NGO Ukraina: To jeszcze nie jest wojna domowa [zdjęcia]

Niezależna Gazeta Obywatelska40

ojciec_i_syn_na_majdanieW całej swojej historii Ukraina przeżyła bardzo wiele dramatów. W latach 1930-31, Stalin  z zemsty za niechęć wstępowania chłopów  do kołchozów, wywołał wielki głód. Zmarło co najmniej 4-5 mln ludzi. Miliony Ukraińców, ale też Rosjan i jak oceniają niektórzy, co najmniej 700 tys. mieszkających tam Polaków.

Ukraina potrzebuje wolności gospodarczej, walki z korupcją, rządów prawa, itd.  Długo by wymieniać. Minie jeszcze wiele czasu zanim wszyscy Ukraińcy wejdą na właściwe tory prowadzące do całościowego rozwoju: żadnych łapówek, utrudniania życia biznesmenom czy skorumpowanego wymiaru sprawiedliwości, co przełoży się po wyborach na normalny rozwój kraju. Przecież Polsce to się jeszcze (właściwie) nie udało, choć od „Okrągłego Stołu” roku minęło już 25 lat.

Cieszcie się, że wyjechaliście

To zdanie po powrocie z Ukrainy powiedział kolega z ekipy filmowej filmu dokumentalnego „Nasze Kresy”. Film zrealizowany został przez grupkę moich przyjaciół ze wsi Tarnowiec z gm. Lubsza, pow. Brzeg, którzy chcieli na własne oczy zobaczyć, gdzie do 1945 roku mieszkali nasi rodzice i dziadkowie. Uroczysta premiera odbyła się kilka miesięcy temu z udziałem znamienitych gości, jak np. dyr. Biblioteki Ossolineum we Wrocławiu i władz samorządowych Opolszczyzny i Powiatu Brzeskiego.

Wycieczka filmowców odbyła się śladami, którą znamy z wielkiej historii Polski (Kamieniec Podolski – miejsce samobójstwa „Pana Wołodyjowskiego”), ale też historii bardzo bliskiej, osobistej, dramatycznej, historii zwykłych ludzi, polsko-ukraińskich wsi, urokliwych miasteczek, górzystych okolic, ziemi – najlepszej w Europie, lecz nieuprawianej… Śladami zbrodniarzy UPA i de facto bratobójczych mordów.

„Nasze Kresy” to wspaniały dokument polskiej kultury, gdzie zwykli ludzie biorą sprawy (dobro wspólne) we własne ręce. Lwów, Podole, Wołyń.

Do 1970 roku Kresowiacy myśleli, że tam wrócą. Nie za bardzo chcieli inwestować w przydzielone domostwa na Ziemiach Odzyskanych. Tymczasem 7 grudnia 1970 roku Władysław Gomułka doprowadził do podpisania pomiędzy Polską a RFN porozumienia, w którym RFN oficjalnie przyjęło do wiadomości zachodnią granicę Polski. Kresowiacy dopiero wtedy zrozumieli, że tu zostaną i tu będą ich groby. Powrotu nie będzie.

                                                                                      ***

Na Ukrainie panuje bieda. Państwo nie jest dobrze zarządzane. Naród jest zmuszany do płacenia łapówek, podatków, haraczy. Nie ma pracy ani możliwości na godne życie (troszkę jak obecnie w Polsce, ale na znacznie większą skalę). W dodatku nie można legalnie wyjechać dorobić nawet na parę tygodni na zachód. Problemy o pozwolenie na pracę. Nawet w Polsce. Oczywiście Kijów wygląda nowocześnie, ale stolice są zawsze bogatsze.

Dlatego też na Ukrainie nie ma, mówiąc delikatnie, najlepszych dróg. Żadna opolska firma nie chciała ekipie filmowej pożyczyć busa z uwagi na stan tamtejszej komunikacji. Ale w końcu się udało. Zawieszenie do całkowitej wymiany. Było warto.

                                                                                      ***

Podole. Hińkowce. Na filmie „Nasze Kresy” po raz pierwszy obejrzałem wioskę i rzekę przy której mieszkała moja babcia z rodzeństwem i rodzicami. Rzeka wyglądała tak jak z opowieści babci: płytka, szeroka, wartka.  20 km od domu moich przodków przebiegała granica polsko-rumuńska. 18 września 1939 roku, dzień po sowieckiej agresji na Polskę, ewakuowały się tamtędy polskie władze: Rydz-Śmigły, Prezydent Mościcki, minister Beck i 103 tony złota, które do dzisiaj leży sobie „bezpiecznie” w Londynie, które to złoto, jak donoszą media, Bank Anglii niedawno sprzedał.

Ukraina… Dosyć już w naszym zakątku Europy było wojen i eksterminacji. Problem jest tylko, jak sądzę, że wbrew temu co mówią media, Ukrainą nie rządzi Janukowycz. Tzn. rządzi, ale rządzą też: wojsko, inni politycy, służby specjalne, doradcy zagraniczni… Pamietajmy, że Janukowycz już miesiąc temu miał „doła” przez co na tydzień zamknął się w swoim domu. Media mówiły o depresji. Jeśli władzę przejęły służby lub generałowie, to na pewno będzie źle, albo jeszcze gorzej. Tam gdzie kończy się logika, zaczyna się wojsko.

                                                                                     ***

Ukraińska ziemia wielokrotnie była zalana krwią. Carskie represje, rewolucja bolszewicka, rozkułaczanie, wielki głód, wywózki na Syberię, II Wojna Światowa, zbrodnie UPA…

Praktyka polityczna pokazuje, że każdym młodym i kształtującym się państwem targają niepokoje. Dzieje się to zarówno na etapie plemiennym, gdy państwa powstawały,  jak i w okresie współczesnym, gdy się odradzały (patrz: wojny domowe w państwach kolonialnych). Wszystkie nowe bądź odradzające się państwa miały, mają i będą miały takie problemy. Wynika to z naturalnych procesów społecznych i psychologicznych towarzyszących w walce o władzę. Po prostu z ludzkiej mentalności.

kijowski_majdan_0Bez wątpienia wielkim rozgrywającym na Ukrainie jest Rosja. Umówmy się – państwo to nie jest znane z niesienia wolności i dobrobytu innym narodom, jak również z politycznej gry fair play. Jeśli Ukraińcy nie wywalczą teraz wolności, mogą nie wywalczyć jej już nigdy, bo siły wrogie Ukraińcom nie wstydzą się kilkudziesięciu zabitych, a ogłoszone dzisiaj plany aresztowania przywódców opozycji nie napawają optymizmem.

