Marsz Niepodległości rozwiązano zaraz po incydencie pod Ambasadą Rosji [relacja na żywo]

Niezależna Gazeta Obywatelska18

Marsz 2013_KP

Około 1.00 w nocy {12.11} w Dobrodzieniu (woj. opolskie) zatrzymano autokar wracających z Marszu Niepodległości mieszkańców Opola. – Robiono wszystkim zdjęcia i każdy musiał się wylegitymować. Zajęło to funkcjonariuszom około godziny – relacjonuje Karina Piechota, która po raz pierwszy pojechała na Marsz Niepodległości do Warszawy.

20.30 – Było nieciekawie pod Ambasadą Rosyjską, było trochę chuliganów, którzy zaczęli rzucać w kierunku ambasady race etc. Oczywiście Gazeta Wyborcza przesadza w tym co pisze na ten temat. W sumie policja aresztowała 24 osoby” – mówi Krzysztof Marcinkiewicz, będący w centrum wydarzeń jako członek Straży Marszu Niepodległości. Jutro na NGO jego relacja na ten temat. Autokar z opolanami już wyjechał z Warszawy. Wszyscy są  w komplecie – cali i zadowoleni.

20.05 – „Na Agrykoli było więcej ludzi niż w zeszłym roku. Szef Jobbiku Bona Gabor zapowiedział Winnickiego jako niekwestionowanego lider RN. Była zapowiedź powrotu do polityki Międzymorza, przez Węgry aż po Chorwację” – przekazuje wrażenia na gorąco Tomasz Greniuch

19.50 – Opolanie są już przy autokarze. Czekają na wszystkich pasażerów autokaru i wyruszają do Opola. Udało nam się w końcu skontaktować z Krzysztofem Marcinkiewiczem, który brał udział w incydencie pod Ambasadą Rosyjską i jako członek Straży Marszu próbował uratować sytuację. Relacja z tego wydarzenia jutro tylko na NGO. Własną relację napisze jutro również Tomasz Greniuch, który wraca do Opola pociągiem.

19.15 – Przemawiał przedstawiciel Jobbik mówił, że trzeba pracować dla kraju, dla Ojczyzny, aby potem nie wstydzić się przed dziećmi. Aktualnie Robert Winnicki przemawia do zgromadzonych. – „Na Agrykoli było super. Przemówienia były poruszające, dużo mówiono o Polsce katolickiej i wartościach katolickich. Moim zdaniem najlepiej wypadł Robert Winnicki” – twierdzi Karina Piechota.

18.55 – zdaniem niektórych mediów udział w Marszu Niepodległości wzięło ponad 50 tys osób. Póki co organizatorzy nie podają oficjalnych danych.

18.50 –  Krzysztof Bosak, były poseł LPR i b. szef MW przemawia na Agrykoli.

18.40 – na Agrykoli trwają przemówienia organizatorów Marszu Niepodległości. Niedługo opolanie zbierają się do wyjazdu do domu. Mówili już Palasz z Młodzieży Wszechpolskiej, aktualny szef tego ruchu.

18.21 – TVN wycofuje się z wersji, że to uczestnicy Marszu podpalili squat Antify przy ul. Skorupki. Jakaś Renat Kim (Who?), recenzuje wystąpienie Kaczyńskiego w Krakowie, a polskie MSZ wyraża ubolewanie z powodu incydentu pod Ambasadą Rosji.

18.18 – Karina Piechota jest już na Agrykoli. – „Jest w miarę spokojnie, ale były momenty, kiedy nie wiedzieliśmy co się dzieje. Zaraz po przemówieniach zbieramy się do autokaru i wyruszamy do Opola. Oczywiście musimy najpierw wszystkich pozbierać” – informuje dziennikarka NGO.

18.05 – Robert Winnicki, jeden z liderów RN jest już na Agrykoli i twierdzi, że za 20 min. rozpoczną się przemówienia, gdyż organizatorzy czekają na pozostałych  uczestników  Marszu. Zapytany przez NGO o komentarz do przekazu jaki płynie z mediów głównego nurtu, twierdzi, że już się do tego przyzwyczaił i że to co robią lewicowe media go nie dziwi.

18.00 – TVN zaczął już kampanię zmierzającą do nałożenia zakazu organizowania w przyszłości Marszu Niepodległości.

