Kartka z kalendarza: Dziś mija 91. rocznica powołania I ”Opolskiej” Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech

Niezależna Gazeta Obywatelska34

Prawdy_RodłoOd prawieków Śląsk Opolski zamieszkiwała ludność polska, choć setki lat oderwana od ojczyzny, zachowała swój język, kulturę i obyczaje. Kiedy jej marzenia o własnym państwie zrealizowały się w 1918 r., okazało się, że musi ona pozostać poza jego granicami, choć do Polski było już bardzo blisko. W sierpniu 1922 r. Polacy znajdujący się poza granicami odrodzonej macierzy zorganizowali się, tworząc Związek Polaków w Niemczech. Już 18 lutego 1923 r. w Opolu została powołana I Dzielnica polonijnej organizacji. 104 koła polonijne rozsiane na terenie całego Śląska Opolskiego liczyły sobie w sumie ponad 5100 świadomych swego pochodzenia rodaków. Kolejne lata, a zwłaszcza okres od roku 1933 były czasem wielkiej próby patriotyzmu i lojalności śląskich Polaków wobec prawdziwej ojczyzny.

To nasza historia i tożsamość!

Więcej na http://ngopole.pl/tag/rodlo/

Autor: Tomasz Greniuch

 1. svatopluk
  | ID: 1665200a | #1

  „Od prawieków Śląsk Opolski zamieszkiwała ludność polska…”

  Kocham takie teksty :)
  Chłopstwo w 15 wieku posiadało wszczególnie wykrystalizowaną tożsamość narodową.

  Region ten nigdy oficjalnie nie nazywał się „Śląsk Opolski”. Od 1919 do 1938 (a więc w okresie powstanie organizacji polskiej) nazywał się: Prowincja Górnośląska. A I Dzielnica obejmowała teren całego niemieckiego wówczas Śląska. Czyli również Wrocław, Legnicę i Zieloną Górę.

 2. marian
  | ID: 2b6741b9 | #2

  ta ludność polska która tu od wieków mieszkała to Ślązacy ze swoją kulturą i gwarą/językiem regionalnym(jak do kogo), ale co dla niektórych Ślązacy to szwaby czy nawet gorzej, i przeszkadza im ta kultura częściowo odmienna od standardu Polskiego, może niektórym trzeba przypomnieć że ta odwieczna polskość tutaj to zawsze była śląskość, a że rodzima ludność tych ziem bardziej regionalnie utożsamia swoją ojczyznę to dlatego że setki tat funkcjonowała poza granicami Polski, ale co tu mówić zakompleksiony człowiek tak prostych rzeczy i tak nie zrozumie

 3. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #3

  @svatopluk @marian
  Z tym ,że nie możecie mówić za wszystkich Ślązaków Polaków ,bo jesteście jedynie odszczepieńcami. Nikt mi jeszcze nie wyjaśnił co to za narodowość ślaska…. Jesteście czystej rasy potomkami Celtów? Sądziłem ,że wymarli… w takim razie trzymacie się :D

 4. svatopluk
  | ID: 9379ed2e | #4

  @kominiarz

  ano rzekł zaprzaniec wołoski :)

 5. marian
  | ID: 2b6741b9 | #5

  do kominiarz
  po twoich wypowiedziach zaraz widać że szowinista i rasista z ciebie co nikogo nie szanuje, co do porównanie Ślązaków do Celtów to pokazuje twoją głupotę, co do czystości rasy niema takich ludzi na ziemi narody zawsze wędrowały i mieszały się niejeden Polak ma w swoim rodowodzie Ukrainskie Żydowskie czy Niemieckie korzenie, co do narodowości Śląskiej to tłumaczę ci każdy człowiek ma prawo samookreślenia, co by było jakby setki lat temu jakiś oszołom z Rosji uznał że narodowość Polska to wymysł odzszczepieńców jak to ujmujesz,