W Ukrainie wraz z mijającym czasem nie jest wcale coraz lepiej, tylko gorzej. O ile w Rosji czy na Białorusi sytuacja gospodarcza się poprawia, to na Ukrainie zwykłym ludziom żyje się coraz trudniej. Odkąd zaczęły się protesty, opóźniają wypłaty, mnożą się trudności. Wytrzymałość się skończyła, choć  zdaję sobie sprawę, że agresja demonstrantów też jest zauważalna i również jest problemem.

Tylko, że my w tej chwili nie jesteśmy zrozumieć tego punktu widzenia. Ubodzy Polacy mogą wyjechać dorobić za granicą, a ubodzy Ukraińcy nie. Owszem, jeżdżą do Rosji, na Białoruś, do Polski. Pracują nawet na terenie Gminy Dobrzeń Wielki. Szkoda tylko, że nie mogą legalnie. Dlatego to trzeba zmienić.

Ukraińcy muszą mieć możliwość realizowania własnych politycznych ambicji i imponderabiliów jako narodu. Tymczasem mieszka tam jeszcze wielu Polaków. Rodziny, które nie zdecydowały się wyjechać do Nowej Polski w 1945 roku, piszą czasem do Tarnowca listy. Moja babcia niedawno taki list dostała. Co mogę powiedzieć… Na Ukrainie nie jest źle. Jest bardzo źle. Bardzo szkoda tych ludzi. Wyobraźmy siebie –  wybiedzonych w latach 80-tych. Mam tylko nadzieję, że liczne ofiary nie pójdą na marne.

Zabito dziennikarza

ojciec_i_syn_na_majdanieUkraińskie władze panikują jak atakowane groźne zwierzę. Mają siłę i będą się bronić uderzając na oślep. Wynajmując bandytów do pacyfikowania ludzi. Właśnie przeczytałem, że tacy wynajęci bandyci na ulicznych światłach wyrwali z samochodu dziennikarza Wiaczesława Wieremija z „Vesti Reporter” – prorządowej gazety.  Wyciągnięty razem z kolegą, został pobity na śmierć. Zamordowany przez Tituszki – dresiarzy. Zabójstwa dziennikarzy nigdy się dobrze na świecie nie kojarzą. Ale gdy giną dziennikarze stosunkowo lojalni wobec władzy?!

Tu jest profil na facebooku Yurija Omelchuka, uczestnika i fotografa zamieszek oraz autora prawie 700 zdjęć wrzucanych na bieżąco na jego profil prosto z komórki:  https://www.facebook.com/yurij.omelchuk

Dziś na Ukrainę wyjeżdża Minister Spraw Zagranicznytch Radosław Sikorski. Razem z nim (misja ostatniej szansy?) mają jechać ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec. Tymczasem władze Ukrainy prawie na pewno wprowadzą dziś stan wojenny.

Niech Bóg Ukrainę ma w swojej opiece.

Autor: Romuald Kałwa, redaktor naczelny GrupaLokalna.pl

zdjęcia: Yurij Omelchuk

 1. Irena
  | ID: b9931df7 | #1

  Biedni ludzie. Za co tak cierpia ?…Dlaczego nie moga spokojnie zyc. ? Taka polityka,a to głównie mezczyzni… rzadza. tO głupia polityka.

 2. grzech
  | ID: d6303866 | #2

  czy autor nie widzi że ta hucpa miała miejsce dopiero po odmowie wstąpienia do Eurokołchozu?
  Bieda była i wcześniej a czemu nie wychodzili na ulice? Czemu rozruchom współprzewodzą będący na usługach zachodu banderowcy? Gdzie byli wcześniej? Czy wcześniej nie było biedy? Nie sądzę.
  Ten Yurija Omelchuka to nie narodowiec tylko osobnik podejrzanego pochodzenia. Jak można walczyć o wolność i niepodległość…wchodząc do kołchozu, Eurokołchozu?

  tu wszystko kupy się nie trzyma, bo od obozu rządzącego po obóz banderowców istnieją oligarchowie (niczym książęta ruscy). To o co chodzi – o walkę z biedą? Nie! Tylko o władzę.
  ja tylko chciałbym by Ukraina nie skończyła jak Jugosławia, której ziemie są skrwawione i do dziś nie odbudowane po niosących wolność bombach amerykańskich samolotów.

 3. grzech
  | ID: d6303866 | #3

  nas ta sponsorowana hucpa nie powinna w ogóle obchodzić. Naszym celem powinno być odzyskanie Małopolski Wschodniej! Zauważcie jak nagle PO z PiS wspólnie uczestniczą w rozrubie. Poparcie Majdanu równa się zgodzie na wizję historii banderowców co właśnie robią „nasze” władze.
  Polacy powinni skorzystać na zaangażowaniu sił na Ukrainie i wyjść na ulice i przejąć władzę. Utworzyć wolne i niepodległe państwo i odzyskać Kresy Wschodnie.
  Gorbaczow chciał nam oddać ziemie. Pora się o nie upomnieć.

  Ale póki co – żadnego popierania banderowców! Już lepiej niech będzie Janukowycz. Przynajmniej za jego rządów nikt nie zabija Polaków i można poruszać się po kraju, a jak wejdą banderowcy to już tego nikt nie może być pewien.