17.53 – Prof. Czapiński w TVN się kompromituje, mówi o nienawiści narodowców do wszystkich, „nawet wyrywają drzewka” – mówi, a 55 drzew wyciętych w świetle prawa pod „Orlika” przez szefa lokalnego PSL, to jest szczególny wyraz  miłości do przyrody w Lewinie Brzeskim! Przekaz jaki płynie z mediów tego co się dzieje w Warszawie jest fatalny. Profesor zestawia obrazy dwóch marszy – Marszu Niepodległości i tzw. prezydenckiego i kreśli czarny obraz polskich narodowców – agresorów i nienawistników, o których mówi: „nawet niektórzy z nich wdrapali się na studia”.

17.52 – Tomasz Greniuch jest już na Agrykoli, czeka na wystąpienia.

17.42- „RMarsz Niepodległosci w TVNaz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę” – słychać na ul. Belwederskiej. Artur Zawisza w rozmowie z TVN grozi wyciągnięciem konsekwencji wobec tych, którzy rozwiązali Marsz.

17.33 – Marcin ze Straży Marszu twierdzi, że nie jest już w straży i wszyscy idą na własną rękę. Idzie bokiem w stronę Agrykoli. Czuje się bezpiecznie.

17.30 – Policja wygłasza komunikaty i użyciu środków przymusu bezpośredniego w postaci pałek, środków chemicznych i gumowych kulek. Policja wzywa o opuszczenie Marszu, który jest nielegalny. Marsz idzie dalej.

17.26 – Karina Piechota jest na ul. Belwederskiej i razem z opolanami idzie dalej. Twierdzi, że kilka osób się odłączyło od marszu, ale główny trzon Marszu idzie dalej. Uczestnicy twierdzą, że mają własne prawa, że obowiązuje Konstytucja.

17.23 – Tomasz Greniuch stoi pod Ambasadą Rosyjską i twierdzi, że Marsz idzie dalej normalnie. Informuje nas, że płonie budka strażnicza Ambasady Federacji Rosyjskiej i że skandal dyplomatyczny będzie murowany.

17.15 – Karina Piechota nie wie co się dzieje i stara się kierować naszych opolan na Agrykolę. Marsz, choć nielegalny idzie dalej.

17.13 – straciliśmy połączenie z naszymi dziennikarzami w Warszawie.

17.12 – dochodzi do incydentów na ul. Belwederskiej.

17.10 – Tomasz Greniuch nie słyszy komunikatów nadawanych przez  głośniki, gdyż jest zbyt głośno.

17. 07 – Ratusz w Warszawie rozwiązał Marsz. Zaskoczony Krzysztof Bosak dowiedział się o tym z TVN i stwierdził, że to „Zła decyzja”.

16.59 – płonie Ambasada Rosyjska relacjonuje Tomasz Greniuch. Ludzie zaczęli rzucać petardami i zapaliły się drzewa. Uczestnicy Marszu krzyczą, że to za Katyń.

16: 45 – Coś słychać było w bocznej uliczce, ale my tu w połowie Marszu mamy spokój, idziemy za wozem z nagłośnieniem – mówi Marcin z Głubczyc, który tylko słyszał od nas o tym co pokazuje TVN i jest zdumiony przekazem w mediach tego co się dzieje w Warszawie.

16.38 – słychać „Hymn Polski”. Tomasz Greniuch zamiast relacjonować to co się dzieje, krzyczy: „Cześć i Chwała Bohaterom” i śpiewa „Mazurka Dąbrowskiego”. O incydencie na ul. Skorupki nic nie wie.

16.31 – nasi dziennikarze nie czują się niebezpiecznie. W Warszawie, podczas Marszu jest spokojnie. O tym, że jest „niespokojnie” dowiadują się z telefonów od bliskich, którzy oglądają TVN 24.

Marsz Niepodległości 2013 ruszył16.27 – Marsz idzie dalej. Słychać okrzyki „na prawo”. W pewnym momencie w bocznej ul. Skorupki doszło do incydentu. Na tej ulicy mieści się siedziba lewackiej Antify. Interweniowała Policja, spłonęły dwa auta. Nasi opolanie idą przez Pl. Konstytucji w górę na Pl. na Rozdrożu. Marsz idzie zgodnie z planem. Słychać petardy.

15.50 – Ruszył! Marsz Niepodległości

15.15 – „Nie wiem ile jest ludzi, my jesteśmy miedzy PKiN a ul. Marszałkowska. Widać tłumy, ale idąc widzieliśmy duże grupy przy metrze i z drugiej strony PKiN. Teraz trwają przemówienia” – opisuje z samego serca marszu Karina z Opola

godz. 15.10 – Formułujemy się czoło Marszu Niepodległości, za chwilę ruszy marsz i wóz nagłośnieniem. – Na razie jest spokojnie i nie widać policji, gdyż Straż Marszu wzięła na siebie pilnowanie porządku – opisuje Marcin z Głubczyc.

godz. 14.40 – Prawy.pl: Strona www.narodowcy.net została przed chwilą zaatakowana, w dzień Marszu Niepodległości! Hakerzy zmienili jej wygląd!