 6. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #6

  @svatopluk
  To nie ja nawołuje do autonomi Podhala ,nie ja określam Polske i Polaków jako okupanta tych ziem ,tylko szczycię się polskością i stale to podkreślam. Zamilcz więc wywrotowcu i bezpaństwowcu.
  @marian -> Nie jestem wrogi wobec innych narodowości ,tylko wobec tych ich poczynań ,które są szkodliwe dla mojego państwa ,a to jest znacząca różnica. Nienawidzę Was nie dlatego ,że czujecie się Niemcami (chociaż wątpię w to ,że nimi jesteście) ,tylko za Waszą podłość wobec Polski. Co do „narodowości śląskiej” ,to nie macie prawa do takiego określania się ,bo narodowość taka nie istnieje i nie jest uznawana przez żadne państwo ,a tym samym działacie na szkodę państwa polskiego. Jeśli już ,to możecie być polskimi obywatelami narodowości niemieckiej. Jesteście zatem odszczepieńcami ,a Polska jako państwo i narodowość istnieje od wieków i tego nie zaprzeczysz. Jak już napisałem – na Podhalu również grupce oszołomów ujek Adolf usiłował wmówić ,że są odrębnej narodowosci – góralskiej i szybko zrobiliśmy z nimi porządek. Czas na Was ,bo za bardzo podnosicie łby. Ciekawe co zrobiliby Niemcy ,gdyby np. w Bawarii żądano autonomi tego regionu , a miejscowym odbiło i określali się jako narodowość bawarska? No właśnie…. To samo powinno się zrobić a Wami – za łby i wybić tępote.

 7. Irena
  | ID: 4d7c0f91 | #7

  @ P.kominiarz ! Obserwuje te wypowiedzi niby mniejszości,ale mam wrażenie,że faktycznie głupota,tępota i chęć mącenia w naszym polskim narodzie,to ich główny cel. Nie tędy droga,po polskiej krainie.

 8. marian
  | ID: 2b6741b9 | #8

  do kominiarz
  sam przyznajesz że nienawidzisz Ślązaków czy tych co niemcami się tutaj nazywają, co za podłość piszesz przecież Polacy Polaków okradają i wykorzystują, według ciebie całe nieszczęście Polski to obecność w nim kilku procent mniejszości w Polskim społeczeństwie? narodowość Śląska masz rację nie jest oficjalnie uznawana ale etniczność taka istnieje, i co że ktoś godoł po śląsku to działa na szkodę Polski czy co?
  kto według ciebie założył ten związek Polaków na Śląsku Opolski chyba nie ktoś z warszawy czy Podhala tylko Ślązacy bo dla nich właśnie Śląskość była Polskościom,( moi przodkowie właśnie założyli Polską szkołę na Śląsku była jedną z ostatnich zamkniętych przed adolfem i walczyli w powstaniach a ty tak piszesz o ludziach co tu mieszkają od wieków)
  A co do Bawari to właśnie ma jakąś formę autonomi od reszty landów każdy land niemiecki taką ma,
  Ty niby jesteś góralem to właśnie ciebie jest najbliżej do Ślązaków bardzo podobna gwara,

 9. svatopluk
  | ID: 9379ed2e | #9

  @kominiarz

  Wy tak na trzeźwo o tej autonomicznej Bawarii?
  Podpowiem wam że ok. 2/3 podatków zostaje na miejscu. Że za edukację odpowiada ministerstwo w Monachium a nie w Berlinie.
  Że budżet Bawarii jest większy od RP. Bawaria posiada własny parlament i władzę ustawodawczą. O „janosikowym” decyduje razem z innymi landami a nie centrala w Berlinie. Niech by tylko rząd federalny chciał (tak jak tow. Bierut) znieść autonomię Bawarii. Szybko by się tam z Berlinem pożegnali.

  Czytajcie trochę więcej o świecie! Będziecie pleść mniej głupstw.

  Okupacyjnym nazwałem wasze i tylko wasze myślenie o Ślązakach i Górnym Śląsku.
  Większość Polaków myśli zupełnie inaczej. To ludzie otwarci i tolerancyjni. W każdym społeczeństwie zdarzają się jednak osobniki fanatyczne.