 4. Longin
  | ID: c53b5beb | #4

  Ty Grzech, ty po prostu głupi jesteś. Trudno nawet się odnosić do twoich zapatrywań. Niestety, nie można traktować tego co mówisz poważnie, skoro ci się wydaje, ze garstka Polaków może w trakcie takich wydarzeń przejąć władzę na Ukrainie. Straszenie nas bandrerowcami jest tyleż głupotą, co zaślepieniem, które najczęściej formułowane jest w postaci tezy, że to oni na pewno przejmą władzę na Ukrainie i lepiej by za ryj trzymała ich Rosja, która naszym przyjacielem jest (a jakże!). Mając takie pojęcie o sytuacji politycznej Ukrainy można by równie dobrze wypowiedzieć wojnę Czechom o Zaolzie, albo Litwinom o Wilno. To dlatego twoja wypowiedź prowokuje do używania pod twoim adresem nieparlamentarnych epitetów.
  Przyszłość Ukrainy, mam nadzieję i nie zależy od idiotów.

 5. Janusz Sanocki
  | ID: 3f0f8540 | #5

  Rozejm zerwali „pokojowi manifestanci” z Majdanu. To oni ruszyli z Majdanu na Berkutowcow. Zrobili to w trakcie igrzysk w Soczi, a wiec nie jest to scenariusz Putina. Wiec czyj? Ktore panstwo najbardziej zachecalo Ukraincow do buntu? Ktorzy politycy jezdzili i wspierali? (nie mysle o tych kukielkach z Wiejskiej 6, bo to nie sa politycy, to kreatury od elwa do prawa).
  Mysle ze zapadla decyzja o podziale Ukrainy co dla nas zle wrozy. Konsewkencja jest bowiem nie tylko oslabienie Rosji, ale rewizja Ukladu Poczdamaskiego. Myslicie, ze to nie mozliwe? A bylo mozliwe zrewidowanie granicy na Labie? Moze sie okazac, ze to pierwszy etap byl.

 6. Janusz Sanocki
  | ID: 3f0f8540 | #6

  Polecam strone prof. Włodzimierza Osadczego na facebooku. Sluchalem go wczoraj w polskiej tv i byl to jedyny glos rozsadku w chorze paplaniny. Dzis znalazlem jego strone – to gosc z KUL z Centrum Ucrainicum. Obejrzyjcie.

 7. Eleonora
  | ID: 80855367 | #7

  @Janusz Sanocki

  Panie Januszu ze swojej strony gorąco polecam spotkanie z panem Braunem
  Mam wrażenie, że jedyny myslący inteligent w Polsce:)

  O ukrainie mówi od 47 minuty

  http://www.youtube.com/watch?v=uVwmkfhj_bI

 8. Eleonora
  | ID: 80855367 | #8

  Przed chwilą obejrzałam program na TV.
  W programie Pospieszalskiego występował b. minister Witold Waszczykowski.
  Po wysłuchaniu tego co ten pan ma do powiedzenia ( i zaproponowania) mam tylko jedno życzenie

  – Panie Boże nigdy, ale to przenigdy nie dopuść Pisowszczyków do władzy!
  Nie wiem czy oni są szaleńcami czy tylko agentami wpływu obcych mocarstw?

  @Janusz Sanocki

 9. z Niemodlina
  | ID: 57ec935d | #9
 10. kominiarz
  | ID: 58bdc37e | #10

  Przytyka Motyka Gracy, a obaj jednacy… Mówi o drugim, że opozycjonista okrągłostołowy, a sam jeno listonosz ulotkowy i zadymiarz internetowy. Od durni innych wyzywa, a sam w głupocie opływa. Chełpi się przy tym i pręży dumnie, choć tapla się w gównie. Przytyka innym, że unijne pieski, choć sam pachołek moskiewski. Obydwóm nie można dać wiary, bo każden psubratem – wiązać się chce z naszym katem. Takie to oto układa klocki ten pismak @Janusz Sanocki
  Nieważne z którym psem się zwiążemy, bo i tak psy się z sobą dogadają, kiedy przyjdzie na to czas i nas rozszarpią między siebie. Historia lubi się powtarzać… Nie pierwszy już zresztą raz.

 11. Eleonora
  | ID: 64cd74d5 | #11

  Panom poetom i patryjotom pod rozwagę.
  Bo i u nas podobnych polityków „miłujących naród”, z którego żyją jest pod dostatkiem…

  Mistrz świata w boksie wagi ciężkiej i jeden z liderów ukraińskiej opozycji, Władimir Kliczko, po raz kolejny daje władzom prezydenckim argument na rzecz tezy, że „Euromajdan” to przynajmniej w części rezultat intryg zagranicy. Wraz z Olegiem Jaseniukiem, drugim liderem opozycji, pojechał do Berlina, by „żądać” od niemieckiej kanclerz sankcji wobec władz państwowych Ukrainy i finansowego wsparcia dla demonstrującej opozycji.

  Na zaproszenie kanclerz Merkel do Berlina przybyli 17 lutego Kliczko i Jaseniuk. Kliczko od wielu lat żyje i trenuje w Niemczech, i nie jest żadną tajemnicą, że łączą go związki z niemiecką rządzącą chadecją (CDU), oraz że instytut tejże partii wspiera finansowo opozycję. Teraz Kliczko przyjechał stawiać niemieckiej kanclerz żądania – konkretnych sankcji wobec legalnych władz swojego kraju. „Domagamy się od miesięcy blokady kont oraz zakazów wjazdu do UE dla członków rządu – teraz oczekujemy jasnego sygnału” – napisał Kliczko dla niemieckiego dziennika. Kliczko chciałby także, aby to Niemcy przejęły „wiodącą rolę” w rokowaniach władz z opozycją, ponieważ „pilnie potrzebni są w kraju niezależni obserwatorzy” (!). Najwyraźniej żadnej sprzeczności pomiędzy „niezależnymi obserwatorami” a „wiodącą rolą” w rokowaniach Niemiec, które finansują opozycję, W Kliczko nie widzi.

  całość:

  http://kronikanarodowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1147:wadimir-kliczko-u-kanclerz-merkel&catid=49:mp&Itemid=127

 12. Anonim
  | ID: 309b6a7d | #12

  I właśnie Eleonorka płacze, bo Janukowycz ugiął się i ogłosił przedterminowe wybory i powrót do konstytucji z 2004 r.

