Orszak Trzech Króli 6 stycznia 2014 roku przejdzie po raz drugi w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska1

orszakTrzechKroliOrszak Trzech Króli przejdzie tradycyjnie w Święto Objawienia Pańskiego ulicami Opola, a także ponad 180 innych miejscowości w Polsce. Orszak odbędzie się również poza granicami kraju, m.in. na Ukrainie, we Włoszech, Niemczech i w Wielkiej Brytanii, a nawet na innych kontynentach – w Afryce i w Ameryce Północnej.

6 stycznia 2014 Orszak będzie obecny już po raz kolejny na ulicach największych polskich miast m.in. Gdańska, Rzeszowa, Poznania, Krakowa, Szczecina, Wrocławia, Opola, Lublina,  Białegostoku czy Zakopanego. Orszak Trzech Króli poza granicami kraju przejdzie m.in. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Ukrainie, w Afryce i Ameryce Północnej. Po raz pierwszy Orszak połączy też granicę polsko-niemiecką. Przejdzie bowiem z przygranicznego miasta Goerlitz przez most na ulice Zgorzelca. Motto scenariusza kolejnej edycji Orszaku Trzech Króli to słowa: Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda i Piękno, inspirowane jednym z kazań bożonarodzeniowych Papieża Jana Pawła II.

W Opolu w poniedziałek 6 stycznia 2014 r. Orszak wyruszy po raz drugi. Zaczynamy o godz. 14.00. Początek na skrzyżowaniu ulic Damrota i Krakowskiej. Przejdziemy w kierunku Rynku przez Plac Wolności. Na zakończenie orszaku około godz. 15.00 na scenie obok Ratusza koncert TGD (Trzecia Godzina Dnia).

Każdy z uczestników otrzyma koronę, naklejkę oraz śpiewnik.

orszakTrzechKroliGłówne role i zadania w tegorocznym Orszaku Trzech Króli zostały podzielone – zajmują się tym aktorzy Młodzieżowego Domu Kultury. 6 stycznia 2014 r. ulicami Opola, w Orszaku Trzech Króli: Króla Kacpra, Melchiora oraz Baltazara przejdą uczniowie opolskich szkół (Publiczne Przedszkole nr 18, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 10, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28, Publiczne Gimnazjum nr 8).

Organizatorami orszaku są: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu, Urząd Miasta Opole, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu i parafia św. Józefa w Szczepanowicach.

Wspomagają nas w organizacji tego wielkiego wydarzenia: opolska policja i straż miejska, Polski Czerwony Krzyż, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, harcerze ZHP i ZHR, 10 Opolska Brygada Logistyczna, Dzieci Maryi naszej diecezji.

Orszak Trzech Króli stanowi jak co roku bezpośrednie nawiązanie do tradycji wystawiania jasełek ulicznych. Orszak prowadzą jadący na koniach Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową, promującą aktywne przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu Święta Objawienia Pańskiego.

W roku 2014 Orszak będzie zachęcał hasłem „Kolędujmy!” również do wspólnego, radosnego śpiewania kolęd, ale także do odkrywania bogatej tradycji związanej z kolędowaniem, na którą składają się m.in. obchodzenie domów z gwiazdą i turoniem, wystawianie jasełek, widowisk herodowych, budowa szopek.

Oficjalna strona Opolskiego Orszaku: www.orszak.org/opole

tk

 1. Eleonora
  | ID: 9f65e189 | #1

  Kościół w Polsce jakby zatrzymał się na
  – tańcach i orszakach
  a nauczanie narodu to gdzie?
  Hartman ma to robić?
  Dlaczego kiedy biskupom udało się napisać pierwszy od wielu lat konkretny List pasterski, to księża wikarzy kwitują to kilkoma słowami:

  W niedzielę w naszej parafii mieliśmy uroczyste odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, uznaliśmy więc, że treść listu nie przystaje do tego. Dlatego postanowiliśmy, że wygłosimy własne kazanie dla rodzin – tłumaczy ksiądz Rafał Siekierka z parafii bł. Czesława w Opolu. – Osobiście uważam też, że ludzie są już chyba nieco zmęczeni tą tematyką i w okresie świątecznym lepszy skutek duszpasterski przyniesie kazanie dotyczące rodziny – dodaje.

  Cały tekst: http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,15204029,Opolski_Kosciol_o_gender_mowi_lagodniej__To_bunt_.html#TRrelSST#ixzz2pGba1Y6

  Czcigodni księża wikarzy, mam nadzieję, że za rok zaprosicie wybitnego kapłana- jezuitę, a przy okazji świetnego tancerza
  Po co czytać świńskie bzdety, skoro można potańcować?

  http://gloria.tv/?media=26720

Komentarze są zamknięte