Marsz Niepodleglosci - Karina Piechotagodz. 14.00 – „Msza Św. dobiega do końca. Kazanie było o bł. Jerzym Popiełuszko, o niszczeniu rodziny przez ideologię gender i miłości do Ojczyzny. Śpiewano m.in. z „Dawna Polski tyś królową”, a po kazaniu w kościele rozległy się gromkie  oklaski” – relacjonuje wyraźnie uniesiona Karina Piechota, która dodaje, że  kazanie wygłosił  naczelny portalu prawy.pl  ks. Ryszard Halwa. Teraz opolska ekipa udaje się na zbiórkę pod Pałacem Kultury.

godz. 13.40 – Organizaotrzy informują, że będzie  transmisja na żywo Marszu Niepodległości od godz. 15:00  na http://razem.tv/. Tymczasem w okolicach Ronda Dmowskiego zgromadziło się już kilka tysięcy patriotów.godz. 13.30 – trwa Msza św.w intencji Ojczyzny w kościele św. Barbary jest  na tyle dużo osób, że stoją na dziedzińcu. Wokoło grupy rekonstrukcyjne, poczty sztandarowe w tym NSZ,  motocykliści z rajdu katyńskiego. – Najlepiej sprzedającym się towarem są czapki za falangą, pewnie ze względu na aurę – mówi Tomasz Greniuch stojący przed kościołem.

godz. 13.00 – Prawy.pl informuje, że służby uniemożliwiały ludziom wejście do pociągów: „Krakowska policja blokuje dojazd na Marsmarsz 11.11.11 209z”.

godz. 12.00 – W Warszawie są już również nasi koledzy redakcyjni, którzy do stolicy pojechali pociągiem. – „Bardzo dużo młodych osób było w pociągu, a myślałem, że pojadę anonimowo” – mówi Tomasz Greniuch, który wyjechał z Brzegu o północy i od 6.00 rano jest już w Warszawie. Greniuch pod kościołem św. Barbary sprzedaje „Drogę Nacjonalisty” i „Magnę Polonię”. Zdaniem Greniucha frekwencja będzie imponująca. W Straży Marszu są nasi  koledzy redakcyjni Marcin Żukowski i Krzysztof Marcinkiewicz, który jak słyszał bardzo dużo osób jedzie prywatnymi samochodami i pociągami, zwłaszcza kibice. Żukowski jest kierownikiem Straży Marszu.

godz. 11.40 – Autorkar dojechał do Warszawy. – „Spokojnie dojechaliśmy na miejsce. Polacja na trasie tylko spisywała numery rejestracyjne. W Macdonaldzie na trasie spotkaliśmy ekipę z Węgier, która jechała również na  Marsz. O 13.00 zacznie się Msza Św. w kościele św. Barbary i ja tam na pewno będę” – mówi nasza koleżanka redakcyjna Karina Piechota.

godz. 6.10 – z Opola wyjechał pełny autokar i bus z uczestnikami wyjazdu na Marsz Niepodległości do Warszawy. Na miejscu nie było widać  policji, która w zeszłym roku spisała organizatorów wyjazdu. O godzinie wyjazdu i miejscu zbiórki nie inofrmowaliśmy. W Warszawie są już również nasi koledzy redakcyjni, którzy do stolicy pojechali pociągiem.

Oprac. TK

 1. Irena
  | ID: 1e520bb5 | #1

  @ Panie Tomaszu…Witam w ten swiateczny Dzień Niepodległości i z Wami Uczestnicze w Marszu z całym sercem ,a Wam dziękuję za relacje. Wspominam mojego dziadka Antoniego,który słuzył w wojsku, a w lipcu 1918rok wrócił do domu i po trzech dniach zmarł.
  Moja babcia została z 8 dziecmi, bez srodków do zycia.Po 9 miesiacach urodził sie mój Sp.Tatuś Jakub .Nigdy ojca nie znał,czesto o nim mówił, i miał zal do losu,ze nie dane mu było cieszyć sie Tatusiem Dopiero .Po 9 latach po śmierci męża, babcia Anna otrzymała rente na 9 dzieci. Tak sobie wyobrazam Jej życie,pełne cierpienia, wdowiej samotnosci i ciezkiej pracy wraz z wychowywaniem dzieci.To bohaterskie kobiety , gromadziły rodziny wokół krzyża,który dzisiaj Komuś, nie myślącemu – wyrażnie Przeszkadza. Dobrego dnia zyczę dobrze zorganizowanym i patriotycznym Opolanom

 2. organic
  | ID: 4f01d6de | #2

  „16.27 – Marsz idzie dalej. Słychać okrzyki „na prawo”. W pewnym momencie w bocznej ul. Skorupki doszło do incydentu. Interweniowała Policja, spłonęły dwa auta.” -spłonęły w wyniku interwencji Policji????