 13. Eleonora
  | ID: 64cd74d5 | #13

  @z Niemodlina

  Bardzo panu dziekuję za wklejenie tego filmiku.
  Z uwagą go obejrzałam i kolejny raz utwierdziłam się w przekonaniu, że PIS słuzy międzynarodowej Chazarii!
  Na pewno nie służą Polsce, to pewne.

 14. Irena
  | ID: 0a279bde | #14

  @ pan kominiarz.Witaj.Nie za bardzo podoba mi sie Twoja poezja.Czy ta droga prowadzi do rozwikłania jakiejs zagadki? Czy działalnosc prawicowa,w czasach okragłostołowych była łatwa do przewidzenia w skutkach Faktem jest,ze powinnismy sie szanować, i to nawzajem. Stosowanie słów,które obrazaja,nie powinny mieć tutaj miejsca. Zycie jest krotkie,kruche .Mnie nauczono,ze w pewnych sytuacjach lepiej przemilczeć złą chwile,złe słowa.pozdrawiam

 15. kominiarz
  | ID: 58bdc37e | #15

  @Eleonora
  Rozumiem, że poeci i patryjoci, to to się tyczy jejgomościa Sanockiego, któren zaczął poezyje na tym forum uprawiać i resztę elyty, która patriotyzm rozumiany inaczejusiłuje tutaj wykreować? -:)

  @Irena
  Wprawdzie mnie też uczono, żeby drugi policzek nadstawić jak w mordę leją, ale nie po to ciupaga przy boku:) Nie po to też uczono szacunku i pokory wobec tych, którzy plują na to, do czego ma się wpojony głęboki szacunek. Ja rozumiem, że autor ulubiony itd. ale nie trzeba patrzeć jedynie na piękne słówka, które się tylko takimi takie wydają. A poezja, jak poezja… jednemu się podoba, drugiemu nie..:)

 16. Eleonora
  | ID: 64cd74d5 | #16

  Nie wiem czy zdrowy rozsądek i umiar w morzu szaleństwa mozna wykreować?!
  Nie bardzo wiem czy pan zrozumie o czym piszę, zdaję sobie sprawę, że odpowiadam wyjatkowemu patryjocie, który nie zawaha się zelżyć swojego wyimaginowanego wroga, nawet gdy tamten już nieboszczyk, nieborak…

  Jak pogodzić tę zawiłość umysłową
  Gdy patryjoci zaprosiwszy panią poseł Pawłowicz, klapią nieprzytomnie w łapki, kiedy ona porównuje Unię do burdelu ( z czym niejako się zgadzam)
  By zaraz po natchnionych słowach Prezesa, krzyczeć:
  Ukraina ma prawo należeć do Europy!
  Unio, pomóż im:)))

  To jak panie kominiarzu?
  Chce pan się przejść do burdelu w towarzystwie kolegi z sotni
  czy pan prawiczek, chciałby ale się wstydzi…..

 17. Irena
  | ID: 7d6c9866 | #17

  @kominiarz,No,wycieczki sobie robisz…że” autor ulubiony itd.’ wiec to,ze lubie jego felietony, to fakt,, ale” itd.”…..nie ma na horyzoncie. :-)

 18. z Niemodlina
  | ID: bd3f1e52 | #18

  Oglądałem dziś putinowskie, prokremlowskie Russia Today, i Russia 24, gdybyście słyszeli te kłamstwa i iście sowiecką propagandę.
  Pokazywali rannych bandytów z berkutu, jak się żalili, że bandyci z Majdanu ich napadli :) potem pokazywali wypowiedź matki jednego z berkutowców gdy mówiła, jaki jej syn dobry :) Oczywiście protestujący na Majdanie to bandyci,ekstremiści i nacjonaliści, nawet ładna pani prezenterka w jednej z tej TV używała takich określeń. Czy nie przypomina Wam to czegoś ??

 19. kominiarz
  | ID: 58bdc37e | #19

  @Eleonora
  No ja też zdaję sobie sprawę, że z wyjątkową patryjotką rozmawiam, że nie łatwa to rozmowa i nie łatwo trafić do przekonania -:)
  Ale może zamiast wzajemnego przekonywania się, odpowie Pani chociaż na dwa pytania (tak bez owijania i zbędnej demagogii)?
  1.Jakiż to mój wyimaginowany wróg i jaki to z niego nieboszczyk?
  2.Skoro wrogiem jest wyimaginowanym, to dlaczego Pani uważa go za kogoś nam przyjaznego?
  Nie wiem też dlaczego nie chce Pani zrozumieć, że skoro lżę na sowietów (jak to Pani określiła), to nie znaczy, że blisko mi do „unijnego burdelu”? Już to pisałem, że moje zdanie w tym temacie jest takie, że Polska zagrożona była i jest z obu tych stron. Wprawdzie zagrożenia te są różne, ale zmierzają do tego samego. Dlaczego mamy wchodzić w układy z jednym ze swoich ciemiężycieli, a nie możemy stanowić niezależnego państwa nie będącego pod wpływami żadnego z nich? Tak śpieszno Pani pod skrzydła Putina by ochronił przed unijnym burdelem? Wstydzi się Pani zachować cnotę? :) Pozdrawiam.
  PS.
  Napisałem kiedyś, że się z Panią zgadzam i to prawda – może w 50% (tych dotyczących „unijnego burdelu). Reszta – ta dotycząca poglądów prosowieckich, to dla mnie paranoja…. (delikatnie mówiąc)

 20. Eleonora
  | ID: 29281ecf | #20

  @kominiarz

  Paranoją proszę pana jest pańskie rzucanie się od ściany do ściany:)
  To, że nie pyskaczę ” na ruskich” nie oznacza, że uwielbiam ich rządy i we wszystkim się zgadzam i adoruję ich przywódców.
  Ale to są ich rządy, nie moje…
  Mnie bliżej do oceny moich zarządców.
  A to wyrabiają zdecydowanie mi nie lezy.
  I to od 25 lat!
  A przyjaciół szuka się blisko własnych granic, a nie za Atlantykiem czy na bliskim wschodzie ( jeśli mozna ich tak określić?)

