Za błędy rządu Tuska zapłacimy przynajmniej 1 mld zł

Redaktor Obywatelski2

Tusk kłamca wP1. Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których pobierający te świadczenia w okresie od 1 października 2011 do 21 listopada 2012 roku, utracili prawo na skutek rozwiązań ustawowych przyjętych przez rząd Donalda Tuska w 2010 roku i uchwalonych w tym samym roku przez większość koalicyjną Platforma-PSL.

Otóż tą ustawą rządzący zdecydowali o zakazie łączenia wynagrodzenia z emeryturą i w związku z tym wprowadzili obowiązującą od 1 stycznia 2011 roku zasadę, zgodnie z którą aby uzyskać prawo do emerytury, trzeba zwolnić się z pracy choćby na jeden dzień.

Wszystkim tym, którzy nie zastosowali się to tej zasady po 1 października 2011 roku, ZUS zawieszał automatycznie prawo do emerytury i przestawał wypłacać świadczenia.

2. Ustawa została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego i ten swoim rozstrzygnięciem w dniu 13 listopada 2012 roku uznał za niekonstytucyjny przepis zmuszający do rozwiązania umów o pracę tych pracowników, którzy uzyskali prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2011 roku, a więc przed dniem wejścia jej w życie (konstytucyjna zatem zdaniem TK jest konieczność przerywania pracy choćby na jeden dzień przez wszystkich tych którzy uzyskali prawo do emerytury po 1 stycznia 2011 roku).

W ten sposób TK po raz kolejny potwierdził ,że stoi na straży praw nabytych obywateli naszego kraju i wszystkie rozwiązania prawne, które te prawa naruszają z dużym prawdopodobieństwem, będą uchylane.

3. Po opublikowaniu tego wyroku TK w Dzienniku Ustaw w dniu 21 listopada 2012, emeryci którym zawieszono emerytury mogli zwracać się do ZUS o ich odwieszenie i Zakład wydawał pozytywne w tej sprawie decyzje, tyle tylko że obowiązujące od 22 listopada 2012 roku.

Projekt ustawy przyjęty wczoraj przez rząd, zapewne jeszcze w listopadzie zostanie uchwalony przez Parlament i podpisany przez prezydenta i poszkodowani emeryci będą mogli się zwracać z wnioskami do ZUS o wypłatę zaległych świadczeń razem z kwotami ich waloryzacji i ustawowymi odsetkami za okres blisko 13 miesięcy.

Według wstępnych szacunków ten wyrok TK, będzie kosztował dodatkowo podatników przynajmniej 1 mld zł, ponieważ ZUS nie ma na to środków więc zapewne zwróci się do ministra finansów o stosowne zwiększenie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na rok 2014.

Tak się niestety kończy pisanie ustaw przez rząd Platformy i PSL-u dosłownie na kolanie i nie reagowanie na uwagi opozycji, bo tak się złożyło, że klub Prawa i Sprawiedliwości zwracał wtedy uwagę iż projekt ustawy jest niekonstytucyjny, ponieważ odbiera emerytom ich prawa nabyte.

4. Piszę o tym wyroku TK i jego kosztach w związku z tym, że tym razem rząd Tuska szykuje zmiany w ubezpieczeniach społecznych na dużą poważniejszą skalę niż w roku 2010 ,a projekt ustawy w tej sprawie ma wpłynąć do Sejmu pod koniec listopada.

Chodzi o zapowiadane dwie główne zmiany w emeryturach kapitałowych, polegające między innymi na umorzeniu blisko 120 mld zł obligacji będących aktywami Otwartych Funduszy Emerytalnych, wprowadzenie tzw. suwaka czyli konieczności przekazywania przez OFE wszystkich środków tych ubezpieczonych, którzy w ciągu najbliższych 10 lat przejdą na emeryturę.

Sam mam negatywny stosunek do OFE ale wydaje się, że proste umorzenie obligacji będących aktywami OFE może być przez ich właścicieli czyli PTE (głównie zagraniczne podmioty finansowe) zaskarżane do międzynarodowych trybunałów w oparciu o zobowiązania naszego kraju o ochronie inwestycji zagranicznych.

Nie chciałbym być złym prorokiem ale przegrane procesy w takich sprawach wprawdzie pewnie po wielu latach ale mogą wiązać się z odszkodowaniami dla właścicieli OFE, których wysokość może nas przyprawić o zawrót głowy.

Wypada w tym miejscu przypomnieć, że odszkodowania dla Eureko w związku z jego wycofaniem się z PZU S.A. w wyniku porozumienia zawartego z rządem Donalda Tuska kosztowały polskie państwo przynajmniej kilkanaście miliardów złotych.

Zbigniew Kuźmiuk

Poseł PiS

  1. ely
    | ID: 9d901f99 | #1

    Za błędy rządów PO od 2007 r .zapłacimy biliony złotych .Wyprzedaż majątku narodowego za bezcen, zbędne lub nietrafione zakupy typu Pendolino, Dreamlinery itp, itd. , zwijanie państwa poprzez likwidacje regionalnych i państwowych instytucji .

  2. Irena
    | ID: 01b1fb3b | #2

    Trzeba dodać,ze kopalnie składek ZUS nie płacą,że służby mundurowe też nie płacą, a kazda grupa korzysta z rent,emerytur, a nawet maja swoje szpitale dobrze wyposażone.. Nikt nie dąży do unormalnienia tej sfery finansów publicznych i jasnego określenia wysokosci przychodów do budzetu państwa, w tym dotacji dla ZUS-u.. To kardynalne błędy systemowe. I pociągają za sobą likwidacje wielu instytucji oświatowych,kulturalnych,biur badawczych itp. Zawieszenie wypłaty emerytur to był kardynalny błąd ZUS-u i decydenci juz od roku,czyli od wyroku, winni pod dozorem policji zamiatać podwórka,bo do niczego innego sie nie nadają.

Komentarze są zamknięte