  A co do tożsamości narodowej i narodowości to nie są one wieczne. Kiedyś musiały powstać. Rzymianie o Polakach też nic nie słyszeli. Historia nie zatrzymała się. Procesy narodowotwórcze też się nie skończyły pewnego dnia.

  p.s. bicie to chyba wasze najlepsze argumenty :)

 10. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #10

  @svatopluk
  Dobrze szubrawcy wiecie o co chodzi i przestańcie mącić. W Polsce jest zupełnie odmienna sytuacja niż w Niemczech i o czym w ogóle gadamy? Mniejszości narodowe w Niemczech ,to rzeczywiście mniejszości i wyżej własnej d… nie podskoczą. Co najistotniejsze ,to zamieszkują tereny na których są obcy i co do których ich państwa nie roszczą ,ani nigdy nie rościły żądań terytorialnych. Gdyby podskoczyli ,to Niemcy pokazali już co potrafią wobec mniejszości – do pociągów i Raus! W żaden sposób więc nie są dla Niemiec zagrożeniem. Zupełnie odwrotnie jest w Polsce ,gdzie Niemcy od wieków nam zagrażały ,gdzie były i są roszczenia terytorialne wobec Polski (jeśli nie jawne ,to ukryte) ,a tzw. mniejszość niemiecka na Śląsku jest piątą kolumną Niemiec. W żadnym więc wypadku autonomia Śląska pod przykrywką „cudu gospodarczego” nie wpłynie na dobro państwa ,tylko na jego szkodę polityczną i porównywanie jej do Bawarii jest niczym innym jak goebbelsowską propagandą. A tak apropo ,to dałeś się z tą Bawarią wpuścić w maliny i tylko na to czekałem :) Otóż autonomiczny region z własnym parlamentem i władzą ustawodawczą (czyt. Śląsk) w wykonaniu folksdojczów i przeniewierców ,to znakomity prezent dla Rzeszy. Autonomia i szemranie o wyimaginowanej narodowości śląskiej ,to dopiero zaczątek ,o czym znakomicie szubrawcy wiecie. Od dawna czekacie tylko na okazję i nic się w tej szwabskiej mentalności nie zmieniło. Jeszcze będąc dzieckiem nie raz posłyszałem jak powermachtowskie świnie (pobierający rentę wujka Adolfa) mówili między sobą „ja ,najsi tu jeszcze przyjadom”.
  PS.
  Nie fatyguj się z odpisywaniem, bo piszę to tylko jedynie po to ,żeby tutaj Was demaskować i żeby czytający przekonali się jakie macie zamiary. Z takimi jak Wy nie dyskutuje się ,tylko leje po mordzie i to jest jedyny słuszny argument. W tym przyznaje Ci rację :)

 11. Irena
  | ID: 3dff7f55 | #11

  Znam kilka wspaniałych Rodzin MN.Oni zdają sobie sprawę,że na polskiej Ziemi mieszkają.Oni naprawdę lepiej myślą niż Panowie.Oni dązą do utrzymania pozytywnych relacji międzyludzkich, bo przecież życie jest krótkie,, a żadna nacja nie ma patentu na długowieczność. „Bicie” -, to nie nasza specjalność.To specjalność oprawców,katów,które w wiekszości państw się zdarzaja.Ale słowem -też można Zabić.Proszę o umiar. Ja -.szanuje każdego, Szanujmy się wzajemnie.Szkoda czasu -historii nie zmienimy.Ale terażniejszość uzdrowimy.