  I jeszcze jedno, z cyklu
  – znajdź różnicę

  W Dani, Niemczech i Norwegii rozpoczęto dyskusję nad legalizacją kazirodztwa
  W Holandii jest partia, która w programie ma uprawomocnienie pedofilii
  Prezydenci Francji USA i Niemiec ugięli się pod naporem środowisk LGBT i odmówili przyjazdu na otwarcie Igrzysk w Soczi
  A wszystko przez uchwalenie przez rosyjską Dumę ustawy zakazującej ” promocji niekonwencjonalnych zachowań seksualnych wśród nieletnich”
  Jakoś tak brzmią słowa tej ustawy.
  A zwyczajnie chodzi o zakaz promocji pedofilii.
  Teraz Duma całkiem zwariowała gdyż wprowadziła całkowity zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.
  Doprawdy sir Elton John będzie niepocieszony….
  Na dokładkę dołozyli jeszcze jeden projekt ustawy

  „Nowe prawo zakazuje imprez, konkursów i wydarzeń wiążących się z oceną wyglądu dzieci, które miałyby negatywny wpływ na rozwój psychiczny, moralny i fizyczny dziecka, a także mogłyby doprowadzić do nadużyć seksualnych.”

  https://www.google.com/search?q=konkurs+pi%C4%99kno%C5%9Bci+dzieci&safe=off&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=TosAU6aWPIeS4AS7xoDoBw&ved=0CAkQ_AUoAQ&biw=1366&bih=653

  … ale moje prosowieckie poglądy są wyjątkowo szkodliwe patrząc na nie okiem judeo-chrześcijanina.
  Prawdziwa paranoja :)))

  Pozdrawiam pana i dobrej nocy życzę.

 21. Eleonora
  | ID: 29281ecf | #21

  @z Niemodlina

  Pani Złotusta Ewa Stankiewicz na ostatnim spotkaniu z Klubami GP była łaskawa powiedzieć:

  „Protestujący na Majdanie mogliby uczyć Polaków organizacji protestów.
  Rewolucja na Majdanie nie niszczy, lecz chroni majątek publiczny. ( sic!)
  Jest połączeniem pospolitego ruszenia, militarnej karności i wsparcia finansowego z zewnątrz.
  Cokolwiek to znaczy: militarna karność

  Wywiad z posłem Batkiwszcziny Andrijem Parubijem

  „Ile osób wchodzi w skład sił Samoobrony Majdanu?

  4800 osób, w ciągu jednego dnia możemy te siły zwiększyć do 10 tysięcy. Ja jestem komendantem, mam dwóch zastępców i setnicy. W sumie zorganizowaliśmy 35 sotni.

  Ile barykad zamyka dostęp do Majdanu?

  10 barykad, każdą obsadzają dwie sotnie. Plus dwie sotnie (oddziały) stoją koło sceny”
  ( ciekawe czy zaopatrzyli się w broń ” białą”, siekiery w ich przypadku, czy są w posiadaniu broni palnej?)

  Dalej:
  Zdaniem Stankiewicz na Majdanie Ukraińcy z ogromną sympatią reagują na Polaków, są wdzięczni Polakom za ich pomoc dla Ukrainy. Szczególną sympatią cieszą się reporterzy telewizji Republika.
  ( hehhehhhhh, oni wiedzą o tej tv tyle co my o życiu prywatnym Mugabe)

  Według dziennikarki Polacy powinni wiedzieć, że kult Bandery na Ukrainie nie jest antypolski, UPA Ukraińcom nie kojarzy się z antypolonizmem, tylko z walką z sowiecką okupacją. Współczesny kult UPA i Bandery jest antysowiecki, antyrosyjski. Skrajni ukraińscy nacjonaliści demonstrują ogromną sympatię dla Polaków. Dlatego pamiętając o historii, należy wspierać Ukraińców.

  No ta…..
  Juz ich dziadkowie wyposażeni w piły i siekiery ” nosili się z sympatią dla Polaków”
  Wołyń jest tego świadkiem….
  Niech pan wspiera Ukrainców, kto panu broni?
  Pamięć o bestialsko zamordowanych dzieciach i starcach?
  Rzuć pan w kąt!

  Pozdrawiam.

 22. Anonim
  | ID: 1130ef88 | #22

  @Irena
  Ty Irenko, to masz niedwuznacznie jednostronne oceny. „Ulubionego autora” o wyraźnie promoskiewskich sympatiach krytykować niegrzecznie.

 23. Anonim
  | ID: 1130ef88 | #23

  Może lepiej zapoznać się z opiniami poważniejszych komentatorów niż Eleonora – depozytariuszka posowieckiej wojskówki i poputczik Sanocki.

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1057632,The-Economist-Zachod-musi-ukarac-Putina-za-konflikt-na-Ukrainie-Wyrzucic-z-G8

 24. Anonim
  | ID: 1130ef88 | #24

  Zamiast odpowiedzi na wynurzenia Eleonory – depozytariuszki posowieckiej wojskówki i poputczika Sanockiego poniższy komentarz:

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1057632,The-Economist-Zachod-musi-ukarac-Putina-za-konflikt-na-Ukrainie-Wyrzucic-z-G8

 25. z Niemodlina
  | ID: bd3f1e52 | #25

  @Eleonora

  To prawda, rosyjscy funkcjonariusze ex-KGB nie tolerują dziwolągów spod znaku homo-tęczy, ale poza tym nie widzę żadnego powodu, aby się z nimi zgadzać czy wręcz wychwalać jak to Pani robi.

