Z akt „Stop Korupcji”

Niezależna Gazeta Obywatelska1

logo_Stop_KorupcjiLekka ręka do wydawania publicznych pieniędzy. Samorząd Lewina Brzeskiego odzyskał od państwa 763 680 zł nadpłaconego w ubiegłych latach podatku VAT za zadanie związane z budową kanalizacji sanitarnej we wsiach Kantorowice, Buszyce, Nowa Wieś Mała, Leśniczówka wraz z tranzytem do oczyszczalni. Procedurą odzyskania pieniędzy od fiskusa na zlecenie burmistrza w trybie zamówienia z wolnej ręki zajmowała się firma prawnicza. Wystawiony gminie rachunek i wypłacone na podstawie umowy pieniądze są astronomiczne! Jest to kwota 284 759 zł. Dlaczego nie pozostała w budżecie gminy?

Stop policjantom w samorządach!
stop dla policjantow1„Afera dębowa” w Lewinie i zamieszani w nią policjanci skłonili nas do wystosowania pisma do Ministra Spraw Wewnętrznych na temat zaangażowania policjantów w organach samorządowych. „Informujemy, iż obecnie w stosunku służbowym w Policji pozostaje łącznie 279 funkcjonariuszy, którzy pełnią funkcje w radzie gminy i miasta” – czytamy w odpowiedzi. MSW dodaje, że gdyby zaistniał konflikt interesów między pełnieniem służby a wykonywaniem mandatu radnego można skorzystać z instytucji przewidzianej w art. 41 ustawy o Policji. Mowa jest o tym, że zwolnić ze służby można w związku z „powołaniem do innej służby państwowej, a także objęciem funkcji z wyboru w organach samorządu terytorialnego lub stowarzyszeniach”. Przypomnijmy, że sprawę „afery dębowej” w Lewinie Brzeskim badał policjant pochodzący z tego miasta. Przewodniczącym Rady Miejskiej jest również policjant Waldemar Włodek (43 lata). Obaj panowie razem z burmistrzem Arturem Kotarą z PSL zasiadają we władzach Towarzystwa Przyjaciół Lewina (wyciąg z KRS).

Ile na media łożą gminy powiatu brzeskiego?
Wysłaliśmy do gmin z powiatu brzeskiego zapytanie, ile wydają na reklamę w mediach. Najrzetelniej informację podała gmina Olszanka, która w latach 2012-2013 przeznaczyła 28 800 zł brutto na promocję i reklamę tylko w „Panoramie Powiatu”. Gmina Brzeg na reklamę w „Panoramie Powiatu” przeznaczyła w tym samym czasie 60 000 zł, a w innych mediach 15 347 zł. Gmina Lewin Brzeski nie przesłała nam w terminie odpowiedzi, więc sprawę przekażemy do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Do ciekawej sprawy utrzymywania przez gminy regionalnych gazet jeszcze wrócimy.

Oprac. LJ i TK

Artykuł pochodzi z wydania listopadowego NGO nr 10 (XI 2013)

  1. Irena
    | ID: a4e6d1fc | #1

    Ciekawe dane.Dobrze wiedzieć, ze służby policyjne” pilnują porządku” w radach miejskich.A z jakim skutkiem,to „Stop Korupcji „uwidacznia. Dobrze,ze jesteście.Tak trzymać.

Komentarze są zamknięte