 12. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #12

  @marian
  Oto właśnie przykład jak farbowany Niemiec udaje Ślązaka – Polaka i próbuje siać ferment między Ślązakami ,a pozostałymi Polakami. => „gadanie po śląsku działa na szkodę Polski , stwierdzenie ,że nienawidzę mniejszości za samo to,ze są Niemcami” Trzeba być wyjątkową świnią i szubrawcem żeby w ten sposób przekręcać czyjeś słowa. Gdzie tak jołopie napisałem? Stwierdzenie : „przecież Polacy Polaków okradają i wykorzystują” (jakby nie było to prawdziwe) to z Twoich ust jest jak bełkot świni. Co przez to chciałeś powiedzieć? Niemcy Niemców okradają i wykorzystują ,Francuzi gnębieni do Rossiji uciekają, tyle Ci na to odpowiem w ten sam tępy sposób jak Twój.
  PS.
  Jak Ślązacy (czyt. farbowani Niemcy) na szkodę Polski działają ,to już koledze powyżej odpowiedziałem. Jeśli nie zauważyłeś ,to jedynie do tej grupy ludzi mam pretensję (czyt. nienawidzę). Przestań zatem fermencić między wszystkimi uczciwymi Ślązakami opowiadającymi się za Polską. Poza tym nie jestem żaden niby ,a to że gwara jest w kilku słowach podobna ,to nie znaczy że blisko mi do piątej kolumny niemieckiej. Na Podhalu również nienawidzą farbowanych Niemców i tępią ich za wrogość do Polski. Żaden góral nie powie o sobie ,że jest narodowości góralskiej ,tylko że jest Polakiem góralem. Tak samo jak i pozostałe polskie grupy etnograficzne. Tylko tutaj na Ślasku pewna grupa zwyrodnialców i przeniewierców usiłuje tworzyć odrębną narodowość. Rzymianie w d.. mać się znaleźli:) Powiedz na Podlasiu coś podobnego jak tutaj ,to z wbitymi widami skończysz:) Wszędzie w Polsce nienawidzą takich.

 13. svatopluk
  | ID: 9379ed2e | #13

  @kominiarz

  Nie pozostaje nam nic innego jak sie pomodlić za twoją biedną dusze i serce pełne nienawiści.

  Amyn

 14. svatopluk
  | ID: 9379ed2e | #14

  @Redakcja
  obok wyświetla mi się reklama „Bikerringshop.com” który oferuje pierścien stylizowany na „Żelazny Krzyż”.
  mam nadzieję że w asortymencie nie ma „złamanego krzyża”
  :):):)

 15. marian
  | ID: f675cfcc | #15

  do kominiarz,
  ja ciebie nie obrażam a ty minie od świni i farbowanego Niemca wyzywasz? twoje słowa są pełne nienawiści,
  co do mojego pochodzenia jestem Ślązakiem Polakiem a nie jakimś Niemcem, tylko ja dzielę ludzi na dobrych pokojowych i złych co jak ty nienawidzą wszystkich co nie podzielają twoich fanatycznych poglądów( tak jak powyżej Pani Irena napisała historii się nie zmieni a w każdym społeczeństwie są fanatycy),
  a co do tematy to moi przodkowie tworzyli właśnie ten Polsko-Śląski związek na tej ziemi,

  „Jak Ślązacy (czyt. farbowani Niemcy)” to jak według ciebie powyższy związek Niemcy tworzyli, nie znasz się absolutnie na historii i masz pełno kompleksów
  idź pomódl się to może zobaczysz co za brednie piszesz

 16. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #16

  @marian
  Jakoś ta polskość nie bije z Twoich wypowiedzi. Jeśli już ,to zakamuflowana niemieckość tak samo jak z RAŚ-istowskich wypowiedzi. Ten kto jest za autonomią Ślaska, ten kto plecie brednie o wyimaginowanej narodowości śląskiej ,ten nie ma w sobie polskich wartości. Daruj sobie również te przekręcanie czyichś wypowiedzi na wzór goebbelsowskiej propagandy.

 17. marian
  | ID: f675cfcc | #17

  do kominiarz,
  jak to nie bije polskość z moich wypowiedzi? że jestem otwarty na innych i że szanuję innych to według ciebie złe wartości, nie wszyscy(dzięki Bogu) są zakomplekieni, jestem patriotom uczciwie pracuję i zawsze gdy bywałe z granicą podkreślałem moje korzenie i broniłem Polskie wartości jak ktoś obcy je opluwał a
  a z tom zakumuflowanością to bzdety( jak już to w naszym rządzie jest w wielu co słucha bardziej niemców i amerykanów niż swoich obywateli) to jest zakamuflowaność i fałszywość, co do wyimaginowanej narodowości śląskiej to chłopie nie masz ważniejszych spraw do roboty co to szkodzi komu że ktoś się uważa za Ślązaka czy Kaszuba tak cię to boli czy co nikt ci Polakiem nie zabrania być a ty masz wonty o wszystko i widzisz problemy gdzie ich niema