  „16.59 – płonie Ambasada Rosyjska relacjonuje Tomasz Greniuch. Ludzie zaczęli rzucać petardami i zapaliły się drzewa. Uczestnicy Marszu krzyczą, że to za Katyń.” – na tym polega dialog narodowców??

  „17.12 – dochodzi do incydentów na ul. Belwederskiej.” – ciekawe kto je prowokuje??

  Płoną auta, ambasada, drzewa, TVN kłamie a organizatorzy zdziwieni, że im marsz odwołali.

  Pozdrawiam (bez rzymskiego salutu)

 3. AntyPlatformowiec
  | ID: 302f3d4d | #3

  Greniuch. Dlaczego wy palicie Ambasadę Rosji? Rosja obecnie Polsce nie zagraża.

  Bo obecnie największym zagrożeniem dla Państwa Polskiego jest polska zorganizowana przestępczość ze struktur antyobywatelskiej Platformy Obywatelskiej.

  To karierowicze którzy są członkami Platformy, oraz dyspozycyjni i skorumpowani do cna sędziowie i prokuratorzy stanowią największe zagrożenie dla Polski.

 4. Anonim
  | ID: b75efcea | #4

  Kolejny raz przemawiał Bohdan Poręba. Co znowu dorwał się do mikrofonu nieproszony?

 5. nowy
  | ID: 90ba65e4 | #5

  Od dziś macie narodowcy u mnie przej…e, gdy moja córka 4 lata zobaczyła w telewizji debili wyrywających drzewka (pewnie nie dość patriotycznie rosnące) i zaczęła płakać, dlaczego niszczą drzewka? To jest k… wasza walka. Zwykli bandyci. I nic tu zmieni wycinanie drzew przez burmistrza, nie odwracaj kominiarz dupy ogonem. Czemu tam nie walczyłeś z wycinką, w tłumie w kominiarze czujesz się mocny?

 6. S.
  | ID: 2a68bfa9 | #6

  @nowy
  Ponieważ te drzewka były komunistyczne. Skąd zresztą pewność, że to narodowcy ? ; )

 7. organic
  | ID: 2ba77ff5 | #7

  @S.
  to na pewno byli przebrani policjanci

 8. nowy
  | ID: 90ba65e4 | #8

  …z kominiarami z celtyckim krzyżem…

  PS Greniuch (Kominiarz) czy ty nie widzisz, że Jobbik walczy o przywrócenie Wielkich Węgier w granicach jak z 1913 r. czyli precz np. z Chorwacją czy Słowacją. To tacy sami szowiniści jak Strzałokrzyżowcy czyli kolaboranci III Rzeszy

 9. organic
  | ID: 886a27d9 | #9

  „18.21 – TVN wycofuje się z wersji, że to uczestnicy Marszu podpalili squad Antify przy ul. Skorupki. Jakaś Renat Kim (Who?), recenzuje wystąpienie Kaczyńskiego w Krakowie, a polskie MSZ wyraża ubolewanie z powodu incydentu pod Ambasadą Rosji.”

  Po pierwsze to squa<b.T a nie squad. Faktycznie, budynek nie został podpalony, tylko samochód pod budynkiem. Drugi został zniszczony. Poza tym w środku w budynku znajdowały się dzieci.

  Na stronach Reutes’a pod artykułem o wydarzeniach w Polsce pierwszy komentarz:
  „How unfortunate, Polish people have always been their own worst enemies”

  Nic dodać nic ująć.

