PGP płaci podatki w Polsce. Niemal 100 mln zł podatków do budżetu

Niezależna Gazeta Obywatelska7

Wycofany znak pocztowy Byk 20 grKomentuje Leszek Żebrowski, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Pocztowej S.A: W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi twierdzeniami, jakoby Polska Grupa Pocztowa S.A. z siedzibą w Warszawie (PGP) miała zapłacić podatki od umowy z sądownictwem i prokuraturą na Cyprze, a nie w Polsce wyjaśniamy, że:

 1. PGP jest spółką polską, zarejestrowaną w Polsce, posiadającą siedzibę w Polsce, prowadzącą działalność w Polsce i płacącą podatki w Polsce.
 2. PGP działa w oparciu o polskie przepisy prawa, polskie prawo pocztowe, polski kodeks spółek handlowych i polskie prawo podatkowe.
 3. Wszystkie podatki z tytułu obsługi kontraktu dla sądów i prokuratur zostaną zapłacone przez PGP w Polsce i zasilą polski Skarb Państwa, dotyczy to zwłaszcza podatku dochodowego (CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT).
 4. Usługi pocztowe świadczone przez PGP, w przeciwieństwie do powszechnych usług pocztowych Poczty Polskiej S.A., nie są zwolnione z podatku VAT i są opodatkowane stawką 23%. Oznacza to, że tylko z tytułu VAT zostanie naliczone 93,5 mln zł podatku (wartość kontraktu wynosi 500 mln zł brutto). W przypadku, gdyby usługi powszechne dla sądów i prokuratur świadczyła Poczta Polska S.A. taka kwota VAT nie zostałaby naliczona, gdyż Poczta Polska S.A. korzysta z przywileju podatkowego jakim jest zwolnienie z VAT. Oznacza to, że Skarb Państwa na usługach PGP oszczędzi 84,5 mln zł (o tyle tańsza była cena brutto PGP) i dodatkowo uzyska podatek VAT w kwocie 93,5 mln zł.
 5. Niezależnie od powyższego PGP zapłaci w Polsce podatek CIT w wysokości 19% zysku PGP

Więcej informacji na: http://www.pgpsa.pl

 1. Irena
  | ID: 78961a57 | #1

  Poczta to była skostniała firma.Czesto uszkodzone listy,przesyłki,opózniona dostawa.Zobaczymy, jak sprawdzi sie ta nowa Grupa.Za pół roku ocenimy. Za wyjasnienia jw,artykule dziekuje.

 2. Eleonora
  | ID: 0c6cb073 | #2

  Nie wyczytałam:

  Gdzie jest zarejestrowana firma o zmyślnie polskiej nazwie Badenhop Holding Limited ?
  I jakie występują zależności pomiędzy PGP a tą firmą?

  W jaki sposób będzie chroniona tajemnica korespondencji w kioskach “Ruchu”?
  I co na to Inspektor Ochrony Danych Osobowych?
  Jaki status będzie posiadała kioskarka?

  Kto poniesie konsekwencje utraty korespondencji?
  Adresat?

  Dajmy na to jego kiosk zostanie okradziony i zginie sądowa korespondencja, od której dostarczenia biegną ważne terminy (np.: na złożenie odwołania od wyroku). Placówki pocztowe wbrew pozorom mają bardzo dobre zabezpieczenia i niezwykle trudno się do nich włamać. Jakie zabezpieczenia posiada kiosk “Ruchu”?

  „22 listopada Centrum Zakupów dla Sądownictwa wybrało ofertę PGP jako najkorzystniejszą. Jednym z podstawowych warunków przetargu było posiadanie placówki pocztowej w każdej gminie. PGP sama nie była w stanie spełnić tego warunku. Dlatego podpisała porozumienie o współpracy z InPostem. Dzięki temu stworzona naprędce sieć obejmuje ponad 7 tys. placówek. To jednak nie zmniejszyło wątpliwości Poczty, która oprotestowała decyzję w tej sprawie.

  Większość placówek, bo 5 tys., to punkty kiosków Ruchu (InPost ma z nimi umowę partnerską). Reszta to oddziały regionalne i 180 placówek agencyjnych PGP oraz placówki własne i partnerskie InPostu.