  Doprawdy nie rozumiem,dlaczego w kontekście największego antyreżimowego zrywu Ukraińców, wyciągane są bolesne historyczne wydarzenia sprzed 70lat ??? Czy gdyby młodzi Niemcy protestowali przeciwko Merkel, to wypominalibyśmy im,że 70lat temu napadli na Polskę ??? czy gdyby młodzi Rosjanie wystąpili przeciwko reżimowi Putina, oskarżalibyśmy tych młodych ludzi o ludobójstwo w Katyniu ????
  Zarzucanie mi, że popierając protestujących na Majdanie popieram neobanderowców i ich zbrodnie to porażka i traktuje to jako prokremlowską narrację. Bandyci z UPA zamordowali matkę mojego dziadka, jego brata i kuzyna, zgodnie z Pani logiką musiałbym dołączyć teraz do prokremlowskiego chóru i oskarżać o to „ekstremistów” z Majdanu.

  He, no może gdyby Kuźniar z TVN został najbardziej rozpoznawalnym polskim? dziennikarzem na Ukrainie, to może coś by Pani o tym wiedziała, ale tak się składa,że został nim……Bartłomiej Maślankiewicz z TV REPUBLIKA, którego relacje z Ukrainy komentowały nawet brytyjskie i amerykańskie media i dziś zna go niemal każdy Ukrainiec mający dostęp do internetu. Mugabe nie ma szans.

 26. Eleonora
  | ID: 29281ecf | #26

  @z Niemodlina

  Wychwalam ich ustawy z zakresu moralnosci , zupełnie przeciwstawne zachowaniom tzw wolnego świata, które muszą podobać się powaznym katolikom?!
  Nie wystarczy szanowny panie przytargać się do kościółka każdego 10 dnia miesiąca…
  Jest jeszcze całkiem spory zakres obowiązków, które musimy spełniać jako wierzący.

  „Czy gdyby młodzi Niemcy protestowali przeciwko Merkel, to wypominalibyśmy im,że 70lat temu napadli na Polskę ”

  Gdyby ci Niemcy bezpośrednio odwoływali się do swoich nazistowskich przodków, z pewnością bym im wypomniała zniszczenie i mordy jakie popełnili
  Amnezja ma swoją jednostkę chorobową.
  Pan się pomodli za dziadka i innych pomordowanych, a nie ośmiesza się swoim natychmiastowym zapomnieniem mordów.
  Tylko dlatego, że bardziej nienawidzi Kremla niż szanuje pomordowanych…

  Nie ogladam ani Kuźniara ani TV Republika, którą pan stręczy bezustannie…
  W moim mniemaniu one niewiele się różnią, nawet wystrój studia maja podobny.
  I bredzą równie zajmująco, o czym coraz częściej przekonują się zaproszeni do niej goście.
  Niektórzy z nich nie wytrzymują skali głupoty i zapalczywości i nazwyczajniej w świecie opuszczają studio :))

  http://www.youtube.com/watch?v=VxTBKD4AVkg

 27. Irena
  | ID: 7d6c9866 | #27

  @Anonim.Witaj. Dzieki za linki. Warto wiedzieć. Ciekawe,Dobrego dnia.

 28. z Niemodlina
  | ID: bd3f1e52 | #28

  @Eleonora

  A odwoływanie się przez Putina i pozostałych ex-funkcjonariuszy KGB do ZSRR oraz próby odbudowania sowieckiej strefy wpływów w Europie Środkowo-Wschodniej już u Pani nie budzą złych skojarzeń rozumiem, tak ??

  Jak Pani nie ogląda TV REPUBLIKA, jak wrzuca tutaj rozmowę, która moim zdaniem w ogóle nie powinna mieć miejsca, bo dobór gości był zwyczajnie nieudany. Dr Targalski jest historykiem, a nie ekspertem rynku paliw.

 29. Eleonora
  | ID: 29281ecf | #29

  Depozytariuszka sovieckiej wojskówki nie ma w zwyczaju rozmawiać z Anonimami.
  Nawet jesli bywają przebrzmiałymi „wielkimi opozycjonistami”
  Dziś samo wspomnienie ich nazwiska powoduje głębokie wybuchy wesołości.
  I komentarze, które trudno uznać za przychylne:(

  Daremny trud, służba zachodnim banksterom nie doprowadzi styropianowych Anonimów do żadnych ciepłych posadek, zapewniam!

  Odniosę się do artykułu. Dawno nie czytałam czegoś równie wesołego.
  Pan Wolski z GP powinien się od panów dziennikarzy uczyć:)

  „ostateczny architekt rezyduje na Kremlu: to Władimir Putin”

  Tak!
  I namówił filantropa Sorosa i innych twórców Fundacji ( np Adenauera z Kliczką na czele) do sponsoringu.
  Jak pisał Michalkiewicz;

  Przypomniałem tedy, że podobnie było podczas Pomarańczowej Rewolucji, z tym, że wtedy na podtrzymanie w demonstrantach umiłowania pokoju i demokracji 20 milionów dolarów wyłożył znany finansowy grandziarz Jerzy Soros – co wprawdzie już później, niemniej jednak ujawnił brytyjski „Guardian”.
  No a jak jest dzisiaj? Trochę światła na tę sprawę rzucił zagadnięty przez pana red. Skowrońskiego polski korespondent bawiący akurat w Kijowie, który na temat strony finansowej ukraińskich demonstracji powiedział, że panuje opinia, iż są one finansowane przez „oligarchów” w kwocie co najmniej kilkuset tysięcy hrywien dziennie (korespondent mówił o 700 tysiącach), co według aktualnego kursu stanowiłoby około 200 tys. złotych dziennie. Za taką sumę nawet i nas można by znaleźć całkiem sporo płomiennych obrońców demokracji, chociaż myślę, że obstalowanie ataku na policję musiałoby kosztować drożej.”

  http://bezwodkinierazbieriosz.salon24.pl/564298,anatomia-majdanu-wg-i-varlamova

  Jedyną moralną wygraną Majdanu jest— Uwolnienie Julii Tymoszenko.
  Znanej malwersantki.
  Brawo panowie opozycjoniści!
  W końcu opowiedzieliście się po jednej ze stron!
  Po stronie złodziei:))
  O co wcześniej was podejrzewaliśmy.
  Obserwując stan Polski po waszej „wielkiej wygranej w 89 roku”

  ta… wyrzucą Rosję z G8 :))
  hehhhhh!!!