 18. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #18

  @marian
  Może już dosyć krzykacze odwracania uwagi od istoty sprawy? Chyba dosyć jasno wyraziłem się w sprawach autonomii , „narodowości śląskiej” i jakie to są zagrożenia dla Polski. Przestań więc chłopie odwracać kota ogonem i udawać jaki to z Ciebie polski patriota. Może i mam ważniejsze sprawy na głowie ,ale to nie znaczy że odwrócą one uwagę od istotnych spraw dla regionu ,który przypomnę Wam – jest polski. Nie śląski jako odrębny ,ale Śląsk polski. A co ma z tym ścisły związek – przeszkadza mi ktoś wmawiający nam ,że jest narodowości śląskiej. Na prawdę jesteś taki ograniczony ,że tego nie rozumiesz ,czy tylko ograniczonego udajesz? Zatem jeszcze raz Ci powtórzę – absolutnie nie mam nic do Ślązaków , mniejszości narodowych .które zachowują się poprawnie , a jedynie do garstki oszołomów ,którzy szponcą i szkodzą państwu polskiemu – w tym RAŚ. A teraz możesz mi wtykać od faszystów ,szowinistów i jakich tylko. Mam to głęboko…

 19. marian
  | ID: f675cfcc | #19

  do komisarz,
  co się tak bulwersujesz gdzie ja napisałem „. śląski jako odrębny” oczywiście że to część Polski, o to moi przodkowie walczyli, a oszołomy są wszędzie między Polakami Ślązakami Niemcami tak już jest, co do narodowości śląskiej jak ktoś się tak uważa to jego sprawa, na pewno samookreślenie siebie nie zagrarza nikomu
  a patriotom mi nie zabronisz być

 20. svatopluk
  | ID: 5258a746 | #20

  @kominiarz

  Jesteście nie tylko ograniczeni ale jeszcze bardziej żałośni.

  Nie potraficie nawet zrozumieć że wasza wersja „Polskości” nie tylko odstrasza skutecznie Ślązaków ale i większość Polaków.

 21. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #21

  @marian
  Widzisz….może i ja Ciebie źle zrozumiałem… Jednak jak widać, to i Ty mnie również nie zrozumiałeś dobrze i niepotrzebnie się bulwersujesz. Jeśli czymś uraziłem niesłusznie ,to przepraszam. Jak widać jest to zbyt drażliwy temat i nieuniknione są emocje. Piszesz ,że Twoi przodkowie walczyli o polskość tych ziem. Czy zatem jako potomek tych wspaniałych bohaterskich ludzi możesz zgadzać się z dążeniami strony przeciwnej do zniemczania tych ziem? do ustanawiania autonomii? do stawiania dwujęzycznych tablic i dawania w przyszłości wrogiemu państwu pretekstu do kolejnego „anszlus”. Nie określiłeś się jasno w tej kwestii. Jeśli popierasz te dążenia, to jakim w takim razie jesteś patriotą? Polskim? Jeśli popierasz takie dążenia ,to czy nie sprzeniewierzasz się swoim przodkom ,którzy o polskość walczyli?
  Co do „samookreślenia swojej narodowości” to niech robią to sobie cichutko w zaciszu własnych domów i niech się z tym nie wychylają ,bo może się to kiedyś źle skończyć. Publiczne głoszenie takich „herezji” jest szkodliwe dla państwa. Nikt jednak tutaj nie ma nic przeciw Ślązakom i tutaj nie zrozum mnie źle. Z tym ,że powiedzenie o sobie „jestem Ślązakiem” to nie oznacza narodowości , a przynależność do grupy etnograficznej. Tak samo jak i ja nie powiem nigdy o sobie ,że jestem narodowości góralskiej ,tylko Polakiem, a przy tym Góralem. W tej właśnie kolejności ,chociaż moje poczucie korzeni regionalnych jest ogromne. Jak już pisałem wcześniej z oszołomem ,któremu Hitler zdołał wmówić odrębną narodowość ,szybko daliśmy sobie radę i zawisł jak świnia na drzewie. Dopiero wtedy ludność Podhala odetchnęła. Tak się robi ze zdrajcami.

