Krótka historia „ratowania” LOT-u przez rząd Tuska

Redaktor Obywatelski4

PLL LOT1. W mediach pojawiły się ostatnio informacje, że Komisja Europejska jest coraz bardziej sceptyczna co do planu restrukturyzacji jaki w połowie poprzedniego roku spółka LOT przesłała do Brukseli i jest coraz bardziej prawdopodobne, że nie tylko nie będzie zgody na kolejną transzę pomocy publicznej dla tego przedsiębiorstwa ale będzie musiało ono zwrócić przekazaną mu I transzę tej pomocy w wysokości 400 mln zł (100 mln euro).

Przypomnijmy więc, że jeszcze w grudniu 2012 roku ówczesne kierownictwo LOT, urządziło wielki spektakl związany z przylotem z USA pierwszego zakupionego Dreamlinera, na uroczystość zostało zaproszonych około 1000 gości, a honorowym uczestnikiem tego spektaklu transmitowanego na żywo przez telewizje 24-godzinne, była żona prezydenta Anna Komorowska.

Tuż po nim, na konferencji prasowej ówczesny prezes LOT-u przyznał, że sytuacja finansowa spółki jest dramatyczna i potrzebuje ona docelowo przynajmniej 1 mld zł pomocy publicznej aby mogła dalej istnieć.

2. Pod koniec marca 2013 roku w Sejmie po paru miesiącach oczekiwania, odbyła się debata o przyszłości PLL LOT S.A., o którą wnioskował parokrotnie klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

W imieniu premiera Tuska, który miał przedstawić informację o sytuacji naszego narodowego przewoźnika, ostatecznie prezentował ją ówczesny minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Minister nie przedstawił jednak wtedy nawet zarysu koncepcji ratowania spółki PLL LOT, powiedział tylko o uruchomieniu I transzy pomocy publicznej w wysokości 400 mln zł (o zgodę Komisji Europejskiej zwrócono się dopiero po przekazaniu środków spółce) i konieczności poniesienia wyrzeczeń przez załogę firmy (czyli zwolnienia około 700 osób z ponad 2000 tysięcy zatrudnionych).

3. Minister Budzanowski niestety nie wyjaśnił wtedy poważnych rozbieżności w informacjach przedstawianych w ciągu II półrocza 2012 roku przez organy spółki (radę nadzorczą i zarząd) i nadzór właścicielski czyli ministerstwo.

Otóż minister twierdził, że o trudnej sytuacji spółki, dowiedział się dopiero w grudniu 2012 roku, natomiast przewodniczący rady nadzorczej i prezes spółki twierdzili, że takie informacje były dostarczane do resortu systematycznie co miesiąc w II połowie 2012 roku.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

 1. Anonim
  | ID: af7384fe | #1

  Zapomniał ryży Zbyszek o jednym:

  Zarząd PLL LOT SA oświadczył, że działania restrukturyzacyjne przyniosły na tyle pozytywne efekty, że nie będzie starał się o kolejną transzę pomocy publicznej.

 2. ely
  | ID: 02d47af2 | #2

  Anonim oficjalny medialny komunikat brzmi,że PLL „LOT” nie będzie starał się o kolejną transzę pomocy publicznej do końca czerwca 2013 r.Komunikat nie wyklucza starań od 01.07.2014 r. !!!!
  Skoro tak dobrze się ma PLL „LOT” to dlaczego nie dopuścili posłów opozycji zgodnie z ich poselskimi uprawnieniami do przejrzenia zapisów w księgach rachunkowych spółki PLL „LOT” ? Dlaczego tyle jest cudów medialnych w okresie rządów PO tylko ksiąg rachunkowych tych cudów przeglądać nie mozna, ani kontrolować , dlaczego ??? Każdy powinien odpowiedzieć sobie sam !!!

 3. | ID: ea7c0fd7 | #3

  Ogromne dzięki za podzielenie się doskonałą stroną.

 4. Anonim
  | ID: 4bf889cf | #4
Komentarze są zamknięte