 30. Anonim
  | ID: 54d8e485 | #30

  @Eleonora
  Wyj „[moderacja] Kremla” wyj dalej.

 31. Eleonora
  | ID: 29281ecf | #31

  No to rozumiem, ze moralność ukraińskiego majdanu wygrała!!!

  „Julia Tymoszenko wyszła na wolność. – Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko krótko po wyjściu z więzienia w Charkowie, gdzie odsiadywała karę za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją, udała się na Majdan Niepodległości w Kijowie – przekazał opozycyjny deputowany Arsenij Jaceniuk.

  „Julia Tymoszenko wyraziła zadowolenie wyjścia na wolność Michaiła Chodorkowskiego. Była premier Ukrainy skierowała do niego list. Tymoszenko podkreśla, że rozumie, co czuje teraz Chodorkowski.”

  Chodorkowski w 1994 r. kupił firmę Jukos za 200 mln dolarów, a dziś jest ona warta 14 mld dolarów. I to dzięki tego typu „zakupom” oligarchowie stali się właścicielami zakładów i całych gałęzi przemysłu rosyjskiego, które przynoszą zysk…
  Ci ludzie stali się tak bogaci, gdyż eksploatują zasoby naturale Rosji i nie muszą dokonywać żadnych inwestycji. Robią to, co robił zawsze reżim komunistyczny, z tą jednak różnicą, że przedtem inwestowano trochę w badania naukowe i w przemysł. Od 10 lat nie inwestuje się w badania i innowacje technologiczne, co sprawia, że Rosja zostaje coraz bardziej w tyle i nie będzie w stanie odrobić tych zaległości.

  http://www.niedziela.pl/artykul/72700/nd/Starcie-w-Rosji—Putin-przeciw

  „Prawdę mówiąc przypuszczam, że nagła krucjata prawo-człowiecza w obronie Julii Tymoszenko ma źródła rozmaite, acz jedno wybija się najbardziej ze wszystkich: powód dla którego była premier trafiła do więzienia na siedem długich lat. Kierujący socjalistycznym złodziejstwem przywódcy wpadli w trwogę, ponieważ Tymoszenko trafiła za kraty za niekorzystne dla państwa traktaty handlowe. Na Zachodzie już dawno wymyślono sobie, że polityk jest bezkarny za popełnione machlojki i swoje słabe rządy. Ponosi bowiem tylko tzw. odpowiedzialność polityczną, czyli grozi mu, że “suwerenny lud” nie wybierze go w kolejnych wyborach. Innymi słowy, za swoje uczynki jest zupełnie bezkarny. Tymczasem na Ukrainie jedna z osób należących do internacjonalnej demoliberalnej klasy politycznej, czyli do establiszmentu, trafiła za kratki z jakiegoś tam banalnego zarzutu, że z powodu jej decyzji państwo straciło jakieś głupie setki milionów dolarów.”

  http://marucha.wordpress.com/2012/05/15/dlaczego-demokraci-bronia-julii-tymoszenko/#comment-164199

  No i został jeszcze jeden z pieknych zyciorysów majdanowych przywódców:

  „35-letni Jaceniuk zdążył już w swojej karierze sprawować funkcję Ministra Gospodarki Ukrainy, Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy, a wcześniej wiceprezesa Narodowego Banku Ukrainy. W okresie tzw. transformacji, zaledwie 18-letni Jacenuik był właścicielem prawniczej firmy Yurek Ltd, specjalizującej się w “doradztwie prawnym” i tzw. obsłudze prawnej prywatyzacji ukraińskich przedsiębiorstw. W okresie tym dokonano bezprecendensowego rozgrabienia majątku Ukrainy, który przeszedł w ręce małej grupki oligarchów, często sowieckich Żydów. Po tego typu dokonaniach, Jaceniuk pracował w kijowskim banku Awal, by w wieku 27 lat zostać wiceprezesem zarządu. W tym samym roku talent Jaceniuka wyjątkowo zaowocował i objął on funkcję Ministra Gospodarki Autonomicznej Republiki Krymu.

  Jaceniuk kieruje też stworzonym przez siebie Instytutem “Otwarta Ukraina” – Open Ukraine , organizacją hucznie goszczącą właśnie w Kijowie (lipiec 2009) Leszka Balcerowicza, byłego marksistowskiego ekonomistę, należącego do betonu partyjnego PZPR, a później określonego jako “twórcę polskiej transformacji gospdarczej”. Tak jak Balcerowicz, Jaceniuk należy do wykonawców planu żydowskiego miliardera George’a Sorosa.”

  http://www.bibula.com/?p=13028

  Panie z Niemodlina składam panu szacun za pańską „mniłość i oddanie” do demokracji.
  Tej unijnej, rzecz jasna :))

 32. Anonim
  | ID: 610d9714 | #32

  Elcia twoje wypociny nawet trudno nazwać bełkotem, bo wychodzi na to, ze jesteś organem FR w Opolu i okolicach

 33. Anonim
  | ID: 1130ef88 | #33

  Trzeba być kompletnym idiotą, (albo sowiecką wydmuszką), by w ten sposób przedstawiać wydarzenia w sąsiednim państwie. Na tym należałoby zakończyć wymianę „opinii’ w sprawie Ukrainy.
  Co do roku 1989 – per „wy” zwracali się do siebie dawni towarzysze, w tym również z Ludowego Wojska. To m.in. oni wyszli z „transformacji ustrojowej” bez szwanku i z powodzeniem sprzedawali za pozwoleniem innych towarzyszy również mienie wojskowe. Posługując się tym samym językiem – to było wasze” zwycięstwo i „wasza” złodziejska transformacja, która żadnej wesołości nie budzi.