  @svatopluk => gadaj sobie zdrów, a na pożegnanie kilka „ciepłych” słów :) Nie interesuje mnie niemiecka wersja śląskości. Co do większości Polaków ,to chyba z niemieckiego radia masz te dane :P Dobrze wiesz co Polacy mówią o zniemczaniu Śląska i jak się takich określa. W całej Polsce.

 22. svatopluk
  | ID: 02136e37 | #22

  „Co do „samookreślenia swojej narodowości” to niech robią to sobie cichutko w zaciszu własnych domów i niech się z tym nie wychylają ,bo może się to kiedyś źle skończyć.”

  To się może skończyć źle dla większości dyskryminującej mniejszość. Historia was niczego nie nauczyła?
  Horyzonty macie ciasne i wąskie jak komin. Ruzumiem wasz pseudonim :)

 23. marian
  | ID: 85cf9a13 | #23

  właśnie dyskryminacje obojętnie w jaką stronę zawsze sie źle kończą dla zwykłych ludzi, trzeba zrozumienia i umiarkowania

 24. Irena
  | ID: b4f94249 | #24

  @P.svatopluk ! Ale Pan nas obraża.A komin ,to budowla. Nie zawsze jest wąski i ciasny. A kto Ci o takim pseudonimie mówił.Wymyśliłeś? Rozejrzyj się po okolicy Opola. A może stare czasy się przyśniły? Rozumie,że się podobały.A jakze skuteczne były. Aż przykro,smutno a tak miało być pieknie.A dlaczego nie jest pięknie? Nie mogą zrozumieć. A jestem na polskiej Ziemi. A jak się czują nasi emigranci na obcych Ziemiach?.Tylko im współczuć.Mam nadzieję,że Polaków przeprosisz na forum. Mimo wszystko, po raz ostatni powodzenia i zdrowia zycze.

 25. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #25

  @marian
  Widzę ,że po tym co napisałem ,to trochę mowę odjęło i brak odniesienia się do tego :) Jak to się mówi – milczenie jest przyznaniem się. Zatem dobrze Cię rozgryzłem. Zresztą znakomicie uzupełniacie się ze svatoplukiem ,wiec widać komu sprzyjasz i jak bije z Ciebie ta „polskość” :P
  @ marian i swatopluk => oj przewrotności…. powiedzcież ,gdzież to jest ta „dyskryminacja” mniejszości? Chyba o jakimś afrykańskim państwie mówicie? bo tutaj u nas w Polsce ,to niemczusie żyją jak pączusie :) Dyskryminacja po niemiecku…. haha o ja nie mogę… wygląda to tak – Kali być dyskryminowany ,bo Stasiu nie dać mu się zjeść:) No ale widać nie przegada Was ,więc darujmy sobie tą bezsensowną gadkę. Svatopluk ,to już komina się czepia ,skoro nic sensownego nie może wymyślić. Dziecinada :)

 26. marian
  | ID: 85cf9a13 | #26

  do kominiarz,
  tu niema nic do rozgryzienia, nie sprzyjam MN, ale nią też nie obwiniam za wszystko( chociaż o tych Niemcach w Niemczech nie mam najlepszego zdania ale zawsze sie jakieś czarne owce znajdą i staram sie nie wrzucać wszystkich do jednego wora), a o polskość sie nie martwię bo wiem kim jestem etnicznym Ślązakiem(większość Ślązaków nie myśli o żadnym separatyzmie czy czuje się Niemcami) z ojczyzną polską, tak jak ty Góralem z polską ojczyzną, a co powyżej napisałem że trzeba zrozumienia to źle czy co? przecież takie wzajemne obwinianie do niczego dobrego nie doprowadzi,

 27. svatopluk
  | ID: 02136e37 | #27

  @Irena

  moje słowa były skierowane tylko do jednej osoby na forum.
  osoby która jest pełna pogardy dla swoich sąsiadów bo mają czelność być trochę inni.
  zarzycam jej ciasnotę horyzontów i nie widzę powodu by za to przepraszać.
  ja tą osobą nie pogardzam ani jej nienawidzę.

