Opole w 40 smakach

Autor Obywatelski2

DSC_0602_n„Opole w 40 smakach” to tytuł nowo wydanej książki kulinarnej powstałej przy współpracy opolskiego ratusza i Opolskiej Blogosfery Kulinarnej.

Zaprezentowane w niej zostały przepisy pochodzące od mieszkańców Opola, zebrane podczas 5 Festiwalu Smaków. Jak powiedział nam Tomasz Gabor, sołtys Brzezia, miłośnik gotowania:

Na festiwal przygotowaliśmy (blogerzy kulinarni) rozmaite potrawy, a walutą, którą płacili za nie goście, były przyniesione przez nich przepisy. Zebraliśmy ich wtedy 2 tysiące. Ludzie przynosili je często pisane odręcznie na pożółkłym papierze.

Kolejnym etapem prac opolskich blogerów było wyselekcjonowane przepisów i wybranie z nich tych najbardziej wyjątkowych, które później przygotowali. Każdy z blogerów przygotował dwa dania, a następnie sfotografował efekt swoich starań.

Osobiście przygotowałem dwie potrawy, które znalazły się w książce. Pierwsza z nich to rolada z sera – jest to wyjątkowa rzecz, bo odkryłem coś, o czym wcześniej nie miałem zielonego pojęcia. Otóż, po wrzuceniu żółtego sera zamojskiego do podgrzewanej wody daje się go rozwałkowywać niczym ciasto i można z niego ulepić rozmaite kształty. Po dodaniu do rolady farszu uzyskujemy świetną potrawę na przekąskę. Drugą potrawą jest tureckie danie o świetnie brzmiącej nazwie „Karnibahar Musakka” z mielonego mięsa i kalafiora bardzo często podawana z jogurtem.

Potrawy Pana Gabora znajdziemy na stronie 20 i 21 książki.

Efektem starań blogerów i opolskiego ratusza mamy świetnie dobraną mieszankę 40 potraw, wśród których nie brakuje zarówno tradycyjnych smaków jak i tych bardziej egzotycznych. Znajdziemy tam przepisy na zupy, dania główne, przystawki, a także pyszne desery.

DSC_0597_n

Książka została wydana w 2 tysiącach egzemplarzy i można ją nabyć w Opolskim Centrum Informacji Turystycznej. Jej premiera odbyła się 14 lutego tego roku na Placu Daszyńskiego w Opolu podczas święta zakochanych.

Autor i foto: Grzegorz Krukowski

  1. Irena
    | ID: efcd195f | #1

    Swietny artykuł.W kazdym działaniu jest potrzebny lider.I tutaj,pan Tomasz Gabor spełnia taką rolę.Usmazy,ugotuje,upiecze, troche zatańczy. Elfa ogarnie,zaliczy Bruksele, a teraz postarał sie aby kucharska ksiazke wydać. Wiecej takich społeczników.

  2. JT
    | ID: dc3beff9 | #2
Komentarze są zamknięte