 34. Eleonora
  | ID: 252e94cf | #34

  @Anonim

  „bez szwanku i z powodzeniem sprzedawali za pozwoleniem innych towarzyszy również mienie wojskowe. ”

  … za waszym pozwoleniem opozycjonisto miły :(
  Dlaczego wasi ludzie spaprali ustawę lustracyjną, co?!
  Czego takie tuzy opozycji, moralne autorytety jak Anonimy tak bardzo się bali?
  Czyzby ” ujawnieniem zycia prywatnego” jak mówicie?
  To cóż tam odnajdziemy, hę?!

 35. Eleonora
  | ID: 252e94cf | #35

  M.S.: Z zaświadczenia IPN ma wynikać, kto był katem, a kto ofiarą.

  Z.R.: Tyle że to nie jest pewne. Wiadomo będzie tylko, jakie są materiały. Nie podoba mi się również nadmierny dostęp do akt SB dotyczących kwestii prywatnych. Ludzie poddani w latach PRL bezprawnym działaniom służb teraz będą karani ujawnieniem ich życia prywatnego.

  M.S.: Jeśli ktoś chce być politykiem, musi się z tym liczyć.

  Z.R.: Zawsze tak uważałem. Ale to, co myślałem o przyjaciołach trzydzieści lat temu i jaką wtedy miałem kochankę, to naprawdę są informacje z punktu widzenia wiedzy publicznej zbyteczne. Każda osoba powinna mieć możliwość zastrzeżenia danych, na których ujawnienie się nie zgadza.
  M.S.: Ustawę przygotowywały „młode wilki” z PiS, a znani opozycjoniści ją negują. A może to jest tak, że ujawniła się walka pokoleń?

  Z.R.: Można tak powiedzieć.

  Rozmowa z senatorem Romaszewskim.
  całość:

  http://www.romaszewski.pl/publikacje/2006_listopad-chce-calkiem-innego-prawa-wywiad-o-zmianach-w-ustawie-lustracyjnej-rzeczpospolita-10-listopada-2006-roku

  Tak tak panie opozycjonisto… tak właśnie wyglada wasza walka
  ( której się teraz wstydzicie i wrzeszczycie na wszystkich dookoła, przecież wiadomo, że SB kłamała, dlaczego więc nie mozna zapoznać się z ich kłamstwami?)

 36. Anonim
  | ID: 1130ef88 | #36

  Mało sprytne odwracanie kota ogonem. Jak zawsze Eleonora rzuca we własnej obronie błotem dookoła. Ani to moi koledze, ani towarzysze partyjni. Trzeba jednak, zgodnie z prawdą, powiedzieć, że jedynie PiS forsował lustrację (nie wliczając opozycji pozaparlamentarnej, której stanowisko miało akurat niewielkie znaczenie praktyczne), próbując przeprowadzić ją w instytucjach zaufania publicznego, takich, jak wymiar sprawiedliwości czy szkolnictwo wyższe. Natychmiast działania te napotkały na niebywały opór i bojkot środowisk „umoczonych” we współpracy z reżimem komunistycznym, nie wspominając agentury w Kościele Katolickim, której Eleonora zaciekle broniła. Zapewne z powodu solidarności.

 37. z Niemodlina
  | ID: 31bfecd7 | #37

  @z Niemodlina

  :) To już naprawdę robi się śmieszne,żeby nie powiedzieć żałosne co Pani tu wypisuje, jeszcze chwila i dowiemy się, że wydarzenia na Majdanie zapisano już w tzw. Protokołach mędrców Syjonu.

 38. Eleonora
  | ID: 252e94cf | #38

  @z Niemodlina

  A niby co jest żałosne?
  Może pani piękna Julia nie zdefraudowała wielkiej forsy?
  Może pan Jacyniuk nie jest podobnym do ” naszych ” duszeniek rozgrabiających majątek narodowy?
  To nasi są beee, ale ukrainscy juz cacy?
  Może Jahnobyk nie jest liderem nacjonalistów?
  To ja sobie wymyśliłam
  ” Nie ma żadnych dowodów na uczestnictwo bojowników dywizji SS Galizen w niemieckich operacjach karnych”
  Może Soros nie figuruje jako sponsor ukraińskiej rewolty?
  Podobnie jak u nas nie utrzymuje Fundacji Batorego?

  Panie, możesz pan sobie wspierać budowniczych Judeopolonii.
  Ale wiedz pan, że nie każdy to popiera.
  Zresztą do każdego wpisu podaję linka.
  Jeżeli uważa pan, że autorzy linkowanych artykułów są osobami niewiarygodnymi, to niech pan dalej rozczytuje się w Niezależnych i jej mutacjach.
  Mnie nic do tego.

 39. Eleonora
  | ID: 252e94cf | #39

  @Anonim

  „jedynie PiS forsował lustrację(…) natychmiast działania te napotkały na niebywały opór i bojkot środowisk „umoczonych” we współpracy z reżimem komunistycznym”

  Ależ drogi przyjacielu, ja wkleiłam słowa senatora… PIS :)
  tak forsował, aż zlikwidował?!
  Proszę uważnie przeczytać fragment rozmowy

  „Nie podoba mi się również nadmierny dostęp do akt SB dotyczących kwestii prywatnych. Ale to, co myślałem o przyjaciołach trzydzieści lat temu i jaką wtedy miałem kochankę, to naprawdę są informacje z punktu widzenia wiedzy publicznej zbyteczne”

  A niby skąd wasi ” wrogowie” z SB mieli wiedzę o czym wy myslicie, hę?
  Ja chadzałam do ” agenturalnego”księdza do spowiedzi
  A panowie gdzie?
  O kochankach nie wspomnę?
  Kiedyście mieli na nie czas?
  Skoro wasze życie to była nieustanna „walka z reżimem”
  To gdziescie do cholerki walczyli?
  W alkowie?
  :)))

  „Ani to moi koledze, ani towarzysze partyjni”

  Ojjjj, nieładnie jest tak się wypierać swoich towarzyszy….

  Pozdrawiam i miłej niedzieli życzę.

 40. Anonim
  | ID: 1130ef88 | #40

  Pozdrowienia od abpa Wielgusa!

Komentarze są zamknięte