Jare Gody

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Jare GodyNa 21 marca przypadają tzw. Jare Gody, wiosenne zrównanie dnia z nocą. Było to ważne święto Słowian, podczas którego świętowano odradzające się po zimie życie. Jare Święto obchodzono na wiele sposobów. M.in. topiono Marzannę – symbol zimy. Kukłę ubierano w białe szaty, a na głowę wkładano jej cierniową koronę z gałęzi głogu. Obnoszono Marzannę wokół wioski, szydząc z zimy oraz wzywając wiosnę. Śpiewano, trzaskano z batów, używano również grzechotek i innych instrumentów. Kulminacją uroczystości było topienie bądź palenie kukły i ogłoszenie symbolicznego końca zimy. Na Jare Święto malowano także jajka, jako symbol odradzającego się życia, symbol magicznej siły witalnej i płodności. Jajkami leczono ludzi i zdejmowano uroki, przesuwając je po ciele człowieka. Jaja toczono też po grzbiecie zwierząt dla zwiększenia ich płodności oraz aby były zdrowe i dorodne. Do domów przynoszono gałązki wypuszczające pąki, sporządzano z nich wiechy, odpowiednik wielkanocnych palm. Rozkwitłe witki wierzbowe były używane do smagania się nimi nawzajem. Sądzono, że tego rodzaju rytuał wypędza zło z człowieka, oczyszczając go i dodając mu siły. Podobna funkcje miało też obmywanie i kropienie się woda.

Zobacz więcej na:

http://rodzimawiara.org.pl/obrzdowo/jare-gody.html

Oprac. TK

 1. Opolanin
  | ID: 98793cda | #1

  cieszy mnie że coraz więcej się mówi o naszych korzeniach. Sam też trochę o zwyczajach napisałem
  http://wolnemedia.net/historia/wiosenne-swieta-i-zwyczaje-slowianskie/

 2. Irena
  | ID: ae2a1d03 | #2

  Rozkwitłe witki wierzbowe były uzywane do smagania sie nimi nawzajem.-cytat .Sadzono,ze tego rodzaju rytuał wypędza zło z człowieka. oczyszczajac go i dodajac mu siły.Wierze,ze to skutkowało. Warto obrzedy znać.Mają w sobie moc. @Opolanin,ciekawie napisałes rok wstecz. pozdrawiam

 3. kominiarz
  | ID: 9152d507 | #3

  Jeśli ktoś lubi te nasze słowiańskie klimaty, to polecam czerwcową Noc Świętojańską w Pławniowicach. Dla każdego coś miłego:) Przy okazji słońce, piasek i jezioro, a w tle muzyka, skecze, dla młodych nocna dyskoteka, dla dziadków spacerek nad szuwarami :) i wiele innych atrakcji. Szczególnie efektowny jest wieczorny teatr ognia (pozwalam sobie wrzucić dla zachęty swoją fotkę z ubiegłorocznego święta ognia i wody) oraz pokaz sztucznych ogni nad jeziorem. Szczegóły na stronie:
  https://www.facebook.com/pages/Noc-%C5%9Awi%C4%99toja%C5%84ska-GOK-Rudziniec/171685829562776
  https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/992863_148079898713996_905882750_n.jpg

Komentarze są zamknięte