Największy przelew III RP! OFE przekazały nasze 153 mld zł do ZUS-u

Niezależna Gazeta Obywatelska3

reforma_ofe_szansa_opozycji_na_postawienie_premiera_przed_trybunalem_stanu_nasz_wywiad_z_prof_krzysztofem_rybinskim_473_1Otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUS 153 mld zł. Zaokrąglenie wydaje się nie na miejscu za drobne po przecinku można by utrzymać pół województwa opolskiego, gdyż 289 mln zł było po przecinku. Dokładnie o godzinie czternastej 153 miliardy złotych zostały przekazane z OFE do ZUS. To efekt wejścia w życie ustawy zmieniającej system emerytalny a właściwie łatający budżet państwa. Z tym poglądem tylko rządzący udają, że w trosce o nasze emerytury ZUS lepiej się zaopiekuje.

Wszystko poszło zgodnie z planem. Operacja się udała. Wszystkie środki są już zaksięgowane na koncie w ZUS – powiedział Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS. Dodał na łamach rp.pl, że wszyscy zaangażowani w dzisiejszą operacją dobrze wykonali swoją pracę.

Tymczasem Prezydent Bronisław Komorowski, w piątek skierował po miesięcznym spóźnieniu oddał dopiero do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zmianach w OFE. Liczy się z tym, że Trybunał może wskazać konieczność zmian w ustawie, jednak nie sądzi, by chciał on „zakwestionować samą istotę tej zmiany”. Pewnie przez miesiąc wyjaśniał jaki będzie werdykt TK, żeby nie zaszkodzić sobie i rządzącym kolegom partyjnym. Nawet wprost w poniedziałkowych sygnałach dnia powiedział, że niewejście tych przepisów w życie – oznaczałoby „zrujnowanie budżetu i narażenie na ogromne kłopoty Polski”. Przynajmniej nie musiał kręcić o co chodziło w tej reformie. Jak się okazuje wniosek jaki trafił do TK nie został na razie upubliczniony! Z omówienia dokumentu, które przekazała Kancelaria Prezydenta, wynika, że zabrakło w nim prośby o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą dzisiejszej operacji transferu aktywów. Co się stał z transferem to wyjawił dzisiaj (3.02) minister finansów Mateusz Szczurek, który przyznał że operacja przeniesienia części aktywów OFE do ZUS spowodowała obniżenie długu publicznego o 130 miliardów złotych.

Dziś w temacie emerytalnym, chcieli się ogrzać politycy Polski Razem, którzy wystąpili z daleko idącym wnioskiem o likwidację ZUS i wprowadzenie powszechnej emerytury obywatelskiej. Zaapelowali o to wiceprezes prof. Krystyna Iglicka-Okólska i poseł Przemysław Wipler. Ich zdaniem państwo powinno zapewnić obywatelom powszechną, równą dla wszystkich emeryturę. Polacy też powinni mieć swobodę oszczędzania środków obecnie kierowanych do państwowego ubezpieczyciela w ramach trzeciego filaru – przekonywali na konferencji w Warszawie. Pomysł z emeryturą obywatelską zgłaszali też politycy Solidarnej Polski. Tylko czy równo na emeryturze znaczy sprawiedliwe? W Krakowie sam lider PR Jarosław Gowin przyznał, że jesteśmy świadkami „historycznego momentu, bo pierwszy raz od upadku komunizmu dochodzi do grabieży ze strony państwa, dokonanej na 16 mln Polaków”.

Według danych ekspertów ZUS jest już bankrutem. W 2022 r. zabraknie pieniędzy na emerytury. To ten rok, w którym – jak mówi Donald Tusk – wejdziemy do grona 20 najbogatszych krajów świata – mówił Jarosław Gowin,  jak czytamy na łamach rp.pl.

Nowe przepisy dot. OFE obowiązują (z kilkoma wyjątkami) od 1 lutego. Ustawa ma m.in. dać Polakom wybór, czy chcą odkładać na emeryturę tylko w ZUS, czy w ZUS i OFE. W poniedziałek fundusze przekazały ZUS-owi obligacje i papiery gwarantowane przez Skarb Państw, gdyż regulacja wprowadza zakaz inwestowania OFE w obligacje i inne instrumenty dłużne, gwarantowane przez Skarb Państwa.

Dla tych co jeszcze chcą zostać z 2,92 proc. swoich ubruttowionych zarobków będą mogli  złożyć deklarację w ZUS.  Zachęca do tego ekspert OFE Robert Konieczny, który na swoim blogu przypomina, że w termin – od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku Będzie to można zrobić osobiście w ZUS, listownie lub drogą elektroniczną przez zaufany profil e-PUAP.

Autor: Tomasz Kwiatek

 1. Irena
  | ID: 4b0020e5 | #1

  A kto z nas wie,w jaki sposób będą zarządzane fundusze OFE? To jest wielka niewiadoma.Koszty obsługi OFE były i są bardzo wysokie. A czegóż oczekiwać od ZUS? Czego oczekiwać,skoro składki starszych rodaków,tych, z 30-letnim stazem pracy, a i dłuższym, którzy obecnie korzystaja z emerytury – znikły jak kamfora ? Młodzi,obarczaja starych tym,ze :na nich pracują,a ich, młodych składki pokrywają obecne emerytury.To jest bardzo niesprawiedliwa ocena..Trudno będzie obecnym pracownikom,na podjęcie korzystnej dla nich decyzji. Z którego podmiotu będzie wypłacana emerytura. Mnie nurtuje pytanie ,czy wogóle beda nasze srodki na emeryture ,na koncie, czy nie zostana „zjedzone” przez kolejnych posłów,premierów i prezydentów naszego kraju. Naprawde trudna to bedzie decyzja.

 2. ely
  | ID: b6cfddcb | #2

  Operacja na OFE zmniejszyła dług jawny państwa, który wynosił około 1 bln złotych ale jednocześnie zwiększyła dług ukryty. Dziś to już ponad 3 bln złotych. 22 lata liberalno-lewicowych rządów, zielonych wysp ,medialnego ustawiania Polaków, że polityką nie warto sie interesować, że wszystko jest pod kontrolą rządzących i w końcu większość elektoratu wybrała ,ze mamy to co mamy.Ciągle rosnące bezrobocie, coraz biedniejsze społeczenstwo, ubóstwo milionów Polaków , likwidacja firm i rządzący , którzy mieli instrumenty by temu zapobiegać, ale oni zajmowali sie wyłacznie sobą .Idziemy prosta droga do bankructwa panstwa, ratując sie zaciaganiem kolejnych kredytów, by spłacać bieżące wraz z odsetkami. Dopóki Polacy sami nie zaczna interesować sie polityką i gospodarką, słuchać i cztyać informacje z róznych źródeł , a nie tylko z mediów mainstremowych typu ; TVN, TVP, Polsat dopóty nic sie nie zmieni.Tylko świadome społeczeństwo dokonuje mądrych wyborów rządzących.

 3. JT
  | ID: 024e23e1 | #3

  @ely

  JUŻ DAWNO NIE „SŁYSZAŁEM” TAK MĄDRYCH SŁÓW TUTAJ

  RZECZYWIŚCIE 22 LATA – ODEJMUJĄC 2005-2007

  PZDR

  P S NAJBARDZIEJ SZKODA KOBIET – HAROWAĆ 7 LAT DŁUŻEJ – WINNI TO : BRONEK , PO, PALIKOT, PSL

Komentarze są zamknięte