 28. svatopluk
  | ID: 02136e37 | #28

  @kominiarz

  jeżeli zezwalacie wielkodusznie na manifestowanie inności tylko w ukryciu swoich 4 ścian to ja to otwarcie nazywam dyskryminacją!

 29. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #29

  @svatopluk
  Kolego….jest różnica między innością , a przeniewierstwem. Kanibalizm ,nekrofilia też jest innością :D Czy mamy to tolerować. Zaprzaństwo grupki kolaborantów na Podhalu było zdradą ,czy nie należało się tego wytępić? Czy Śląsk pod tym względem jest jakimś wyjątkiem i zamkniętą enklawą , gdzie mają panować zupełnie odmienne reguły niż gdzie indziej? Ot tak na Wasze widzi mi się?
  Każdy jest w sobie inny. Góral jest inny, Ślązak jest inny i każda grupa etnograficzna. To ,że komukolwiek z nich nie pozwala się na haniebne zachowanie wobec państwa ,to wcale nie oznacza ,że się go dyskryminuje ,że się tą grupą pogardza. Pogardza się zdrajcami za ich czyny ,a nie za ich narodowość i przestań wywijać tutaj kota ogonem. Celowo przekręcasz tutaj każdą wypowiedź i siejesz ferment. No chyba ,że jesteś na tyle ograniczony i nie kumasz co się do Ciebie mówi. Wybij to sobie z tępej głowy – nie ma takiej narodowości jak śląska ,nie jest uznawana przez żadne państwo ,a „głoszenie takich herezji” jesz szkodliwe dla państwa polskiego i zakrawa na zdradę. Tak ,że możecie sobie te bajki opowiadać między sobą przy kominku. Nic poza tym. Wytłumaczyć jaśniej, czy zatrybiłeś? Moja papuga w klatce kiwa głową – ona zrozumiała :D

 30. Irena
  | ID: 82d61efc | #30

  @P.kominiarz ! Masz racje.Należy Rodaków bronić.Bo któż obroni Polskę?? Tylko my,musimy się sprzeciwstawiać Złu.Pięknie pozdrawiam.

 31. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #31

  @Irena
  Oczywiście. Tylko taki jest mój zamiar ,a nie żaden inny jak próbuje mi się to na siłę wmawiać. Jakoś ja nie mam z tym problemu ,żeby nazwać po imieniu zdradę garstki przeniewierców ze swojej grupy etnograficznej ,tak jak mają to co niektórzy tutaj. Czyżby i oni należeli do tych zaprzańców? W takim razie nawet jedynie spowiedź i ostatnie namaszczenie pomoże ,bo przed Bogiem wszyscy ponoć równi:P Również pozdrawiam.

 32. svatopluk
  | ID: 02136e37 | #32

  @kominiarz

  A jakie to szkody niesie ze sobą narodowość śląska?
  Dlaczego ponad 300 tyś w ostatnim spisie podało taką narodowość.
  Dlaczego tylko na Górnym Śląsku.
  I na czym bazuje wasze tweirdzenie że wszyscy (albo) większość Górnoślązaków utożsamiała się z polskością?

  Jeżeli te pytania was przerastają przeczytajcie je swojej papudze. Ona wam podpowie.

 33. kominiarz
  | ID: 18c032d5 | #33

  @svatopluk
  Jeszcze tutaj jesteś? Myslałem ,że wyniosłeś się już na NTO:) Dzieki ,ale wolę porozmawiać z moją papugą – jest rozumniejsza:)
  PS.
  Pytania mnie nie przerastają. Przerasta mnie Twoja głupota.

 34. svatopluk
  | ID: cac2f6a7 | #34

  @kominiarz

  Bo bezkrytycznie powtarza wasze „złote myśli”.
  Wiesz że znęcanie się nad zwierzętami jest karalne?

Komentarze są zamknięte