 10. kominiarz
  | ID: 4447b097 | #10

  @nowy
  A to żeś się naobglądał Telewizorni… Aż dziw bierze ilu jest jeszcze kretynów, na których to działa. Ty tak na poważnie człowieku masz zryty czerep, czy tylko udajesz? Pamiętam jakby to było dzisiaj, w jaki sposób komentowano w reżimowej TVP wydarzenia z sierpnia 1980 i późniejsze, wprowadzenie stanu wojennego, a potem procesy. Nic się do tej pory w działalności propagandowej TVP nie zmieniło. Nie zmienił się również stopień oddziaływania tej propagandy na baranów, co widać powyżej.
  Co do twoich wypocin pod innym art. „Pokazuję Tobie i innym gigantom sceny narodowej, że w tym kraju żyje się normalnie z szansami na sukces, jeśli tylko wie się, jaki ma cel w życiu i chce się pracować. I nie przeszkadza mi w tym układ (..) ” To tylko taka moja krótka refleksja „faszysty” => Od pierwszych dni tzw. utrwalania władzy ludowej można było żyć w tym kraju „normalnie” z szansami na sukces i karierę. W zależności tylko od tego, jak wielkim było się sk-synem. Im było się większym, tym ta szansa na sukces była większa. Sk-syn odnajdzie się w każdej sytuacji i zawsze będzie mu dobrze.

 11. 25latek
  | ID: 9b207d68 | #11

  bandyci przebrani za patriotów

 12. Tomasz
  | ID: 294743ba | #12

  dlaczego „nowy” utożsamia mnie z „kominiarzem”? Sytuacja powtarza się już od dłuższego czasu, dlatego reaguję. Zaczyna to być naprawdę irytujące. Czy osoba podpisująca się nickiem „kominiarz” może wreszcie sprostować tą sytuację?
  Tomasz Greniuch

 13. nowy
  | ID: ede03b2d | #13

  Bo jak jest jakiś temat związany z Greniuchem to ostro uaktywnia się kominiarz. A poglądy są co najmniej zbieżne.

 14. z Niemodlina
  | ID: 3aa50fe2 | #14

  Gronkowiec walc to sobie może sznurowadła w bucie rozwiązywać.To tak samo jakby podczas okupacji gubernator Hans Frank wydał rozkaz rozwiązania Armii Krajowej!! :) :) :)

 15. kominiarz
  | ID: 4447b097 | #15

  @Tomasz
  Witam. Niestety nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, bo musiałbym posiadać umysł mocno zwichrowany na lewo i myśleć kategoriami takimi tak jak „nowy” -:) Podejrzewam jednak, że dla takich jak on patrioci pragnący wolnej i suwerennej Polski są faszystami i osobami, którymi w najwyższy sposób pogardza. Dlatego atakuje nie tylko objawy patriotyzmu, ale i bezpośrednio osoby ze środowisk patriotycznych. Jak widać szczególnie upatrzył sobie osobę Tomasza Greniucha, tylko nie rozumiem dlaczego akurat mnie z nim utożsamia. Uważam to za przejaw jego infantylizmu i nie potrafię sobie tego w inny sposób wytłumaczyć. Nie reaguję na to, bo mnie to śmieszy i bawi, a skoro jego podnieca, to nie przeszkadzam mu w tych czynnościach ;))
  PS.
  Miałem sprostować, zatem prostuję :) => Nie uważam za zasadne podawanie swojego nazwiska i przez to dawanie powodu do nękania i atakowania mojego profilu na którymś z portali, jednak nie nazywam się Tomasz Greniuch. Wprawdzie miałem przyjemność osobiście się z nim spotkać na kilku uroczystościach, ale nie jesteśmy tymi samymi osobami -:) Nawet wiekowo jest znaczna różnica między nami, bo 20 lat.

 16. Irena
  | ID: 61576b5b | #16

  Panowie @ z Niemodlina i @ kominiarz. Witajcie.Cali,zdrowi i z poczuciem humoru. Dzieki,ze byliscie w stolicy i zadne wiatry Was nie przestraszyły. Serdecznie pozdrawiam.

 17. senior
  | ID: c3490a50 | #17

  Smutne ale prawdziwe,marsz ten przypomina mi bojówki faszystowskie lat dwudziestych ubiegłego wieku w Niemczech.
  Tak narodził się faszyzm który jest szowinistyczną formą chorego nacjonalizmu,po prostu wstyd na cały świat!

 18. Eleonora
  | ID: ccebd584 | #18

  senior :
  Smutne ale prawdziwe,marsz ten przypomina mi bojówki faszystowskie lat dwudziestych ubiegłego wieku w Niemczech.
  Tak narodził się faszyzm który jest szowinistyczną formą chorego nacjonalizmu,po prostu wstyd na cały świat!

  Przykro pisać, ale powtórzę za starym Seneką

  Starość odrywa od życia codziennego.

  I niech pan senior wróci ( choć na chwilę) do rzeczywistości…
  Nie widzi pan różnicy między polską młodzieżą wznoszącą hasła
  ” Bóg, Honor i Ojczyzna”
  a nazistowskimi Niemcami?!?

Komentarze są zamknięte