Wikipedia podstawą do umorzenia śledztwa dotyczącego „afery dębowej”

Niezależna Gazeta Obywatelska6

Lewin_wycięte dęby2Sprawa ponownego umorzenia śledztwa w sprawie tzw. „afery dębowej” prowadzona przez sierżanta sztabowego Tomasza Matkowskiego z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu, a podpisana bezkrytycznie przez prokurator z Prokuratury Rejonowej w Brzegu, obnażyła poziom polskiego wymiaru sprawiedliwości. Prokurator, mimo wyroku sądu, nie przeanalizowała akt sprawy i nawet nie zadała sobie trudu sformułowania własnego pisma w tej sprawie, podpisując  jedynie to, co napisał policjant – kolega burmistrza Artura Kotary z PSL, z którym razem zasiada w Towarzystwie Przyjaciół Lewina.
Treść umorzenia „afery dębowej” świadczy o kompletnym braku znajomości prawa przez funkcjonariusza publicznego. Matkowski zamiast sięgnąć do ustawy i do przepisów prawa, w tym m.in. do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Lewina Brzeskiego, skopiował definicję parku miejskiego , czyli encyklopedii dostępnej w Internecie i na tej podstawie stwierdził, że park nie jest parkiem. Aż się boję myśleć, skąd Matkowski wziął pomysł, że to mieszkańcy Lewina Brzeskiego są winni tego, że park nie znalazł się w Gminnej Ewidencji Zabytków… Powtórne umorzenie śledztwa w tej sprawie nie jest dla nas czymś zaskakującym. Nie mieliśmy złudzeń, że wymiar tzw. sprawiedliwości pochyli się należycie nad sprawą i doprowadzi do skazania winnych.

Drugie umorzenie tej sprawy powoduje, że Stowarzyszenie „Stop Korupcji” samo musi sformułować akt oskarżenia przeciw burmistrzowi Lewina Brzeskiego, wynajmując do tego celu adwokata i uiszczając opłatę sądową. Broni nie składamy, jednak musimy oszacować naszą zdolność finansową, by pójść do sądu i zastanowić się, czy ma to w ogóle sens. Na pewno jednak napiszemy do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta o objęcie nadzorem Prokuratury Rejonowej w Brzegu, zawiadomimy o sprawie NIK, a także wszelkie działające w Polsce i w Unii Europejskiej organizacje zaangażowane w ochronę przyrody. Nigdy nie pogodzimy się z bezmyślnym niszczeniem przyrody!

Tomasz Kwiatek
prezes Stowarzyszenia „Stop Korupcji”

Więcej o „aferze dębowej” w papierowym wydaniu NGO nr 11 (XII 2013)

 1. Irena
  | ID: a87a4007 | #1

  Nie ma możliwości zaskarżenia,takie jest kiepskie prawo Ale,ciekawe,jak to jest w prawie unijnym……Prokurator umie czytać i z Wikipedii skorzystał,…..co spodobało sie sadowi…
  .Kółko sie zamknęło. Wniesienie oskarzenia przez Stowarzyszenie pociąga za sobą olbrzymie koszty,bo to i opłata od wartości sporu ok.5%….no i prawnik,adwokat do obrony,bez którego procesu nie rozpoczynać…..”Towarzystwo” z policjantami,….moze spokojnie spać..

 2. z Niemodlina
  | ID: c835c246 | #2

  Chcesz być bezkarny ??? Wstąp do Platformy Obywatelskiej!

  Senator Krzysztof Piesiewicz ( PO ) – niewinny. Na nagraniu wciąga nosem narkotyk, sąd temu nie dał wiary, uwierzył Piesiewiczowi,że……w ten sPOsób zażywa lekarstwa!! :)

  Prezydent Sopotu Jacek Karnowski ( PO )- niewinny. Na nagraniu żąda za wydanie pozytywnej decyzji budowlanej od jednego z przedsiębiorców – mieszkania dla siebie i swojej matki. Sąd stwierdził,że w nagraniu….”nie ma waloru autentyczności” :)

  Beata Sawicka ( PO ) – niewinna. Na nagraniu mówi „K…. mać, tyle mam układów teraz wypracowanych i to wszystko w łeb weźmie, bo nie problem byłby, gdybyśmy my wzięli władzę.”
  „Może będą wybory za dwa miesiące, może będą za pół roku, może za trzy tygodnie. Stąd wiesz, ja muszę być przygotowana na każdy wariant. W politykę się nie musicie mieszać, tylko kasę dajcie.”

  Sąd uznał,że CBA…..zebrało dowody przeciw Sawickiej w sposób nielegalny!!!
  :)

  To oczywiście tylko te najbardziej znane przykłady, a to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej.

  BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ!! :)

 3. Irena
  | ID: a87a4007 | #3

  @ z Niemodlina. Witaj. „By zyło się lepiej” – Ale Komu.??? Trafnie ,jak zawsze sprecyzowałeś. Pozdrawiam.

 4. ely
  | ID: b2fc57e1 | #4

  Kilka lat temu za pozbieranie chrustu na opał 2 staruszków, bo nie mieli pieniedzy na jego zakup zostało przez sąd skazanych. A tu afery z platformianymi celebrytami i wszyscy niewinni , nieskazitelni wg sądów, co najwyżej mogą odpowiadać moralnie, ale w Sejmie większość PO oczyści ich sumienia. Ludzie, którzy bardziej nadaja sie na wybieg dla modeli bo efekty ich rządów a bardziej nierządów dotyka milionów Polaków. Od 6 lat w Polsce liczy sie prywata, a kraj i naród coraz bardziej sie pogrąża w długach i biedzie.Idziemy prostą drogą na dno moralne i ekonomiczne ,gospodarcze.

 5. nowy
  | ID: 172d3737 | #5

  Za zbieranie chrustu to grozi najwyżej mandat to raz.

  Jeśli wpłata 300,- zł. i koszt 1000 – 2000 zł. na adwokata to dużo, to może wesprze Was poseł Jaki?

 6. Sprawiedliwy
  | ID: 9eead2d3 | #6

  @z Niemodlina wiele Twoich opinii jest mi bliskich (szczególnie na forum nto), ale Twoje generalizowanie jest akurat w Tym miejscu … nie na miejscu. Pozwól zacytuję „Chcesz być bezkarny ??? Wstąp do Platformy Obywatelskiej!” W tym przypadku jest inaczej Burmistrz Kotara – „ten zły” reprezentuje PSL a radny Juszczak „ten dobry” … Tu znowu cytat ze strony pkw.gov.pl ” Juszczak Ludwik Leonard – lat 62 Lewin Brzeski KOMITET WYBORCZY PLATFORMA OBYWATELSKA RP” reprezentuje znienawidzoną przez Ciebie PO. To zdecyduj się po której stronie jesteś? Mało tego cała ta strona i wydanie papierowe p. Kwiatka jest opanowane przez teksty pana radnego Juszczaka, równolegle kontrkandydata w wyborach pana Kotary (z którym przegrał wyborach, więc ma za co atakować burmistrza!!!) A kim jest? był ? radny Juszczak. Dlaczego wiemy, tylko o chwalebnych 16 latach wójtowania w Dąbrowie, a to że był również za komuny Naczelnikiem tej gminy to już nikt nie wspomina? Że trafił tam z Urzędu Wojewódzkiego (tam bez członkostwa w PZPR nikogo nie zatrudniano!!!). Panie ” z Niemodlina” może dowiedz się więcej o tym komu sprzyjasz, kogo słuchasz, komu wierzysz?

Komentarze są zamknięte