NGO Głuchołazy: Wystawa „Niedokończone msze wołyńskie” do 6 kwietnia

Redaktor

niedokonczone msze wolynskieOd 31 marca br. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Głuchołazach (ul. Bohaterów Warszawy 10) eksponowana będzie wystawa „Niedokończone msze wołyńskie”.

W dniu otwarcia wystawy odbędzie się również spotkanie z historykiem z opolskiej delegatury IPN. Andrzej Koziar wygłosi wykład „Wołyń 1943 r. – trudna pamięć”. Uczniowie wezmą także udział w projekcji filmu dokumentalnego „Było sobie miasteczko” (reż. Tadeusz Arciuch i Maciej Wojciechowski).

Prezentacja wystawy „Niedokończone msze wołyńskie” w Głuchołazach została zorganizowana we współpracy z Delegaturą IPN w Opolu oraz Civitas Christiana w Opolu i potrwa do 6 kwietnia  2014 r.

***

Wystawa jest hołdem pamięci duchownym, którzy zginęli na Kresach dając świadectwo trwania i służby Kościołowi. Po raz pierwszy została zaprezentowana 9 lipca 2010 r. w Atrium Collegium Norwidianum KUL i towarzyszyła odbywającej się wówczas na KUL konferencji pod tym samym tytułem. Organizatorami ekspozycji są: Centrum Ukrainicum KUL, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy „Civitas Christiana” Oddział Okręgowy w Lublinie i Konsulat Honorowy RP w Łucku. Prezentowane plansze zawierają życiorysy, niektóre też zdjęcia dwudziestu pięciu księży, zakonnic i zakonników, zamordowanych przez bandy UPA w czasie II wojny światowej. Większość z nich nie ma do dziś swoich grobów.

Za www.ipn.gov.pl
fot. www.kul.pl

Komentarze są zamknięte