu szpitala położniczego w Opolu, byłego dyrektora Brzeskiego Centrum Medycznego, czy menedżera z dyplomem MBA – eksperta w dziedzinie położnictwa. Dodatkowo lokalne media otrzymały informację o wynikach konkursu na tydzień przed decyzją komisji konkursowej . Planowane rozstrzygnięcia były też wcześniej znane pracownikom szpitala.

W związku z powyższym pojawia się pytanie o dobro placówki, która ma ogromne problemy. Po tragicznym porodzie w listopadzie 2012 roku, do którego doszło w wyniku błędów lekarzy prowadzone jest śledztwo prokuratorskie oraz toczy się proces o odszkodowanie. Dodatkowo szpital ma kłopoty kadrowe, a pacjentki wybierają inne placówki. W tym kontekście nominacja nowego dyrektora ma znaczenie dla odbudowy zaufania pacjentek do największego szpitala ginekologiczno – położniczego w regionie.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w tym przypadku doszło do korupcji, gdzie korzyścią jest zajęcie stanowiska poprzez posiadanie wpływowego członka rodziny, a wyniki konkursu były znane przed jego rozstrzygnięciem.

W świetle kontrowersji, jakie budzą okoliczności wyboru Łukasza Radwańskiego na dyrektora Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu wnoszę o przeprowadzenie kontroli procedury konkursowej.

Patryk Jaki
Poseł na Sejm RP

Wniosek do CBA o kontrolę procedury wyboru dyrektora Samodzielnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu

 

 

  1. z Niemodlina
    | ID: c9c4cd78 | #1

    Przepraszam, że nie na temat, ale chciałbym się dowiedzieć czy organizowany jest jakiś wyjazd z Opola 10 kwietnia w IV rocznicę zamachu w Smoleńsku ??? Jeżdżę co roku i w tym też chciałbym się wybrać. Z góry dziękuje za jakąkolwiek informację.

  2. Irena
    | ID: 19a9b8cc | #2

    Zapewne procedura została złamana.Trzeba sprawdzić,wiec słuszny jest wniosek do CBA -pana posła Patryka Jakiego.

Komentarze są zamknięte