Tak dla Śląska: Wydanie polecenia rozbudowy Elektrowni Opole nastąpi w Bełchatowie

Niezależna Gazeta Obywatelska1

Tak dla ElektrowniW dniu 31 stycznia 2014 r. o godz. 15:30 w siedzibie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA w Bełchatowie, ul. Węglowa 5 planowane jest wydanie Generalnemu Wykonawcy (Konsorcjum firm Rafako S.A., Polimex-Mostostal S.A., Mostostal Warszawa S.A. oraz Pełnomocnikowi Konsorcjum firmie Alstom Power Sp. z o.o.) Polecenia Rozpoczęcia Prac w Elektrowni Opole.

Natomiast dzisiaj o 12.00 planowana jest konferencja prasowa Akcji Obywatelskiej Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska. Będzie też słynna łopata zakupiona przez Tomasza Gabora, która była trzyma od czasu wizyty premiera w czerwcu ub. roku, który zapowiadała ruszenie z inwestycją w wakacje. Pomylił się o pół roku co źle świadczy o kompetencjach zarządczych premiera. Nie mniej nacisk społeczny mieszkańców całego Śląska się opłacał. Przypomnijmy PGE na początku zeszłego rok zapowiedziało zaniechanie rozbudowy ze względu na nie niską cenę energii elektrycznej a przez to nieopłacalność inwestycji. Z tym poglądem zgodził się premier Tusk. Powstaje Akcja Obywatelska, którą inicjuje m.in. redakcja NGO organizowane jest spotkanie wszystkich posłów z Opolszczyzny oraz osób związanych z tą inwestycją. Rusza formalnie akcja Tak dla Elektrowni – Tak dla Śląska. Wydane jest 15 tys. egzemplarzy wydania specjalnego NGO na cały Śląska wysyłane są gazety do decydentów. Kolejną inicjatywą jest pikieta pod Urzędem Wojewódzkim i powstanie miasteczka eneregetyczno-górniczego w połowie czerwca. Zapowiedziana protesty w tym blokada dróg powszechne oburzenie społecznie powoduje zmianę decyzji zapowiedź powrotu do rozbudowy Elektrowni Opole. Jak się okazuje nie jest to poparte konkretami. Choć intencje decydentów są przyjazne cały czas brakuje pieniędzy dla tej rozbudowy. O wszystkim przekonujemy się podczas specjalnego posiedzenie Komisji Gospodarki w Sejmie RP 20 czerwca ub. r. W kilka dni później do Elektrowni Opole przyjeżdża premier Donald Tusk z prezes PGE Krzysztofem Kilianem i zapowiada wbicie łopaty w wakacje. Okazuje się, że było to nie poparte twardymi przesłankami. PGE nie miało pieniędzy na wydanie 11,5 mld zł. Stąd rozszerzyło się konsorcjum o międzynarodową firmę Alstom mająca swój oddział w Elblągu. Gwarancji dla tej inwestycji udzieliło PKO BP i dziś możemy świętować wbicie łopaty.

Więcej o sprawie ngopole.pl/tag/tak-dla-elektrowni

Wszystkim zaangażowanym w sprawę, którzy wiedzą ile czasu poświęcili składamy uroczyste dziękuję. Gdyż to nie tylko ważna inwestycja dla Śląska, ale dla całego bezpieczeństwa energetycznego.

Tomasz Kwiatek

  1. Irena
    | ID: 03534531 | #1

    Super wiadomosci.Rozbudowa Elektrowni pobudzi do działania,uslugi hotelarskie,dla robotników, kadry zarzadzajacej,,mała gastronomia ożywi okoliczne wioski i miasteczka

    .A łopata pana Tomasza Gabora to Symbol determinacji Zwykłego, a jednak Niezwykłego Sołtysa.

Komentarze są zamknięte