Najbliższe wydarzenia w Diecezji Opolskiej

Autor Obywatelski1

katedraDzień Judaizmu w Opolu.
W czwartek 16 stycznia br. będziemy obchodzić XVII Dzień Judaizmu w Kościele w Polsce. Tegoroczne obchody w Opolu uświetni Tanya Segal – pierwsza, stale pracująca w Polsce Kobieta – Rabin. W latach 2007-2008 Rabin pomocnicza Beit Warszawa, od stycznia 2009 Rabin Beit Kraków. W ramach planowanego panelu wygłosi wykład: „Rola kobiet w Judaizmie”. Poza tym Pani Halina Łabędzka przedstawi symbolikę nagrobków kobiecych na przykładzie badań na żydowskim cmentarzu w Opolu. Całość dopełni muzycznie Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego, pod dyr. ks. Joachima Waloszka. Spotkanie będzie miało miejsce w Auli Błękitnej UO (Pl. Kopernika 11a) – 16 stycznia 2014 roku (czwartek), od godz. 17.00.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W dniach 18-25.01.2014 r. będziemy po raz kolejny obchodzić Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem jest pytanie z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian: „Czyż Chrystus jest podzielony?”. W diecezji opolskiej z tej okazji przygotowano cały szereg nabożeństw i spotkań poświęconych sprawie jedności chrześcijan. Szczegółowy program spotkań na stronie diecezjalnej www.diecezja.opole.pl

Biuletyn Duszpasterstwa Liturgicznej Służby Ołtarza
„Nasza Służba”. Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza przygotowało kolejny numer biuletynu dla ministrantów „Nasza Służba” jako przypomnienie o ważnych aktualnych kwestiach związanych z duszpasterstwem LSO w naszej diecezji.

Spotkania Bractwa św. Józefa.
Spotkania modlitewno-formacyjne dla członków Bractwa św. Józefa odbędą się w następujących terminach: 22 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Jełowej (rejon Jełowa); 24 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Krapkowicach-Otmęcie w parafii pw. Ducha Św. (rejon Krapkowice-Gogolin); 25 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Głogówku (rejon Głogówek); 31 stycznia 2014 r. o godz. 18.00 w Opolu-Szczepanowicach (rejon Opole); 1 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w parafii pw. NSPJ Raciborzu (rejon Racibórz); 7 lutego 2014 r. o godz. 18.00 we Wrzoskach (rejon Wrzoski); 8 lutego 2014 r. o godz. 18.00 w Jemielnicy (rejon Jemielnica-Strzelce Opolskie).

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.
27 stycznia 2014 r. odbędzie się 9. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, koordynowany m.in. przez Fundację Shalom z Warszawy. Fundacja ta zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Płomień Pamięci”, która polega na zapaleniu świec w oknach domów na znak solidarności z tymi, którzy zginęli.

Przegląd kolędników misyjnych.
Parafialną akcję Kolędników Misyjnych wieńczy rokrocznie Diecezjalny Przegląd Kolędników Misyjnych, który odbędzie się w sobotę 8 lutego 2014 r. o godz. 10.30 w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu. Zgłoszenia przyjmujemy w Wydziale Duszpasterskim Kurii Diecezjalnej w Opolu do dnia 31 stycznia 2014 r.

Inicjatywy diecezjalne związane z Rokiem Rodziny:

Kawiarenka Dialogowa w Winowie.
Rodziny zaangażowane w Dzieło Szensztackie wraz z Siostrami Szensztackimi organizują w Winowie Kawiarenkę Dialogową dla Małżonków „W poniedziałek wieczorem”, która jest pomyślana również jako dar na 100-lecie Ruchu Szensztackiego, ale zarazem jako dar dla diecezji z okazji Roku Rodziny. Kawiarenka Dialogowa dedykowana jest wszystkim małżonkom bez względu na staż lub poziom formacji, w szczególności tym, którzy nie pamiętają już, czym jest randka, bądź z gorzką ironią przyznają, że ich randki przybierają postać zakupów w hipermarketach. Kawiarenka ma być też pomocą we wdrożeniu w życie regularnych rozmów małżeńskich na tematy związane z małżeństwem.

Koncerty chóru seminaryjnego.
Wspólnota Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu, wzorem ubiegłych lat, zaprasza na koncerty kolęd w wykonaniu Seminaryjnego Chóru pod dyrekcją ks. dr hab. Grzegorza Poźniaka. Koncerty odbędą się w kolejne niedziele; 19 stycznia 2014, Osowiec-Węgry, kościół pw. św. Józefa Robotnika, g. 15.00; 26 stycznia, Strzelce Opolskie, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, g. 16.00. W sposób szczególny zapraszamy na ostatni koncert kolęd, który odbędzie się w niedzielę 2 lutego w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. Koncertami wspólnota seminaryjna pragnie wyrazić swoją wdzięczność za wszelką życzliwość okazaną seminarium.

Hanna Honisz
Asystentka Biura Prasowego Diecezji Opolskiej

 1. Eleonora
  | ID: 49931b39 | #1

  Dzień Judaizmu w Opolu.

  No trzeba tam być!
  Po pierwsze, że pani Tanja Segal jest pierwszą kobietą- rabinką.
  Wpierw pomocniczą w stowarzyszeniu Beit- Warszawa, które to jest członkiem Światowej Unii dla Judaizmu Postępowego.

  W postepowym Beit- Warszawa w 2010 roku gościli m. in. polscy i włoscy masoni z Wielkiego Wschodu Polski oraz Wielkiej Loży Włoch.
  Profesor Luigi Pruneti wygłosił wykład poświęcony zależności między masonerią a judaizmem.

  Z pewnością pani Tanja coś opowie o tym wyjątkowym wydarzeniu i powiązaniach jakie zachodzą pomiędzy masonerią, a judaizmem.
  Bo o powiązaniach pomiędzy judaizmem, a Kościołem Katolickim zapewne nam opowie Czcigodny Ksiądz Biskup Ordynariusz….

  Obecnie prowadzony przez panią rabin Segal Beit Kraków organizuje regularne, cotygodniowe obchody szabatów i świąt żydowskich. Odbywają się też Hawdale i Szachrity. Członkowie społeczności przygotowują też wspólnie reformowany Sidur hebrajsko-polsko-angielski, zawierający tłumaczenia, transliteracje oraz ilustracje wykonane przez członków Beit Kraków. Istnieje też możliwość konwersji na judaizm, pod opieką rabin Tanyi Segal

  Czcigodni kapłani tyle mówi się o ” powrocie do korzeni” to może raz się odważycie i skorzystacie z oferty i opieki pani rabin?!
  Kto wie?
  Może i my pójdziemy za wami….?!
  I nie będziemy mieli Dnia Judaizmu a Religię całą.
  Zamiast czytania Nowego Testamentu będziemy zaczytywać się w Toledot Jeszu….

  Na pożegnanie Dnia Judaizmu wysłuchamy śpiewów gregoriańskich w wykonaniu naszych kleryków
  na wzór:

  http://www.youtube.com/watch?v=zguzXfCN1dY

  Tylko nie zapomnijcie wdziać chałatów, zamiast sutanny oczywista :)

Komentarze są zamknięte