  Pan Żebrowski sam przyznaje:
  -Jak to będzie działać? Nie wiadomo. – Początki nie będą łatwe, ale musimy sobie poradzić – mówi Leszek Żebrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Pocztowej.

  Równie dobrze możemy utyskiwać:
  po co nam utrzymywać państwo z wojskiem, policją czy szkolnictwem?
  Oni również nie przynoszą wymiernych dochodów.

  http://www.pgpsa.pl/o-firmie/zpnop/status/
  http://www.pgpsa.eu/Articles/view/1155

  …tak wyglada
  „międzynarodowa działalność doradcza w zakresie procesów restrukturyzacji oraz wdrażania usług finansowych w instytucjach pocztowych”

 3. Irena
  | ID: 94765cf9 | #3

  @ Pani Eleonora. Witam.Wypunktowała Pani to co jest bardzo istotne. Wskazane liniki rozszerzają zakres informacji z zyciorysu.prezesa. Ale,czy mozna mu ufać? Onego czasu poddawałam w wątpliwość o działaniu PP w sektorze usług.
  Mazowiecki Urząd Skarbowy potwierdził mi,ze 9 milionów przesyłek w kazdej był bon 20zł na zakupy zostal rozpatrzony pozytywnie a poczta za darmo roznosiła te listy.A… za swiadczone usługi nie pobrała oplaty,i /jeden znaczek wówczas kosztował 3 zł za list A5/ zadnej pieczatki o tresci np.zwolnione z opłaty pocztowej itp na listach nie było. Narazono poczte ,na zmniejszenie przychodu o 27milionówzł… a podatek do budzetu państwa tez nie wpłynał./ok.20% z wartosci usługi…..,Mało tego …to i IKEA zamiast przychodu 180mln zł wsadziła… jako reklame do swoich kosztów i tez podatku nie zapłaciła. Wiec skad budzet naszego nieszczęsnego kraju ma miec fundusze na zaspokojenie potrzeb oświatowych,dla dzieci,dla starszych spracowanych Polaków??Pan Zebrowski trochę „wybiela” faktyczny stan. pozdrawiam

 4. Anonim
  | ID: 8e58ff4f | #4

  @Irena

  Czyli dokładnie tak jak każdy przedsiębiorca robi, każdy szuka możliwości znalezienia kosztów uzyskania przychodów. Są nimi m.in. Inwestycje, zakup reklam, zakup materiałów biurowych itp.

  Kłaniają sie podstawy ekonomii i funkcjonowania działalności gospodarczej.

 5. Irena
  | ID: 94765cf9 | #5

  @Anonim. W ten sposób poczta stala sie nie wydolna,bo wykonywała bezpłatnie wzglednie o minimalnej stawce usługi i o to chodziło partii milości,aby co polskie -zniszczyć. Regulaminy poczty ustalał prezes zarządzeniem i niekt mnie nie przekona,ze robił to pod dyktando kolesiów. miłej nocki

 6. | ID: 9dd436ce | #6

  A pan prezes PGP był łaskaw poprosić (konkurencyjną czy nie?) Pocztę Polską o możliwość udostępnienia ich punktów na działalność PGP
  kpina w biały dzień!
  prokurator się kłania jak nic.
  przetarg wygrywa firemka, która nie gwarantuje wykonania usługi :)))
  Kiosków zabrakło czy co?!?

  panie Żebrowski…..panie Żebrowski…..

 7. Irena
  | ID: dac630b6 | #7

  Analizując na nin.stronce @ NGO artykuły i komentarze dot.wygranego przetargu na dostarczanie listów ze sadów i prokuratur, przez nieznanego,niesprawdzonego operatora, bez pełnego zaplecza, utwierdza mnie w przekonaniu,ze to przekret na miare Amber Gold.
  Tutaj moga byc stosowane kary -grzywny ,za niestawienie sie na rozprawe ,chociaz strona postepowania Wezwania do Sadu nie otrzymała.W kiosku Ruchu tez brak zabezpieczeń dokumentów,kiosk mozna przewrócic,podpalić.Zapewne Grupa Pocztowa w celu zabezpieczenia kiosków Ruchu ustawi obok nich klatki z tygrysem,lwem. po prostu przeniesie cześć ZOO.Post @ pani Eleonora -słuszny w swej tresci.

Komentarze są zamknięte